Mensah pisze o życiu ciemnoskórej kobiety w Polsce

11
441

Omenaa

Omenaa Mensah wydała kolejną książkę. „Gorzka czekolada” to opowieść o życiu ciemnoskórej kobiety w Polsce. Jest to także diagnoza polskiego społeczeństwa, które ciągle ma problemy z akceptowaniem odmienności, nie tylko rasowej. Prezenterka ma nadzieję, że lektura jej nowej książki skłoni czytelników do zastanowienia się nad własnym stosunkiem do osób o innym kolorze skóry.

Omenaa Mensah jest córką Polki i Ghańczyka. Całe życie mieszkała w Polsce: urodziła się w Jeleniej Górze, dzieciństwo spędziła w Londynie, a potem w Swarzędzu, na studia wyjechała do Poznania. Książka „Gorzka czekolada” opowiada o jej życiu i doświadczeniach związanych z egzotycznym jak na Polskę wyglądem.

– Chciałabym, żeby ta książka nie tylko była opowieścią o tym, że Polacy czasami są rasistami, a innym razem patrzą głodnym okiem na egzotyczną dziewczynę. Zależało mi, aby pokazać, jakim jesteśmy społeczeństwem, czy faktycznie jesteśmy otwarci, czy nie do końca. Wszystko po to, żebyśmy następnym razem zastanowili się za nim wydamy osąd na temat kogoś, kto inaczej wygląda, kto powiedział coś, co jest niezgodne z naszym kręgosłupem, kto wyznaje inną religię czy waży 10-20 kg więcej – mówi Omenaa Mensah w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

„Gorzka czekolada” to bardzo osobista książka. Omenaa Mensah przyznaje w niej, że wielokrotnie padła ofiarą dyskryminacji ze względu na swoje pochodzenie i kolor skóry. Wszystkie te doświadczenie opisała w książce, której tytuł stanowi metaforyczny obraz jej życia w Polsce: raz słodki, raz gorzki. Prezenterka twierdzi, że dziś egzotyczna uroda jest jej dużym atutem, w przeszłości często jednak była przyczyną niechęci ze strony ludzi.

– Jak przeczytacie tę książkę, to zobaczycie, że czasami łza się może zakręcić w oku. Jak czytałam o tych niektórych sytuacjach, które dotyczyły mojego dzieciństwa, to nie było mi miło. Teraz na to oczywiście spoglądam z perspektywy wielu lat, doświadczenia zawodowego, znajomości naszego społeczeństwa. I tak naprawdę mogę się uśmiechać – mówi Omenaa Mensah.

Prezenterka TVN od lat aktywnie działa na rzecz krzewienia idei akceptowania odmienności rasowej. Jest założycielką i prezeską Omenaa Foundation, której celem jest wzbudzanie postaw tolerancji, a także budowanie, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, pozytywnego obrazu innych ras i kultur. Jej zdaniem w zakresie tolerancji w Polsce wciąż jest dużo do zrobienia, o czym najlepiej świadczy historia Sami Ajeki – czarnoskórej dziewczynki z Wrocławia, która doświadczyła dyskryminacji w szkole. Mama dziewczynki pracuje obecnie w fundacji Omeny Mensah. Wraz z córką zajmuje się m.in. prowadzeniem warsztatów „Jesteśmy obywatelami świata” dla dzieci w wieku przedszkolnym. Sami wzięła też udział, jako modelka, w charytatywnym pokazie mody podczas 5. konkursu MISS EGZOTICA.

– Jeśli to się dzieje w XXI wieku, pisze do mnie jej mama i pyta o to, jak ma pomóc dziecku, bo nie chce chodzić do szkoły, to ja wtedy mówię: „Boże, minęło 30 lat i nadal jest to samo”. To wina rodziców, bo nie mówią dzieciom o tym, że świat jest kolorowy, że nie wszystko ma taki sam odcień, że każdego człowieka trzeba dobrze traktować, niezależnie od tego, jak wygląda i co robi. I zanim się wyda osąd, trzeba się przez chwilę zastanowić, czy powinnyśmy to robić. To jest moja wielka prośba – mówi Omenaa Mensah.

Książka Omeny Mensah „Gorzka czekolada” ukazała się nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne. Prezenterka ma już na koncie książkę „Twoje 3i. Intuicja, indywidualność, inteligencja, czyli kobiece sztuczki nie tylko w biznesie”, zawierającą porady na temat tego, jak osiągnąć sukces dzięki dobrej autoprezentacji. Wydała także książkę z przepisami dla dzieci „Zapiekanka, układanka, ciasteczko z bajeczką” oraz bajkę o tolerancji opublikowaną w książce „Bajkowo. Dziennikarze dzieciom”.

Tekst: Agencja Newseria.pl

Foto: rozrywka.dziennik.pl

 

11 Komentarze

  • Czytajmy ze zrozumieniem.
   “Można mieć” – dzisiaj nikt ich nie ma. Sama o tym mówi.
   *
   “Pretensje” czy “niechęć” spotykały ją wcześniej, czyli w dzieciństwie i w czasie, gdy dorastała.
   *
   “Prezenterka twierdzi, że dziś egzotyczna uroda jest jej dużym atutem, w przeszłości często jednak była przyczyną niechęci ze strony ludzi.”

   • Lubie wypowiedzi zaczynające się od pouczenia “czytajmy ze zrozumieniem”. Sugerują, że mam z tym kłopoty…

    • “Sugerują” to słabo powiedziane. Wydawało mi się, że “walą jak krowie na rowie” ale zawsze przecież mogę się mylić.

 1. Jak widać można. Denerwuje człowieka bezradność wobec przejawów takie g łupoty. Do tej samej kategorii zaliczyć mozna wypowiedź dyrektora FBI dotyczącej Holocaustu.

 2. Zdarzyło się to kilkanaście lat temu, no może gdzieś pomiedzy 1995-tym a 2000-ym. Sklepik osiedlowy w dużym polskim mieście. Kilka osób stoi do kasy. Do sklepiku wchodzi baba gdzieś po pięćdziesiątce. Cośtam bierze z pólki i staje do kasy. Zauważa czarnoskórą kobietę właśnie płacącą za zakupy.
  Teatralnym szeptem mówi niby to w przestrzeń a niby do poprzedzającej ją w kolejce osoby, czyli do mojej żony:
  – No i tutaj ich jeszcze brakuje! Te czarnuchy pchają się już wszędzie!
  Na co sprzedawczyni:
  – Proszę odłozyć zakupy i wyjść z tego sklepu! Tutaj nie obsługujemy rasistów!
  Baba poczerwieniała i zaczęła gadać, że ona ma prawo tutaj roboic zakupy i nikt jej tego nie zabroni!
  Na co sprzedawczyni:
  – Ja pani zabronię bo to jest mój sklep!
  Wściekła baba jak niepyszna wyszła cośtam pyskując, że ona tu więcej nic nie kupi.
  Właścicielka nie pozostała dłużna i krzyknęła za nią:
  – Bo ja pani nic tutaj nie sprzedam!

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: