Macron zdecydowanie wygrywa

1
243

Znakomita wiadomość dla Europy i wszystkich kochających wolność. Według pierwszych badań exit polls Emmanuel Macron zdobył 65 procent głosów w wyborach prezydenckich we Francji. Głosowanie w drugiej turze rozpoczęło się o godzinie 8 i trwało do godziny 19, a w wielkich miastach do godziny 20. Frekwencja na godzinę 17 wyniosła 65,3 proc. Zwolennicy Macrona świętują w Paryżu przed Luwrem powiewają flagi francuskie i europejskie.

Ostateczne wyniki mogą być jeszcze korzystniejsze, gdyż wyniki z wielkich miasta napływają wolniej, a tam poparcie dla Macrona było wyższe niż w małych miasteczkach na prowincji. Można mówić o lawinowym wygraniu Macrona.

Według sondażowni Elabe Emmanuel Macron zdobył 65,9 proc. głosów. Jego rywalka Marine Le Pen uzyskała 34,1 proc. Natomiast Kantar podaje, że Macron uzyskał 65 proc. a Marine Le Pen 35 proc.

Macron wygrał zdecydowanie i teraz we Francji zaraz  wybory parlamentarne.

Macron zgadzał się z koniecznością reformy Unii Europejskiej, ale nie tak jak widzi to PiS. Mówił, iż przyjacielem jej konkurentki Marine Le Pen są antydemokratyczne reżimy Putina, Erdogana, Kaczyńskiego i Orbana. Podkreślał on konieczność przestrzegania przez państwa unijne, demokratycznych standardów, które Polska łamie.

To najmłodszy prezydent w historii Francji. Wygrana Macrona to wygrana dla europejskiej integracji, dla Unii Europejskiej. Wyraźnie fala populizmu w Europie opada.  To wygrana dla silnej Unii Europejskiej. Wyniki wyborów są nawet nieco lepsze dla Macrona, niż wskazywały to sondaże. Francuzi wybrali Równość, Wolność i Braterstwo. Macron nie ukrywa, iż chce sankcji dla Polski za łamanie wartości demokratycznych.

wideo: CNN

Foto: The Sydney Morning Herald

1 Komentarz

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: