Na marginesie parady

13
330

m_DAR_6204Od wielu, wielu lat, w Chicago z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, aktu prawnego, który nigdy nie wszedł w życie, Polonia organizuje Paradę. Niegdyś po State Ave, w tym roku po Dearborn, w śródmieściu Chicago, będącym popisem nowoczesnej architektury, pojawia się biało-czerwona parada. Parada od kilkudziesięciu lat jest okazją do prowadzenia dyskusji nad stanem Polonii,brakiem jej politycznego znaczenia. Mimo upływu czasu, nic się nie zmienia. Na trybunie honorowej od lat brakuje znaczących polityków, za to spotkać można książąt kościoła. Nikt nie przypomina biskupom, że ich instytucja, czyli Kościół katolicki, Konstytucję 3 Maja gorąco zwalczał, wspierając później Konfederację Targowicką zawiązaną także, w celu obalenia Konstytucji. O tym także nie wspomina się w polonijnych szkołach sobotnich, gdyż przecież nie wypada.

Mało kto pamięta, że w czasach kiedy w Ameryce, na papierze obowiązywała prohibicja, zaś Chicago spożywało gigantyczne ilości alkoholu, jednym ze sponsorów obchodów, wtedy uroczystej Akademii, był niejaki Al.Capone. Ów miłośnik muzyki klasycznej i opery pragnął zatrzeć niekorzystne wrażenie po wyeliminowaniu gangu Wojciechowskiego, Polonusi byli wiernymi klientami barów, więc nic dziwnego, że Al.Capone chciał się im przypodobać i pokazać, że kocha Polonię. Gangster wiedział, co to znaczy dobry marketing i postawił uczestnikom dobrą polską kiełbasę, z cebulą pieczoną na rożnie, które specjalnie zamontowano na tę znakomitą okazję.

Zapewne nie wspomni się także o szefie Komitetu Organizacyjnego Parady, którym kiedyś był John Wayne Gacy jeden z najsłynniejszych seryjnych morderców w historii USA. Gacy zamordował przynajmniej 33 nastolatków, stracono go 10 maja 1994 roku. Gacy, którego dziadkowie pochodzili z Polski lubił stroić się w piórka polonijnego działacza, fotografował się nawet z Rosalynn Carter, ówczesną pierwszą damą USA, z czego nie należy rzecz jasna wyciągać żadnych wniosków. Nie wspominam o tych faktach, aby kogoś zniechęcić do udziału w stadnym przemarszu. Wspominam dlatego,  gdyż polonijne media uwielbiają przemilczeć, to co niewygodne. Nie przeczytacie o takich ciekawostkach historycznych w „Dzienniku Związkowym” nazywanym tutaj i słusznie polonijną „Trybuną Ludu”. Poziom cenzury z „Związkowym” jest chyba wyższy niż w Polsce za czasów Jerzego Urbana.

Pewien ferment skierowany przeciwko skostniałym i skorumpowanym moralnie polonijnym organizacjom zaczął się na początku lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy na chicagowskich uczelniach pojawiła się grupa studentów, krytykująca znakomicie rozwijającą się współpracę organizacji polonijnych z komunistycznym reżimem. W 1972 roku ukazał się pierwszy numer pisma „Szaniec”, wydawanego niemal w podziemiu. Takie to były czasy.

Artykuł redakcyjny poświęcono paradzie. Czytaliśmy między innymi: „Nawet niezbyt uważny widz, spoglądający gdzieś z boku na naszą paradę, zorientuje się, że stanowi ona rodzaj reklamy. Jeden rydwan obwieszcza miastu o istnieniu słynnej polskiej kiełbasiarni, inny informuje, że starokrajskie wędliny można dostać pod wskazanym adresem”. Pismo krytykowało brak jakichkolwiek politycznych motywów, jakby Polonusi uznali za normalne, że Polska znajduje się pod sowiecką okupacją. Krytykowano także fakt, że parada przeniesiona została ze State Street na ulicę Augusta w Humboldt Parku, czyli do dzielnicy portorykańskiej. Kiedy rok później studenci przynieśli na paradę hasło przypominające, że Polacy pozbawieni są wolności i niepodległości, prowadzący z telewizji transmisję z Parady, Roert Lewandowski, przerwał nadawanie programu. Tak się bał, aby nie podpaść w komunistycznym Konsulacie. Ówczesny organizator parady Związek Narodowy Polski bardzo dbał o to, aby na paradzie nie pojawiały się polityczne akcenty. Dlatego kiedy zaczęły powstawać organizacje niezależne od KPA, czy Kongresu Polonii Amerykańskiej, nie brały one udziału w paradzie, protestując w ten sposób przeciwko jej reklamowemu wyłącznie charakterowi.

gacyKiedy komunizm zaczynał się już rozsypywać, zaś w Nowej Hucie trwały pamiętne strajki, Roman Puciński,polityk, radny, prezes Wydziału Stanowego KPA, na własny koszt wydrukował plakaty z wyrazami wsparcia dla strajkujących i rozdał uczestnikom. Poza tym jednym momentem, dzięki Romanowi Pucińskiemu, starokrajskie wędliny jakby na chwilę, na paradzie zeszły na plan drugi.

 

Dzisiaj mamy Polskę wolną i polityczne manifestacje nie są już potrzebne. Została więc reklama starokrajskich wędlin, niestety niskiej jakości i innych polonijnych firm oraz licznych uzdrowicieli. W mediach zaś trwa dyskusja o Polonii rzecz jasna. Między reklamami ziół, które leczą wszystko, informacji dotyczących spotkań z cudotwórcami, tak zwani dziennikarze wzywają do uczestnictwa w paradzie. Polonijna Trybuna Ludu czyli „Dziennik Związkowy” pisze „widzowie pilnie potrzebni”. Dyskutanci wzywają do uczestnictwa, do podtrzymania, z roku na rok, słabnącej parady. Przecież bez parady mogłoby się okazać, że te wiodące media, których mało kto słucha i mało kto czyta, nie są wcale potrzebne. Parada jest bo jest, jakby jej nie było nasze życie, znaczenie polityczne nie uległoby zmianie. Parada nie ma na to żadnego wpływu, gdyż znaczenie nie rodzi się w wyniku stadnych przemarszów, nawet jak młodzież ładnie się pomaluje.

Obecnie parada jest takim stadnym spacerem w barwach biało-czerwonych. Spacerem oczywiście usiłują zawładnąć oszołomy, domagające się rozstrzelania sprawców zamachu i wybuchu w rządowym tupolewie. Może „Buba” albo inny dealer samochodowy będzie sponsorował ich przemarsz. Obecnie gdy odwaga nic nie kosztuje ludzie, którzy niegdyś, gdy był na to czas, mieli portki pełne strachu, dzisiaj kreują się na bohaterów, walczących o niepodległość, ścigający wyimaginowanych zamachowców. Duchowni obecni na trybunie, nie będą już zwalczać Konstytucji 3 maja. Zastąpi ją walka z in vitro.

Polonijne organizacje, spora część mediów, tworzy swoisty układ towarzyski, gdzie kompetencja wiedza, nie mają znaczenia. Głupota podniesiona została do rangi cnoty. Dlaczego kierowca ciężarówki nie może zostać nagle specjalistą od kuchni?Ano może. Za chwilę ów kierowca może zostać specjalistą od badania wypadków lotniczych i w radiu ogłosi, że znalazł resztki po trotylu w smoleńskim powietrzu. Niektóre chicagowskie, polonijne media, żyją z tej głupoty.

Wracając do mocno pożółkłych już stronic „Szańca” i parady śmiało można powiedzieć, że w Chicago bez zmian.

Andrzej Jarmakowski

Foto główne parada 2014 roku, Foto Progressforpoland.com

Foto 2 John Wayne Gacy wraz z Roslynn Carter, Foto: en.wikipedia.org

 

13 Komentarze

 1. Polonia lubi swoje wiejskie gazety, nie lubi jak jej się przypomina, że jest ze wsi, że gdzie się pojawi to robi wiochę.

 2. Od kilku już lat nie uczestniczę w paradzie. Nie wiem po co miałabym tam jechać. Jutro ma być ciepło, więc jadę za miasto. Nie ma sensu dusić się na Dearborn. Z tej parady nic nie wynika. Na siłę zwożona dzieciarnia i prawie zero widzów. Wkurzała mnie fatalna organizacja parady, długie przerwy między poszczególnymi kolumnami. Smieszyły mnie kolumny po kilka osób. Ponadto nie cierpię motocykli. Pewnie, że tak zwane polonijne organiazacje wzywają do uczestnictwa w przemarszu stadnym, gdyż muszą pokazać przecież, że są do czegoś potrzebne. Słyszałam, że Frank Spula dostał złotyj medalskij za rzekome zasługi dla Polonii.

 3. Jeszcze jedno, czy John Wayne Gacy dostał jakieś odznaczenie za zasługi dla Plonii, ktoś mi mówił, że dostał srebny krzyż zasługi, ale nie wiem, czy to prawda?

 4. Bardzo rozsądny artykuł. Ciekawostek historycznych z Chicago nie znałem. Internety dają masę miejsc na temat historii Kościoła co to miał niby być “zawsze z Polską”. Teraz wyguglowała mi się taka stronka:
  **https://piotrbein.wordpress.com/2014/05/05/wroga-postawa-kosciola-wobec-konstytucji-3-maja-i-reform-sejmu-czteroletniego/
  *
  Oczywiście każdą wiadomość można i należy sobie samemu potwierdzać, ale ogólnie tak to było.

 5. Nie widzę, aby tutaj ktos kogoś skłócał. Na pewno zaś pisanie laurek nie lezy w interesie Polonii. Fakt jest taki, iż Polonia dzisiaj nie potrafi wybrać nawet aldermana, czyli radnego w Chicago. Kiedyś w Chicago milismyprzynajmniej dwóch członków Kongresu, mieliśmy clerka miejskiego i wiele innych funkcji. To dobrze, że ludzie przy okazji parady zastanawiają się dlaczego tak jest. Jakoś nie słyszę odpowiedzi, gdyż to prawda, że organizacje polonijne dzisiaj to taki układ towarzyski. Reka rekę myje. Brak kompetencji jest w wielu wypadkach porażający. Druga strona medalu też jest. Wielu polonijnych polityków trafiło za kratki. O tym też nie zapominajmy.

 6. A czy pani usienka kochana tyz parade nawiedzi swojoM osoboM????
  brak jasnosci w temacie?
  Cus mie sie wydawa ze to to tylko w gebie pseudo patryjotyczne jezd.

  • Kiedyś obiło mi się o uszy, że podobno pani Siusia miała nieprzyjemne spotkanie III-go stopnia z jakimś swoim antywielbicielem. Miało to mieć miejsce dawno temu ale zostawić u niej uraz. Jeżeli to prawda a nie plotki to nie dziwię się jej iż unika teraz otwartych spotkań z Polonusami. Niezrównoważonych nie brakuje.
   *
   Z drugiej strony sama sobie zawdzięcza takie a nie inne uczucia wielu osób. Mogłaby tak bardzo nie pluć jadem. Co oczywiście nie jest żadnym usprawiedliwieniem agresji jaka (podobno) ją spotkała.

 7. Polskie konsulaty ambasady protestują, gdy ktoś powie “polskie obozy koncentracyjne”. Tymczasem komentator Pani Sliwy Jan Sordyl w każdym komentarzu oskarża prezydenta i Panią Premier o to, że są obcymi agentami, przypisuje im”zbrodnie” i inne ciężkie przestępstwa. Przy tym co mówi Sordyl, gadanie o polskich obozach koncentracyjnych to kszka z mlekiem. Dlatego uważam, że polskie placówki dyplomatyczne, któretak selektywnie traktują swoją misję nie mają moralnego prawa protestować przeciwko czemukolwiek. Wstyd mi za rydwan Kongresu Polonii Amerykańskiej na paradzie. Parada wypadła raczej blado, Za Kongreds Polonii Wydział Stanowy zwyczajnie mi wstyd.

 8. Jak wszystkim powszechnie wiadomo niejaki Capone Al poszedl siedziec nie za skrocenie o glowe swoich przeciwnikow czego mu nigdy nie udowodniono bo byl zwsze z daleka od delikwentow ale w poblizu.Udowodniono mu za to nie placenie podatkow od ktorych sie do czasu skutecznie uchylal.

  Pietro wyzej padlo nazwisko niejakiego sordyla jana ktoren to sordyl pluje nienawiscia do wszystkiego co nie jezd katolyckie tudziez radiomaryjne a uchowaj panie bogoojczyzniane.

  Domniemywam z duza doza prawdopodobienstwa ze za to plucie tyn sordyl jan wynagradzany jezd jakas iloscia srebrnikow w formie dowolnej at jest juz przychod ktoren powinien byc zgloszony odpowieniemu urzedowi co pilnuje by obatel odpalal mu dzialke .

  I takien urzad znajdywa sie w miescie Toruniu w a namiary na niego znaczy sie ten urzad sa powszechnie dostepne w internecie gdzie mozna zadzwonic i zapytac czy obatel sordyl jan
  zlozyl stosowne zwiadomienie o prowadzeniu kreciej roboty za wiekom wodom.

  Acha jeszcze jedno ,celowo pisane z malej litery.
  Pozostaje z nadzieja chociaz ta jest matka glupich
  ze gdzies jakas szara komorka sie w chalebnym
  czynie uruchomi.

 9. Panie majster Panie majster
  pisuar wyszedl ze studia w czasie programu!!!!

  wszystkie ?????

  Ne tylko jeden!

  To czego mi dupe zawracasz!!!!!!!!

 10. Czemu nie mozecie sie skoncentrowac na tym co jest dla Was najwazniejsze? Jezeli tylko skoncentrujecie sie na tym, zobaczycie ile bedziecie mieli sukcesow.

  Siadzcie sobie wygodnie i wypoccie liste co jest najwazniejsze. Potem usiadzcie ze swoja bliska osoba i przedyskutuj to. Rozmowa z kims bliskim o Waszych wartosciach, powinna skorygowac albo umocnic Wasze postanowienia.
  Nastepnie zacznijcie tak robic jak napisaliscie. Wasze czyny powinny Wam dawac wyniki do jakich dazycie. Jezeli wyniki sa inne to czas aby skorygowac swoje wartosci.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: