Niepowodzenie arabskiej koalicji

60
423

saudiNie będziemy tracić czasu na komentowanie opublikowanych w Polsce nieznanych do tej pory fragmentów rozmów nagranych w kabinie „tupolewa”. Nie wnoszą one nic nowego do sprawy. Wiedzieliśmy już wcześniej, że do kabiny pilotów rozmaite osoby, z generałem Błasikiem wchodziły jak do kibla, piloci nie mogli w spokoju wykonywać swoich obowiązków. O nowych fragmentach stenogramów nie informował CNN oraz Comedy Channel, choć Polacy w kraju ciężko pracują, aby przez telewizyjnych komików zostać zauważonym.

W Stanach Zjednoczonych kampanię prezydencką rozpoczął Raud Paul. Kiedy wiadomość o tym dotarła do stolicy, natychmiast wysiadło zasilanie elektryczne i nawet w Białym Domu trzeba było użyć generatorów.

Komentatorzy w kraju piszą o powstawaniu arabskiego NATO. Bez przesady. Póki co żądnego arabskiego NATO nie ma, różnica między NATO a koalicją chętnych zbudowaną przez Arabię Saudyjską i Egipt jest taka jak między rakietą tenisową Sereny Williams, a durszlakiem w mojej kuchni. Saudowie stworzyli koalicję do wykonania konkretnego, jednego zadania. A nie sojusz militarny i polityczny. Co jednak najważniejsze na razie kampania nalotów nie przyniosła pożądanego skutku i nie zahamowała postępów pro irańskich islamistów z ugrupowania Huti. Większość kraju znalazła się we władaniu Huti,zaś prezydent Mansur al-Hadiego przebywa w Adenie. Port w Adenie został w poważnym stopniu zniszczony, znaczne są także straty wśród ludności cywilnej. Największe straty powodują jedn00ak nie naloty, a egzekucje dokonywanych przez Huti na wszystkich uznanych za niewiernych.

W Jemenu nadchodzą informacje i narastającej fali przemocy i mordów dokonywanych przez popieranych przez Iran Huti. Jeszcze raz okazało się, że same naloty, samoloty nie są w stanie powstrzymać ofensywy nawet militarnych amatorów z Huti. Koalicjanci więc coraz częściej mówią o konieczności wysłania wojsk lądowych do Jemenu. Możliwość taką deklarował Egipt. Deklaracje a konkretne czyny to często dwie różne rzeczy.

Stany Zjednoczone postanowiły w trybie natychmiastowym zwiększyć pomoc dla królewskich sił powietrznych Arabii Saudyjskiej. Po drugie Stany Zjednoczone pomogę Kenii, wysyłając drony nad Somalię. Lotnictwo Kenii zbombardowało cele islamistów w Somalii.Amerykanie pomagają Kenijczykom identyfikować cele do ataków.

Komentatorzy w Stanach Zjednoczonych podkreślają, iż beneficjantem sytuacji w Jemenie może być silna Al-Kaida Półwyspu Arabskiego, która może w ten sposób zyskać możliwość tworzenia centrów szkolenia. Eksperci ostrzegają, że sytuacja w Jemenie może całkowicie wymknąć się spod kontroli, co niekorzystnym scenariuszu może zmusić USA do interwencji, na ograniczoną skalę.

Wiadomo także, że Huti nawiązali współpracę z ISIS, czyli tak zwanym Państwem Islamskim, co budzi niepokój w USA.

Prezydent Barack Obama broni przed krytykami, z szeregów obu głównych partii, zasad porozumienia z Iranem. W Jemenie i w Somalii USA uczestniczą w zwalczaniu islamistów wspieranych przez Iran. Zobaczymy jak sytuacja będzie się rozwijać. Na obu frontach w Jemenie i Somalii, USA znalazły się po w militarnym starciu z Iranem. Czy będzie miało to wpływ na prowadzone obecnie negocjacje z Iranem?

* * *

Tymczasem po cichu, bez rozgłosu coraz większą fikcją staje się rozejm na Ukrainie. Każdej nocy dochodzi do poważnych incydentów, siły rosyjskie coraz częściej ostrzeliwują pozycje ukraińskie. W Kijowie spodziewają się szybkiego wznowienia walk. W Waszyngtonie natomiast dziennikarze dowiedzieli się, że hakerzy z Rosji włamali się do komputerów w Białym Domu. W tej chwili ni wiemy, czy w niepowołane ręce dostały się jakieś tajne dokumenty. Sprawę bada FBI.

AJ

www.planespotters.net

60 Komentarze

 1. I tak oto dochodzimy do marksistowskich praw, których nie da się przeskoczyć. Byt kształtuje świadomość.
  *
  Pamiętam jak w czasie amerykańskich nalotów na Bałkanach podzieliłem koszt tej operacji przez liczbę mieszkańców któregoś z tych mniejszych krajów powstających po rozpadzie. Wyszło mi około 30 tys. dolarów na osobę. Moim wnioskiem było retoryczne pytanie, czy nie lepiej byłoby rozdać tamtejszym mieszkańcom po 30 tysiaków zamiast ich bombardować?
  *
  Gdy człowiek biedny to nie ma nadziei a to co ma to przepije. Jak ma tyle forsy że może kupić traktor, konia, krowę itp. to w/g mnie (i Marksa) je kupi.
  *
  Nie będzie mu w głowie mordowanie sąsiada gdy po raz pierwszy w życiu będzie miał szansę swoje dzieci wykształcić.
  *
  Doskonale wiem, gdzie leży zasadniczy błąd w moim rozumowaniu. Te amerykańskie miliardy nigdy nie miały szansy zostać rozdane nie-Amerykanom. Za bomby trzeba zapłacić tym, którzy je wyprodukowali. W postaci pensji, emerytury, akcji na giełdzie kupowanych na starość i w postaci zarobków właścicieli fabryk. Trzeba zapłacić najemnikom od zrzucania tych bomb. Zapłacić politykom, lobbystom i presstytutkom.
  Tylko jakieś grosze, jakieś drobniaki będą użyte na miejscu na zbudowanie jakiejś szkoły czy mostu.
  *
  Infrastruktura Serbii musiała być całowicie zniszczona. Tak jak w Iraku i tych wszystkich demokratyzowanyvh i wyzwalanych krajach. Koszt wojen należy rozumieć jako przełożenie pieniędzy z kieszeni podatnika do kieszeni tych, którzy umożliwiają bombardowanie. Właścicieli i pracowników przemysłu zbrojeniowego, najemników od mordowania, na ich pensje i na ich stypendia i opiekę zdrowotną, itd.
  *
  W tak biednych krajach jak te, gdzie teraz bombami bronimy “wolności” (tak jakby Arabia Saudyjska była normalnym krajem), rozdanie ludziom równowartości tych bomb i rakiet którymi się ich morduje spowodowałoby efekt przepowiedziany przez Marksa.
  *
  Sami rozprawiliby się ze wszelkiej maści terrorystami bo po raz pierwszy w życiu mieliby coś do stracenia.

 2. No tak, ale co wtedy włożyłby do garnka bogobojny Amerykanin? Czym zastąpiłby zarobki ze swojej sprawiedliwej i demokratycznej broni?

 3. Nieprawda. Chodzi tutaj o wpływy Iranu, o bojowników zdezoriemtowanych z wypranymi mózgami, którzy mogą organizować zamachy na całym świecie. Nie chodzi oto kto zapłaci za bomby. Nie chodzi o ostatni mecz Jagielloni Białystok ani mecz tenisowy Urszuli Radwańskiej przegrany z kretesem, nie chodzi omecz Legii i losowanie totolotka. To nie ma nic wspólnego z Bałkanami. Chodzi o Iran i opłacanych przez ten kraj szajbusów.

 4. Nie widzę związku mięzy Karolem Marksem, kupowaniem krowy, czy wódki z akcją przeciwko Huti. Przypomnę, że Amerykanie bezpośrednio nie uczestniczą w tej akcji. Teza jest taka, że po raz pierwszy okazuje się, że sama kampania lotnicza nie wystarcza. Jarmakowski spokojnie omówił wydarzenia, zgadzam sie, iż nie warto tracić czasu ma zapisy smolenskie. Ciekawe, czy w POlsce za pięć lat nadal będą pieprzyć o Smoleńsku. Aha, żąden wielki kapitał nie prowokował tej akcji w Jemenie. Jeżeli uż to chora religia.

  • @Wiktor nie widzi związku.
   *
   Tu stoi lala.
   I tam stoi lala.
   Ale to ta sama lala.
   To lala Oli. To Lola.
   Tam stoi As.
   A to misa Asa.
   -Tu As, tu tu tu.

 5. Wiktor ja ciebie rozumiem, ty po prostu nie kojarzysz pewnych faktów, tzn. masz zaburzenie w myśleniu przyczynowo-skutkowym. Ograniczona poczytalność. A ty “zza kałuży” nie naśmiewaj się z niedorozwiniętego kolegi. Ad rem. Wiadomo było, że Arabowie nie stworzą koalicji przeciwko Arabom. Irańczycy to Persowie (nie Arabowie) ale ten podział zanikł i jest tylko podział na tle religijnym: szyici i sunnici, przy czym szyici są bardziej tolerancyjni od sunnitów. Iran jest szyicki i większa tam tolerancja i demokracji niż np. w Arabii Saudyjskiej. Ale czego nie zrobi Ameryka dla swego drogocennego Izraela. Zbombarduje nawet Eskimosów. Amerykańscy generałowie aż palą się do wojny, oczywiście w imię pokoju i demokracji. ” Wojna to zbyt poważna sprawa aby powierzać to generałom (wojskowym)” jak powiedział. G. Clemenceau. W Auschwitz zginęło 1.300 tys Żydów, Amerykanie zabili ok 2mln. cywili (Afganistan, Irak, Jordania, Syria) i sądzą, że co?…że na Bliskim Wschodzie będą ich kochać ? Amerykanie wywołali tez przewrót na Majdanie w Kijowie, sądzą, że Ukraina przyłączy się do NATO i tam amerykańskie rakiety zostaną wycelowane w Moskwę. Na takie okrążenie Rosji Putin nie mógł sobie pozwolić i ze strachu zajął wschodnie regiony Ukrainy, gdzie ludność była i jest pro-Rosyjska, a nie pro-banderowska.

 6. Co prawda to Obama wierzga przeciwko “starszym i mądrzejszym braciom w wierze” ale mu zaraz przypomną, skąd mu nogi wyrastają 🙂

 7. najpierw do Jaruna. Amerykanie nie wywoływali żądnego Majdanu, to spontaniczna rewolucja Ukraińska. Amerykanie nie potrzebują żądnych baz na Ukrainie, aby wycelowac rakiety w Moskwę, natomiast do zza kałuzy powiem tak: Otóż nie widzę powodu zajmowania się spiskowymi teoriami na temat interwencji w Jemenie. Państwom arabskim chodzi o powstrzymanie rosnących wpływów Iranu. Nie ma tu do rzeczy nic wielki kapitał, koncerny zbrojeniowe i Nicloe Kidnam oraz Jennifer Lopez. Jemen jest zbyt mały, aby budzić zainteresowanie wilkiego kapitału. W każdym wydarzneiu szukacie już nie trzeciego, ale piątego dna, osiaganie sami umysłowe dno.

  • “Państwom arabskim chodzi”
   *
   Nie ma czegoś takiego. Nie manipuluj. Najbliżej “państwa arabskiego” był Egipt. A i to z wieloma zastrzeżeniami. To co jest teraz to dyktatury utrzymujące się przy władzy tylko dzięki Amerykanom i ropie.
   *
   Ja wiem, nie związku.
   *
   Marsz czytać “Elementarz” Falskiego. Strona 27-ma.
   *
   *
   “Amerykanie nie wywoływali żądnego Majdanu, to spontaniczna rewolucja Ukraińska.”
   *
   A to już bezczelne kłamstwo @Grażyny.
   *
   **https://www.youtube.com/watch?v=eaR1_an9CnQ
   *
   Posłuchaj sobie o tych 5 miliardach dolarów na “budowanie demokratycznych instytucji i zdolności” i “promując społeczne uczestnictwo i dobre zarządzanie” na Ukrainie.
   Zaiste spontaniczny zapłon 5 miliardów jednodolarowych banknotów. Już Amerykanie wiedzą, jaki to łatwopalny środek.

 8. Dobrze niech Ci będzie. czepiasz się nazewnictwa. Nirech będą państwa regionu zyją dzieki ropie i Ameryce. Ropie zgoda, a Ameryce? W jaki sposób Ameryka utrzymyje Zjednoczone Emiraty Arabskie? Wywołaniem Majdanu nie jest pomoc Ukrainie w tworzeniu i szkoleniach samorządowców. Dlaczego im wtym zakresie nie pomóc i to nie jest wywołaniem Majdanu. Pewnie Polacy aktywniej uczestniczli w wymianie młodziezy, w kursach dla samorządowców niż Amerykanie. To co powtarzas o Majdanie są to stwierdzenia putinowskiej propagandy. ozumiam Ukraina nie ma prawa dokonac swoich suwerennych wyborów, no geopolityka nie pozwoli. Co za brak moralności u zza kaluzy!!

  • @Grażyna
   “pomoc Ukrainie w tworzeniu i szkoleniach samorządowców”
   Za pięć miliardów dolarów?! To ile tych szkoleń oni tam mieli? Kawiorem się chyba posilali i w szampanie kąpali…
   *
   “ozumiam Ukraina nie ma prawa dokonac swoich suwerennych wyborów, no geopolityka nie pozwoli. Co za brak moralności u zza kaluzy!!”
   Po raz kolejny nakłaniam @Grażynę do otworzenia szkolnego podręcznika do historii. Albo Wikipedii.
   To nie mój “brak moralności”. To Doktryna Monroe oraz Doktryna Trumana.
   Jak poczytasz o obu doktrynach i przemyślisz sobie czy Rosja ma czy nie ma prawa do ich odpowiedników to wróć tutaj.
   *
   *
   “W jaki sposób Ameryka utrzymyje Zjednoczone Emiraty Arabskie?”
   Manipulacja. Nie “utrzymuje” tylko “utrzymuje przy władzy”. Zresztą nie mam pojęcia dlaczego. W końcu ZEA razem z Arabią Saudyjską i Pakistanem były jedynymi państwami, które uznały rządy Talibanów w Afganistanie. O tym ci Lisia Telewizja nie powie.
   “Utrzymywanie” w sensie przepływu gotłówki idzie w przeciwnym kierunku. Żadne inne państwo świata nie płaci tyle swoim lobbystom co ZEA.

 9. “Zza kałuży” przynajmniej mówisz (piszesz) sensownie. Reszta rozdziawia mordy i wydaje dźwięki, myśląc, że to jest mowa w dodatku logiczna. Ten bełkot można porównać do kwiku trzody chlewnej.

 10. W właśnie uważam Grazyna, że nie masz racji, ustepując zza kałuzy. państwa arabskie to termin powszechnie uzywany dla określenia państw Bliskiego Wschodu. Oczywiście nie jest on precyzyjny, ale wiadomo o co chodzi. zadne uogólienie nie bedzie precyzyjne, ale to inna sprawa. zza kałuzy czepia się jak brakuje mu merytorycznych argumentów.

 11. He-he “Zza kałuży” który ostro potepia amerykańskie ludobójstwo/a jest zdemoralizowany – według faszystki (nazistki) Grażyny, która wyrżnęłaby Rosjan i Arabów i to uważa za moralne i usprawiedliwione.

 12. A tak na dobrą sprawę o co chodzi zza kałuzy w tych kometarzach dotyczących akcji koalicji “arabskich” chętnych>? czy ktoświe, bo ja nie wiem, jego pierwszy komentarz był mętny jakies pomieszanie krowy marksistki z bombami, coś jak u Kanta…

  • @Jur
   Mogę się mylić, ale chodzi mi o to, że rewolucja bolszewicka była możliwa w Rosji z różnych powodów ale z pewnością też dlatego, że tam była STRASZNA BIEDA.
   W Szwajcarii nie było takich szans na rewolucję, chyba się zgodzisz.
   Położenie materialne ludzi czyli stan ich desperacji jest przyczyną wojen.
   *
   Dlaczego w Jugosławii za Tito nie mordowali się?
   Bo było silne państwo (na początku zamordyzm), a potem relatywnie wysoki poziom życia.
   *
   Dlaczego ci sami ludzie w USA się nie mordują?
   Bo jest silne państwo i jest dobrobyt.
   *
   W rogu Afryki, w Afganistanie, a teraz na coraz większych obszarach Bliskiego Wschodu znikło państwo. Dzieki interwencji USA. Byli satrapowie, ale ich obalono. Teraz jest próżnia, nie ma państwa.
   Nie ma też dobrobytu, ani co najważniejsze, nie ma tego, na czym stoi USA,- nie ma nadziei na lepsze jutro.
   *
   I dlatego cytowałem Marksa “byt określa świadomość”.
   Sami terroryści nigdy nie byli najbiedniejszymi ani najgłupszymi ludźmi. Terroryści zwykle bywają całkiem dobrze wykształceni i relatywnie zamożni. W każdym razie nie biedni. Ale aby oni mogli zafunkcjonować potrzebna jest wielka bieda, wielka rozpacz i beznadzieja. Wszędzie dookoła.
   *
   Ja sądzę, że USA o wiele lepszy interes zrobiłoby inwestując w Caterpillar, John Deere czy Forda aniżeli w Lockheeda czy Raytheona. Też dużo miejsc pracy a pożytek o wiele większy dla reszty świata.

   • Dużo gadania zza kałuży, ale co z tego wynika? jaki jest związek byłej Jugosławi z akcją w Jemenie? zaden. Oczywiście zza kałuzy zaraz palnie gadkę o kapitale, że byt okresla swiadomość, a ja twierdze, że to świadomość okresla byt. Marks nie miał racji. Zapyta dlaczego w Chicago mordują? i że trzeba budować kosiarki do trawy a nie bombowce. A ja napiszę, że kosiarki potrzebne i bombowce też. W jemenie zaś w Adenie już coraz więcej proirńskich terrorystów i to jest problem prawdziwy, realny.

 13. Grażyna z Jur-em to pewnie małżeństwo. I upośledzeni mają prawo do szczęścia. Zagadką dla mnie pozostanie, które z was jest durniejsze. 🙂

  • ja myślę Jarun, że Ciebie Bogu Slowiański, jak w przaypadku kazdego Boga nikt w durnocie nie przegoni.

 14. A wcale się gonić nie będę. Tobie wolno, to mnie też…Równouprawnienie kobiet, choć zza kałuzy pewnie pozbawiłby nas połowy praw.

 15. “W ramach zajęć prowadziłam kiedyś szkolną druzynę koszykówki.”
  Polonię pokarało wuefistami. Rzepkowski, ten nowy szef KPA, teraz @Grażyna. Nie dziwota, że macie podobne poglądy.
  Tak jak mówiłem, całe szczęście, że nie uczyłaś historii czy civics.

 16. Noooo, to ci dopiero filozofka Grażyna napisała: ” a ja twierdze, że to świadomość okresla byt. Marks nie miał racji.” Nawet najwięksi współcześni filozofowie nie mogli zaprzeczyć temu twierdzeniu K.Marksa a tu trenerka szkolnej koszykówki zaprzeczyła. Oto jak jednym zdaniem można zaprzeczyć twierdzeniu garkotłuka Grażyny: “Jestem chory-nie określa mego bytu. ” Chory jest i bogaty i biedny (byt nie jednakowy!) , strażnik i więzień, nauczyciel i uczeń. itd, itp.

 17. Naprawdę Grażynko jesteś głupiutka i nie ośmieszaj się na forum z tymi swoimi idiotycznymi przemyśliwaniami.

 18. Opowiadacie, Grażyna ma rację.ąMoim zdaniem także swiadomośc określa byt, a nie byt określa świadomość, choć to z tematem nie ma nic wspólnego. Na razie nie udało się zatrzymać pochodu Huti i to jest fakt nieporzyjemny. Ale wszytsko przed nami.

 19. P. Jarmakowski napisał:”Jeżeli chodzi o Arabię Saudyjską wiadomo, że Rijad marzy o tym, aby operację w Jemenie zakończyć defiladą w Teheranie, na razie jednak pewnie marzenia te nie zostaną spełnione, choć kto wie. ” a w drugim tak komentuje:”Komentatorzy w kraju piszą o powstawaniu arabskiego NATO. Bez przesady. Póki co żądnego arabskiego NATO nie ma…” Sam sobie zaprzecza. Z jednej strony chciejstwo…infantylne…”bo ja tak chcę” a z drugiej strony późniejsza rzeczywistość i rozczarowanie jak u dziecka któremu nie dano lizaka.

 20. Tutaj nie ma żądnego zaprzeczenia sobie. Jarun bredzi. A’propos folozofii. Jestem wolnym człowiekiem, mogę mieszkać w wielu krajach. ta wolność to moja świadomość okreslająca byt. Ty Jarun marksista nigdy nie zrozumiesz tego uroku wolności, jak ci powiedzą, że masz byc robolem to będziesz. Na tym między innymi polega nędza marksizmu. Dostrzegając zaprzeczenia, którego nie ma posługusze sie taką marksistowską dialektyką prokuratora. Mały jesteś, z logiką na bakier.

 21. Jeszcze się zdziwisz jak saudowie pomaszerują przez Teheran. A rabskiego NATO na razie nie ma. I pewnie nie będzie. NATO to nie tylko sojsuz militarny, ale także sojusz polityczny. Państwa arabskie (zza kałuzy zaraz sie przczepi” takiego porozumienia nie są w stanie stworzyć. Aga Jarun naucz się trochę. saudowie to ani szyici ani sunnici, tylko wahabici.

  • @Jur Aby Saudowie pomaszerowali przez Teheran musieliby chcieć zrobić cokolwiek. To są rozpuszczone jak dziadowski bicz lenie. Póki mają forsę i Amerykanów do pomagania im w trzymaniu za mordę reszty społeczeństwa dopóty będą rządzić. Do żadnego wojowania nie mają nerwów ani kwalifikacji. Opłacają kilkaset tysięcy krewniaków z kilkunastu plemion niesamowitymi pieniędzmi a reszta z około 20 milionów ludności kraju (albo nawet mniej) wcale nie ma tak wesoło. Morda w kubeł bo to jest monarchia absolutna. Wszelką robotę robią tam miliony imigrantów bez żadnej szansy na obywatelstwo.
   *
   Iran to 80 mln ludzi. Wesoło tam też nie mają ale stoją na bez porównania wyższym poziomie cywilizacyjnym i intelektualnym. Przede wszystkim są od Arabii Saudyjskiej sto razy bardziej samodzielni gospodarczo, naukowo i technicznie.
   Są duszeni sankcjami i głupotą swoich mułłów i dlatego nie ma wielkich efektów ich możliwości. USA obaliła demokratycznie wybranego Mossadeqa i to im tam pamiętają. A w Ameryce kto o tym pamięta? Tutaj presstytutki i Hollywood utrwalają tylko zakładników w ambasadzie, “nieudolnego” Cartera i kowbojskiego, zwycięskiego Reagana co zakładników wydobył.
   Czyli jak zwykle pamiętają wypaczoną wersję historii.
   *
   Mieli pecha z tą katastrofalną wojną z Irakiem. Ale to nie oni napadli. Miliony trupów, dziesięć lat bezsensownego wojowania. Ogromne zniszczenia, ogromne ilości zabitych i rannych. I po co? Po nic. Tylko sąsiedzi (i handlarze bronią) się cieszyli.
   *
   Wcale się im nie dziwię, że cały czas ryją. Jestem absolutnie przekonany, że z całych sił dążą do zdobycia bomby atomowej. Jak to porozumienie z 6-tką państw będzie weryfikowalne to Irańczycy zamiast robić ją samemu tę bombę kupią. Od Korei Północnej albo od Pakistanu. Bez bomby w ich sytuacji (blisko Izraela, bogate złóża ropy i gazu, kontrola nad kluczowym szlakiem transportu ropy) nie zmrużyłbym oka.
   *
   A Saudowie to wydmuszka. Tylko pstryknąć i się rozpadnie. Co Irańczycy próbowali w Bahrajnie. Teraz w Jemenie. Prędzej czy później im się uda. Nie wystarczy zmienić nazw na mapach, jak to ostatnio głupki usiłują robić. Zatoka jest Perska a nie Arabska.
   Zawsze była i zawsze będzie.
   *
   Jesteśmy winni Irańczykom dozgonną wdzięczność za opiekę nad uchodźcami z ZSRR.

   • “Zza kałuży” dodaj tylko, że Irańczycy (w większości Persowie) to nie Arabowie (tak jak Rumuni to nie Słowianie -chociaż prawosławni 🙂 Przecież te matoły mało rozumią he-he rozumieją to Ja z “Żza kałuzy)

 22. Ty Jur nie znasz podstawowych pojęć z filozofii, np. bytu. Napisałeś cyt: …” wolność to moja świadomość okreslająca byt”. Ty nawet nie wiesz o czym mówisz. Wolność to nie jest świadomość. W więzieniu nie jesteśmy wolni, ale mamy świadomość gdzie jesteśmy. Świadomość nie określa bytu. Zresztą i tak nie wiesz o czym ja piszę, co najwyżej zaraz się zdenerwujesz zaprzeczysz i wyzwiesz. Typowe dla infantylnych głąbów.

 23. Zza kałuzy napisał: Jesteśmy winni Irańczykom dozgonną wdzięczność za opiekę nad uchodźcami z ZSRR. Rozumiem, że tymi uchodźcami byli zołnierze aArmii Andersa. To nie byli żadni uchldźcy, tylko zołnierze państwa polskiego. W ogóle cała ocena historii Iranu napisana została przez zza kałuzy prowokacyjnie, nieobiektywnie. Bliżej temu do historycznej bredni, niż do realnej ocerny historii.

 24. @Jur “Rozumiem, że tymi uchodźcami byli zołnierze aArmii Andersa. To nie byli żadni uchldźcy, tylko zołnierze państwa polskiego.”
  Jedna trzecia z nich to byli cywile. A co do definicji kim była reszta? W momencie wychodzenia z ZSRR to byli uchodźcy bardziej niż żołnierze. Gdyż UCHODZILI OD frontu a szli NA front. Droga na front zajęła im jeszcze PONAD 2 LATA.

 25. “rowokacyjnie, nieobiektywnie. Bliżej temu do historycznej bredni, niż do realnej ocerny historii.”
  Jak komuś filmy z Hollywoodu zlasowały mózg to tak ma.

  • Jeżeli chodzi o filmy to słusznie ARGO dostał Oscara, wspaniale było oglądac, jak ta perska dzicz została zrobiona w konia przez bohaterskiego agenta CIA. Co do armii, to jednak by ła to armia, anie uchodźcy, gnebieni przez Stalina na Nieludzkiej Ziemi. Razem z armią Andersa wyszedł przecież także Ben Gurion twórca państwa żydowskiego. On też pewniw tej klasyfikacji, zamazującej rzeczywistośc był tylko uchodżcą.

   • “On też pewniw tej klasyfikacji, zamazującej rzeczywistośc był tylko uchodżcą.”
    Nie, on był dezerterem.

   • “przez bohaterskiego agenta CIA”
    Kłamstwo Hollywood. Zapytaj się Kanadyjczyków co oni sądzą o tych hollywoodzkich banialukach.

 26. Miało być:
  Gdyż UCHODZILI OD frontu a nie szli NA front. Droga na front zajęła im jeszcze PONAD 2 LATA.

 27. ARGO jest bardzo dobrze zrobionym filmem, dokłdnie sfilmowano historię. Proszę pamietac, że rola Mendeza, szefa tajnych operacji CIA była tajna, stąd na pierwszy plan wysunieto Kanadyjczyków, bez których nighdy ta oiperacja by się nie odbyła, co na filmie doskonale widać. Nikt nie umiejszał roli ambasadora Kanady. Operacja przeprowadzona została przez szefa tajnych operacji CIA. Nie ma tam żądnego historycznego kłamstwa. ARGO to jeden przykłądów potwierdzających tezę, iż najlepsze scenariusze pisze zycie. Wczesniej zresztą nie można było zrealizować filmu, gdyż detale peracji odtajnione zostały nie tak dawno. Mendez został od prezydenta wysokie odznaczenie za operację, co też przez wiele lat było tajne. Tak więc zza kałuzy myli sie w tej sprawie gruntownie.

 28. Żydzi za dezercję z Polskiej Armii powinni być roztrzelani…jako dezerterzy. Każda armia roztrzeliwuje dezerterów.

  • Generał Anders nie tylko nie rozstrzeliwał dezerterujących w Palestynie żołnierzy pochodzenia żydowskiego ale podobo polecił swojej Żandarmerii aby ich nie łapać i nie doprowadzać spowrotem.

 29. Wy sobie gadu, gadu, o niemiecka książka o Smoleńsku zrobiła furorę już pierwszego dnia. Nikomu nie przychodzi do głowy, że może jednak było inaczej?…

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: