Maria dewastuje Puerto Rico

0
200

Około południa w środę, oko huraganu Maria opuściło Puerto Rico, znalazło się nad bardzo ciepłymi wodami, co spowoduje, iż huragan ponownie nabierze siły.  Maria, Puerto Rico przyniosła totalną dewastację. Na wyspie przed nadejściem Marii nie usunięto jeszcze wielu uszkodzeń linii energetycznych, spowodowanych przez poprzedni huragan Irma.  Maria spowodowała, iż w środę w południe praktycznie cała wyspa pozbawiona była dostaw energii elektrycznej, Wcześniej Maria zniszczyła wyspę Dominikę. Tam wiadomo już o 9 ofiarach śmiertelnych huraganu.

Gubernator Puerto Rico, Ricardo Rossello, powiedział, iż straty w infrastrukturze wyspy są dewastujące. Maria jest najsilniejszym huraganem jaki nawiedził wyspę od blisko 100 lat. Zniszczone zostały oba, funkcjonujące na tej wyspie radary pogodowe.  Kilkadziesiąt tysicy osób przeczeka huragan w schronach na wyspie.

Pesymistyczne głosy nadchodzą z Uniwersytetów. Naukowcy twierdzą, iż, niestety jest już za późno  na odwrócenie niekorzystnych zmian klimatycznych.  W tej chwili najważniejsze jest, ich zdaniem, podjęcie wysiłków na rzecz przystosowania się do nowych niekorzystnych warunków, na przykład poprzez odsuwanie miast od wybrzeży. Zmiany klimatyczne w wielu regionach świata będą miały dewastujący wpływ na ekonomię.

Oczywiście w USA nie brakuje głosów niedouczonych polityków, krzyczących, że oto mityczne  liberalne media, wykorzystują huragany do siania propagandy o zmianach klimatycznych!  No cóż żyjemy w czasach, kiedy bardzo często zabobon, religijne urojenie, czy fałszywa ideologia, wypychają naukę gdzieś do piwnicy. Do prezydenta Donalda Trumpa 1000 profesorów, reprezentujących ponad 500 najważniejszych uniwersytetów świata napisało list,  opisujący skutki globalnego ocieplenia.  To nie jest tak, iż wszyscy na świecie się mylą. Klimat na naszej planecie zmienia się, prawda jest taka, że ludzkość nie potrafi przeciwdziałać niekorzystnym zmianom. Zadanie nie ułatwiają niedouczeni politycy.  Decyzje przez nich podejmowane mogą mieć znacznie bardziej dewastujący charakter,  niż wielki huragan.

W tej chwili za wcześnie jeszcze, aby oceniać rozmiar szkód poczyniony przez Marię, na pewno jednak będą one miały dużą, jak twierdzi gubernator wyspy historyczną  skalę.

Naprawienie sieci energetycznej może zająć wiele miesięcy.

Mueller bada finanse Paula Manaforte

W Waszyngtonie specjalny prokurator , były szef FBI , Mueller sprawdza finanse byłego szefa kampanii Donalda Trumpa Paula Manaforte. Jak dowiedziały się media, sprawdza on transakcje zawierane przez tego biznesmena, od 2005 roku. Chodzi zapewne o podejrzenie prania pieniędzy dla rosyjskich oraz ukraińskich oligarchów finansowych.

W Waszyngtonie mówi się, że w tej sprawie nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje, co związane jest z dotychczasowymi wynikami dochodzenia.

Fachowcy, specjaliści komputerowi nie ukrywają natomiast, że amerykańskie maszyny do głosowania wcale nie są bezpieczne. Możliwe jest włamanie się do nich i w ten sposób wpływnie na wynik wyborów.

W dalszym ciągu komentowane jest wystąpienie Donalda Trumpa w ONZ. Wielu przywódców krytycznie wyraża się o krytyce porozumienia z Iranem. Prezydent Francji Macron stwierdził, że porozumienie z Iranem, mimo wielu swoich wad, jest lepsze niż kompletny brak porozumienia z tym krajem. Niektórzy wystąpienie Trumpa odczytali jako chęć odstąpienia od porozumienia z Iranem. Sam prezydent twierdzi, że powziął już decyzję w tej sprawie, ale nie zdradza jaka ona jest.

Swoją drogą wystąpienie Trumpa z pokrzykiwaniem, czy to na Kim Dzong Una, na Iran, czy Syrię, było trochę wyrazem frustracji i bezradności  prezydenta.  Prezydent chciał pokazać się jako silny facet, dbający o interes swojego kraju. To się udało. Jednak mało dyplomatyczne pohukiwania, nie rozwiążą żadnego problemu, co najwyżej skomplikują je.

Sensacją dnia jest informacja, specjalny prokurator Mueller poprosił Biały Dom o dokumenty dotyczące spotkań Donalda Trumpa z ambasadorem Rosji Kiesljakiem. jakby tego było mało, media donoszą, iż Manafort oferował rosyjskim oligarchom, spotkanie dotyczące przebiegu kampanii wyborczej w USA.

Andrzej Jarmakowski

Foto; Jackson Free Press

Wideo: Climate State

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: