Nauczyciele przeciw deformie edukacji , strajk 31 marca

0
188

Nauczyciele zapowiadają strajk na 31 marca.  Związek Nauczycielstwa Polskiego przekonuje, że przygotowywana przez PiS reforma oświaty będzie oznaczała chaos w polskim szkolnictwie. Nie powiodły się wszelkie negocjacje, argumenty zostały odrzucone, więc jedynym sposobem wyrażenia sprzeciwu stał się strajk nauczycieli.

ZNP apeluje do rodziców, by w dniu strajku w oświacie, jeśli mogą, nie posyłali dzieci do szkoły lub przedszkola. Rzeczniczka związku Magdalena Kaszulanis, pytana o sytuacje, w których rodzice nie będą w stanie sami zapewnić dzieciom opieki i poślą je do szkoły lub przedszkola, odpowiedziała, że to na dyrektorze szkoły lub przedszkola będzie spoczywał obowiązek zapewnienia dzieciom opieki.

– Strajk pracowników oświaty polega na powstrzymaniu się od pracy, a praca nauczyciela polega m.in. na prowadzeniu lekcji, zajęć wychowawczych i opiekuńczych. Strajk polega również na odstąpieniu od opiekowania się uczniami. Dlatego to dyrektor szkoły lub przedszkola powinien w czasie strajku zorganizować opiekę nad dziećmi, które przyjdą do jego placówki – powiedziała Kaszulanis.

Zapowiedziany na jutro ogólnopolski strajk organizowany przez ZNP nie będzie pierwszym takim protestem w oświacie w Polsce po 1989 r. Po raz ostatni po taką formę protestu sięgnięto w 2007 r. – wówczas odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy – i w 2008 r., kiedy przeprowadzono strajk jednodniowy. Podczas obu tych strajków dyrektorzy szkół i przedszkoli zapewnili opiekę wszystkim dzieciom, które przyszły do placówek. ZNP zapewnia, że tak będzie także tym razem.

Nauczyciele domagają się także podniesienia statusu zawodowego, przede wszystkim jednak sprzeciwiają się antyreformie szkolnej PiS i likwidacji gimnazjów. Reforma PiS obniży poziom nauczania, ze szkół tworzy placówki propagandy partyjnej.

Więcej na temat strajku w wypowiedzi polityków i nauczycieli na konferencji prasowej zorganizowanej dzisiaj w Sejmie RP.

Wideo: platformawideo

Foto: SuperBiz – Super Express

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: