Osoby pracujące w kilku państwach nabywają prawo do emerytury w każdym z nich

5
934

 

Przepisy unijne i dwustronne umowy między Polską a innymi państwami pozwalają osobom, które pracowały w kilku krajach, nabyć prawa do emerytury w każdym z nich. W ubiegłym roku do ZUS wpłynęło 111,6 tys. wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe podlegające koordynacji na podstawie tych przepisów. W I połowie tego roku Zakład wypłacał za granicę ponad 52 tys. takich świadczeń.

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego daje Polakom gwarancję, że bez względu na to, gdzie będą mieszkali po zakończeniu aktywności zawodowej, będą mogli korzystać ze świadczeń i podlegać takiej samej ochronie społecznej jak obywatele państwa, w którym pracują czy w którym będą przebywali na emeryturze – przypomina w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes dr hab. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Jeśli obywatel jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej pracował w różnych państwach, to jego emerytura składa się z części, które wypracował w poszczególnych krajach. Jest to możliwe dzięki przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Takie przepisy były konieczne, bo każdy z krajów Unii Europejskiej ma inny system ubezpieczeń społecznych.

Osoba ubiegająca się o świadczenia emerytalno-rentowe podlegające koordynacji unijnej zobowiązana jest przedłożyć wniosek na formularzu krajowym. Jeżeli ubiega się o emeryturę, powinien być to formularz EMP, wraz załącznikiem EMZ, przy rencie rodzinnej – formularz ZUS RP2, a przy rencie z tytułu niezdolności do pracy – formularz ZUS RP1-R. Powinien być do nich dołączony formularz E207PL, z którego wynikają okresy ubezpieczenia osoby składającej wniosek – wskazuje Aneta Pochylska z Departamentu Rent Zagranicznych w Centrali ZUS.

Bez przepisów o koordynacji systemów niejednokrotnie osoba zatrudniona w czasie kariery zawodowej w kilku państwach mogłaby nie uzyskać prawa do emerytury lub renty. Miałaby zbyt krótki okres podlegania ubezpieczeniom w poszczególnych państwach. Dzięki przepisom obowiązującym w Unii liczy się suma przepracowanych lat, a świadczenia z każdego kraju oblicza się według zasady proporcjonalności. To element swobody przepływu osób, czyli niedyskryminowania osób pracujących poza krajem, m.in. pod względem ubezpieczeń społecznych.

Polska dodatkowo podpisała dwustronne umowy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego z krajami spoza UE.

 Umowę z byłą Jugosławią obecnie stosuje Serbia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina. Łączy nas także taka umowa z Australią, Kanadą, USA, Koreą Południowa, Mołdawią, Ukraina, Macedonią – wymienia Pochylska.

Ze „Sprawozdania z działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za 2016 rok” wynika, że w 2016 roku wpłynęło 111,6 tys. wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe podlegające koordynacji na podstawie rozporządzeń wspólnotowych oraz bilateralnych umów międzynarodowych o zabezpieczeniu społecznym. 63 tys. wniosków złożyły osoby mieszkające w Polsce, a blisko 31 tys. osoby mieszkające w krajach UE/EOG, przede wszystkim Niemczech (13 tys.). 3,6 tys. wniosków pochodziło od osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

– Umowa z USA to jedna z naszych największych umów. Osoba, która pracowała w Polsce i USA, podlegała przepisom jednego i drugiego państwa. Jeżeli mieszka w Polsce, to składa wniosek w najbliższej placówce ZUS, ta zaś musi przekazać wszelkie informacje dotyczące realizacji umowy polsko-amerykańskiej w dziedzinie składania wniosków oraz przyjąć ten wniosek – mówi Aneta Pochylska.

Aby uzyskać świadczenie, konieczne jest przedstawienie dokumentów. Przede wszystkim muszą one potwierdzać fakt podlegania ubezpieczeniom społecznym ze wszystkich krajów oraz tytuł, z którego dana osoba im podlegała. Warto przedstawić także nadany przez właściwą instytucję numer ubezpieczenia lub ewidencyjny. Informacja o pracodawcy pozwoli natomiast łatwiej zidentyfikować wnioskodawcę i zweryfikować przedstawione informacje.

– Przede wszystkim należy gromadzić dokumenty potwierdzające nasz staż pracy za granicą. Takim dokumentem jest świadectwo pracy od pracodawcy, ale możemy też złożyć: umowę o pracę, oświadczenie o objęciu ubezpieczeniem społecznym w danym kraju, wykonywaniem pracy, jak również potwierdzeniem przelewów wypłaty – wymienia Katarzyna Kochanowska, Associate w Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie.

Tekst i wideo: Agecja Newseria.pl

Foto; Nowy Dziennik

5 Komentarze

 1. A jezeli ja zawsze pracowalem w USA tylko, bo wyjechalem tu zaraz po studiach, a nigdy w Polsce nie pracowalem ani nie bede pracowal juz nigdy w Polsce, a po przejsciu tutaj w USA na emeryture – chce sobie mieszkac w Polsce jako “obywatel polski” jnie jako “obywatel usa”, to co wtedy? Czy musze w ogole powiadamiac polski ZUS i placic tam w Polsce jakis haracz jeszcze z mojej amerykanskiej emrytury, czy sobie po prostu wyciagam kase z mojego banku w USA przez bankomat w Polsce i koniec? Dziekuje za odpowiedz, bo nikt mi tego nigdy nie potrafil wyjasnic. Kazdy mowil cos innego. Generalnie nie chcialbym miec nic wspolnego z zadnym polskim ZUSem NIGDY. Bo wiem, ze gdybym mieszkal w Polsce jako obywatel USA – przedluzajac pobyt w Polsce co pol roku ponad te 180 dni placac wojewodzie jakstam sume za to – to w ogole Polski ZUS nic do mnie nie ma.

 2. Sprawa jest prosta. Jeżeli mieszka Pan w Polsce więcej niż 186 dni w ciągu roku, jest Pan zobowiązany do płacenia podatków w Polsce. Emerytura jest dochodem.

 3. Serdecznie dziekuje pani za odpowiedz 🙂

  1. Natomiast, jezeli sobie mieszkam w Polsce jako Amerykanin – caly rok – powtarzam – wjezdzam na paszporcie USA – z wiza od rzadu polskiego – i place za ten pobyt roczny – to co?
  Od kiedy to Amerykanie placa podatki od swojego dochodu, bedac sobie w Polsce, bo im sie tak podoba?

  2. Jezeli wjezdzam jako Polak (tego dotyczy rozumiem, pani odpowiedz, na paszporcie polskim, to rozumiem ze jestem w Polsce 180 dni, potem wyjezdzam sobie do USA na miesiac – potem wracam do Polski na nastepne 180 dni – to wtedy nie place zadnych podatkow w Polsce?

  3. Co do punktu 1. to moja emrytura jest juz opodatkowana w USA – ja dostaje juz wyplate MINUS podatki zaplacone w USA – wiec jeszcze mam placic drugie podatki w Polsce?

  Bede pani bardzo wdzieczny za odpowiedz 🙂

  • No cóż, jeżeli Pan zamieszka powyżej tych 183 dni to w Polsce Pana emerytura będzie przychodem. Może warto wejść na strony podatku od przychodu i zapytać eksperta, myślę, że poda prawidłową odpowiedź.

 4. No coz, za 10 lat, gdy przejde na emeruture w wieku lat 70ciu, to sie wszystko jeszcze moze zmienic w tej kwestii. Np. emerytura w Polsce moze byc zlym pomyslem ogolnie.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: