Pełne emocji wystąpienie Rahma Emanuela o Prawach Człowieka

0
1281

To ciekawe, pełne emocji wystąpienie burmistrza Chicago prezentujemy w całości. Nie wzbudziło ono zainteresowania mediów polonijnych, choć przecież wszyscy jesteśmy imigrantami.  Burmistrz mówił o rzeczach, które personalnie dotyczą każdego z nas. Emanuel mówił o wielkiej wspólnocie, która łączy mieszkańców Chicago bez względu na to skąd przybyli. Burmistrz mówił o potrzebie społecznego zaangażowania, czego w polonijnej społeczności, moim zdaniem, bardzo brakuje.

Burmistrz tak, naprawdę mówił, o prawach człowieka, o prawie do szczęścia, do poszukiwania swojego miejsca na ziemi.  Prawa człowieka, choć ubolewam  z tego powodu,  to temat ostatnio kontrowersyjny,odnoszę wrażenie, że cześć Polonii, w imię jakiejś chorej  ideologii gotowa jest wyrzec się niezbywalnych praw opisanych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.  Ameryka od początku swojego istnienia była ostoja praw człowieka i także tym samym, praw imigrantów.

Polonia w Chicago wniosła ogromny wkład w budowę Chicago, nadal go wnosi, choć polonijne organizacje nigdy nie potrafiły współpracować z reprezentantami innych nacji.  Nie potrafił tego robić Kongres Polonii Amerykańskiej i inne organizacje, gdyż często uważały się za lepsze od innych.

Polska wolność wyrosła w walki o prawa człowieka. Obecny rząd, przy wsparciu części Polonii usiłuje tę wolność nam zabrać, a przynajmniej znacznie ograniczyć.  Obojętnie gdzie mieszkając, nad Wisłą, czy nad Jeziorem Michigan, wspierając ograniczenie praw człowieka, działamy wbrew najważniejszym swoim interesom, interesom także imigrantów, jak my sami.  Chicago budowali przybysze z całego świata. Każdy z nich nosi w sercu swoją historię, niezależnie od tego, czy przybył do Chicago pokonując Atlantyk, czy Pacyfik. Każdy z nich jest chodzącym świadkiem historii, często świadkiem historii bardzo dramatycznej.

Warto posłuchać tego wystąpienia burmistrza Chicago.

Wideo:  Chicago Mayor’s Office

Foto: Salon

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: