Niezwykłe dokumenty w ITVN

0
274
HENIO IDZIEMY NA WIDZEW Mistrzowska Szkoła Rezyserii Filmowej Andrzeja Wajdy
HENIO IDZIEMY NA WIDZEW Mistrzowska Szkoła Rezyserii Filmowej Andrzeja Wajdy

Wybitne obrazy, pasjonujące historie i piękne zdjęcia – tak w wielkim skrócie możemy opisać filmy dokumentalne, które wyemitujemy dla Państwa w sierpniu. Pokażemy m.in. historię Soni, która sens życia odnalazła w klasztorze, przybliżymy sylwetkę Tadeusza Różewicza  i opowiemy o niewidomym kibicu Widzewa oraz dorastaniu na blokowisku. Nasze dokumentalne wakacje zaczniemy już 5 sierpnia w sobotę o godzinie 12.00 (CDT – Chicago), 13.00 (EDT – Nowy Jork). Co tydzień będziemy emitować nowy film. Zapraszamy przed telewizory do ITVN na „dokumentalny sierpień”.

Druga połowa wakacji w ITVN będzie należeć do dokumentów. W każdy weekend sierpnia wyemitujemy dla Państwa niezwykłe obrazy nagradzane na wielu festiwalach w całej Europie i na świecie. W pierwszą sobotę 5 sierpnia o godzinie 12.00 (CDT – Chicago), 13.00 (EDT – Nowy Jork) wyemitujemy  film  „Henio, idziemy na Widzew”, którego głównym bohaterem jest niewidomy młody człowiek, Marcin. Jego wielką pasją jest piłka nożna, której hołduje nie tylko jako kibic. Od lat pracuje w klubie Widzew Łódź jako masażysta, dzięki czemu jest w samym sercu ukochanej drużyny. Swoją fascynację futbolem przelewa też na kilkuletniego syna, Henia. Zaraz po nim o godzinie 12.35 (CDT – Chicago), 13.35 (EDT – Nowy Jork) pokażemy obraz „Felgarz z Woli”. To zrealizowana w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy krótkometrażowa etiuda szkolna. Jej bohater to ostatni warszawiak wykonujący tytułową profesję, jednocześnie przedstawiciel świata, który na naszych oczach odchodzi w zapomnienie. Obraz ten otrzymał Nagrodę im. Macieja Szumowskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

SUPERJEDNOSTKA Wajda Studio Sp. z o. o. 1

Kolejny weekend sierpnia zapowiada się równie ekscytująco. W sobotę 12 sierpnia o godzinie 12.00 (CDT – Chicago), 13.00 (EDT – Nowy Jork) zapraszamy na premierę nagrodzonego w Szwajcarii  filmu „Gdzie jest Sonia?”. Tytułowa bohaterka mieszka w starym prawosławnym klasztorze w Iwanowie. Obok modlitwy, sens jej życia wyznacza malowanie ikon. Chociaż posługa oraz jej pasja wymagają mnóstwa czasu i energii, kobieta jest osobą pełną radości oraz pozytywnego podejścia do świata. Jej życie może wydawać się nudne i pozbawione atrakcji, ale to właśnie w zakonie Sonia czuje się szczęśliwa i spełniona, o czym zaświadcza przed kamerą. To tutaj znalazła ukojenie, zaś ludzie pędzący obok za pieniądzem i doczesnymi dobrami, wydają jej się inni.

Z kolei w sobotę 19 sierpnia o godzinie 12.00 (CDT – Chicago), 13.00 (EDT – Nowy Jork) wyemitujemy dokument o jednym z największych bloków w Polsce, znajdującym się w Katowicach – „Superjednostka”. Ma on ponad 160 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Mieści się w nim około 800 mieszkań. Budowany na przełomie lat 60. i 70., porównywany jest często do najwybitniejszych osiągnięć francuskich modernistów. W filmie, zrealizowanym niemal bez słów, obejrzymy życie lokatorów tego budynku. Mieszka w nim wiele starszych osób, pamiętających pierwsze lata funkcjonowania „Superjednostki”. Na klatkach schodowych i w windach spotykają się z młodymi ludźmi, którzy dopiero wchodzą w życie. Każdy z lokatorów ma swoją historię, pasje i przyzwyczajenia. Łączy ich miejsce, które miało realizować utopijne marzenia architektów. Dokument otrzymał nagrody i wyróżnienia na polskich i światowych festiwalach filmowych. Wśród nich znajduje się Nagroda dla najlepszego krótkiego filmu dokumentalnego na festiwalu „It’s All True” w Rio de Janeiro.

FELGARZ Z WOLI Mistrzowska Szkoła Rezyserii Filmowej Andrzeja Wajdy

W ostatni weekend sierpnia zachęcamy do obejrzenia filmu “Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy“, który jest  zapisem wywiadów z tą wybitną postacią światowego formatu. W obrazie, poeta opowiada o swoim zafascynowaniu i uwielbieniu dla poezji i języka naszych zachodnich sąsiadów. Szacunek dla niemieckiej kultury okazał się dla Tadeusza Różewicza wspaniałym punktem wyjścia do przezwyciężenia wrogości wobec Niemców. Bohater filmu wspomina swoje dramatyczne wojenne doświadczenia. Jego słowa są dowodem pokonania swoich uprzedzeń i traum przez kulturę i wybitne dzieła literackie. Na premierę zapraszamy do ITVN w sobotę 26 sierpnia o godzinie 12.00 (CDT – Chicago), 13.00 (EDT – Nowy Jork).

Więcej na www.itvn.pl

TEKST NA PODSTAWIE MATERIAŁÓW OD DYSTRYBUTORA

 

 

 

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: