Nauczyciele w Chicago grożą strajkiem

0
286

W przeprowadzonym głosowaniu 96% chicagowskich nauczycieli opowiedziało się za strajkiem. Związek zawodowy wskazuje na rosnące koszty utrzymania i kłopoty funduszu emerytalnego chicagowskich nauczycieli. Chicagowski dystrykt szkolny domaga się więcej pieniędzy od stanu. W Chicago w szkołach publicznych uczy się 20% uczniów, którzy dostają 15% stanowych funduszy przeznaczonych na edukację – grzmią chicagowscy związkowcy. Dla zorganizowania strajku w głosowaniu strajk poprzeć musi 75% głosujących. O dacie strajku powiadomić należy na 14 dni przed jego rozpoczęciem. Na razie zapowiadane są negocjacje.

Wiele zależy od tego co wydarzy się w Springfield, gdzie obecnie stanowa legislatura, póki co bezskutecznie poszukuje formuły, która umożliwi zmniejszenie deficytu w budżecie chicagowskich szkół. Gubernator ostatecznie zawetował ustawę edukacyjną. Weto gubernatora nie zmniejsza sum pieniędzy jakie otrzymają poszczególne dystrykty. I tak chicagowskie szkoły dostaną 200 milionów dolarów więcej niż wynikałoby to z dotychczasowej formuły. Więcej na ten temat w wideo poniżej z konferencji prasowej gubernatora.

W Illinois, w związku z niedoborami w funduszach emerytalnych pracowników stanowych, w tym nauczycieli, dokonano ostatnio podwyżki podatków od dochodu o 32%. Miasto Chicago drastycznie podniosło podatki od nieruchomości, co miało wpływ na znaczne podwyżki cen, za wynajmowane mieszkania. Miasta wprowadzają rozliczne opłaty, rozmaite podatki, jak na przykład w powiecie Cook od napojów chłodzących.  W efekcie  ciągłego podnoszenia podatków, zmniejsza się ilość podatników w Illinois oraz w Chicago. Stan Illinois i Chicago tracą mieszkańców.  Mniejsza ilość podatników, to mniejsze wpływy podatkowe, więc politycy stwierdzają, że jedynym wyjściem jest kolejne podniesienie podatków.

Systematycznie podnoszono podatki od papierosów. W efekcie suma pieniędzy uzyskiwana z tego podatku zaczęła spadać, gdyż palacze kupują papierosy w sąsiednich stanach, gdzie podatki są znacznie niższe.

Teraz po tych wszystkich podwyżkach podatków, stanowych, miejskich od nieruchomości i wielu innych opłat okazuje się, że guzik to dało, na szkoły nie ma kasy, nauczyciele mają ochotę  strajkować.

Powiem tak, bardzo źle się dzieje, że nasze dzieci uczone są przez nauczycieli, którzy są ekonomicznymi analfabetami.

Kiedy zapadła decyzja o podniesieniu stanowych podatków, pisaliśmy, iż w niczym nie rozwiązuje ona stanowych problemów, związanych z finansowaniem edukacji publicznej. Co więcej, odwlekając konieczne reformy powodujemy jedynie, iż koszty reformy, którą i tak trzeba będzie kiedyś przeprowadzić, będą wyższe, i bardziej bolesne.

Wystarczy popatrzeć na skalę niedoborów. Według najbardziej konserwatywnych wyliczeń, skala niedoborów w funduszu emerytalnym nauczycieli wynosi 130 miliardów dolarów, ale faktycznie braki są jeszcze wyższe.   Skąd uzyskać taką sumę? Na pewno niczego nie zmieni tutaj strajk nauczycieli. Od strajku pieniędzy nie przybędzie.

Strajk nauczycieli jest takim szantażem, który może wymusić kolejną podwyżkę podatków.

Słyszeliśmy ostatnio o  inwestycjach wielkiego koncernu produkującego elektronikę użytkową Foxconn. Illinois obeszło się smakiem. Tysiące miejsc pracy powstanie w Kenoshy w Wisconsin.  Fabryki powstaną w Wisconsin, gdyż podatki są tam znacznie niższe, zaś klimat dla biznesu lepszy. Pojedzie tam pracować wielu mieszkańców północnego Illinois.  Wielu twierdzi,że albo związek zawodowy nauczycieli  zgodzi się na poważną rozmowę o daleko idącej, kompleksowej reformie systemu emerytalnego, albo z czasem system ten zbankrutuje, nauczyciele zaś dostaną figę z makiem zamiast obiecanego wypoczynku pod palmami.

Na pewno zaś w dyskusji na temat edukacji pełno będzie demagogii i pieprzenia o znaczeniu edukacji w wychowaniu młodego pokolenia. W tej całej historii chodzi wyłącznie o szmal. Tak zwane dzieci i młodzież, strony sporu ze związkiem zawodowym nauczycieli, mają głęboko gdzieś.

Andrzej Jarmakowski

Foto: Progress Illinois

Wideo 1 i 2: Illinois Policy

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: