Międzynarodowy strajk Kobiet

0
122

Dzisiaj w prawie stu miastach Polski odbyły się protesty w ramach Międzynarodowego Strajku Kobiet.  Protesty gromadziły wielkie tłumy w miastach dużych i małych. Uczestniczki domagały się dostępu do nowoczesnej bezpłatnej antykoncepcji, bezpiecznego przerywania ciąży, dofinansowania in vitro i badań prenatalnych najnowszych generacji, a także rzetelnej edukacji seksualnej. Strajki przebiegły pokojowo i spokojnie.

Sukcesem kobiet jest informacja, że Warszawa będzie dofinansowywać zabiegi in vitro. Podobnie czynie wiele polskich miast jak Gdańsk czy Częstochowa, gdzie PiS nie rządzi.

My nie domagamy się niczego nadzwyczajnego. Nie chcemy żadnych czekoladek, bombonierek czy kwiatów w jeden dzień, tylko chcemy, żeby przez cały czas po prostu przestrzegano praw człowieka – mówi Onetowi Małgorzata Marenin, prezeska Stowarzyszenia Stop Stereotypom i członkini Inicjatywy Feministycznej, uczestniczka kieleckiego protestu.

Podobne głosy, hasła usłyszeć można było w każdym polskim mieście.

W Gdańsku  domagano się prawa do swobodnego i bezpiecznego przerywania ciąży, szerokiego dostępu do środków antykoncepcyjnych, rzetelnej edukacji seksualnej czy poprawy ekonomicznej sytuacji kobiet na rynku pracy. Nie zabrakło również haseł antyklerykalnych, m.in. pełnego rozdziału państwa od Kościoła, likwidacji finansowania z budżetu państwa lekcji religii w szkołach publicznych, powołania komisji ds. pedofilii w Kościele.

Antyklerykalne hasła pojawiały się niemal na każdej manifestacji, gdyż kwestia rozdziału kościoła od państwa jest w Polsce sprawą palącą.

Kobiety czują się ignorowane są wkurzone – mówiła aktorka  Przykładem tego może być „ściana furii” jaką utworzono pod siedzibą PiS w Warszawie przy ulicy Nowogrodzkiej. Kobiety wypisywali na niej swoje pretensje pod adresem PiS. Kobiety domagają się, aby to fanatycy decydowali o prawach reprodukcyjnych. Kulminacją protestu w stolicy był wielki wiec na Placu Konstytucji.

Kobiety demonstrują w wielu innych krajach także w USA, przeciwko polityce Donalda Trumpa.

SE.pl

Wideo: gs24.pl/Youtube.com

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: