PILNE: Były szef kampanii wyborczej Donlada Trumpa oskarżony o stworzenie konspiracji przeciw USA

0
561

Były szef kampanii wyborczej Donalda Trumpa i jego partner biznesowy Rick Gates zostali w poniedziałek oskarżeni o pranie brudnych pieniędzy, zawarcie konspiracji skierowanej przeciwko Stanom Zjednoczonym oraz składanie fałszywych zeznań. W sumie zatrzymanym postawiono 12 zarzutów. Sędzia zadecyduje, czy osoby, którym postawiono zarzuty, zostaną osadzone w federalnym więzieniu, bądź zastosowane będą inne środki dozoru.

Komentatorzy zwracają uwagę, na zarzuty dotyczące konspiracji. Kto uczestniczył w tej konspiracji? Tutaj śledztwo może zostać rozszerzone.

Wniesione oskarżenie liczy 31 stron, dotyczy ono milionowych rachunków bankowych, na których przechowywano pieniądze tak zwanej Partii Regionów, Wiktora Janukowycza, ówczesnego prezydenta Ukrainy. Obydwaj panowie przebywają obecnie w budynku FBI, gdzie są przesłuchiwani przez agentów FBI. Jeszcze dzisiaj pewnie pojawią się  w sądzie federalnym, gdzie sędzia zadecyduje o ich dalszym losie. Zatrzymani mają pojawić się w Sadzie Federalnym o godzinie 1.30 czasu waszyngtońskiego.

Postawione zarzuty dotyczą także tego, że Manafort nie zarejestrował się w USA jako obcy agent, rządu Ukrainy.  Manafort przez wiele lat brał pieniądze od rządu Ukrainy, co ukrywał przed rządem USA. zarzuty dotyczą także ukrywania dochodów przed Urzędem Podatkowym.

To dwa pierwsze zatrzymania, związane z dochodzeniem specjalnego prokuratora Roberta Muellera w dochodzeniu dotyczącym nielegalnego, niedozwolonego wpływu Rosji na kampanię wyborczą w USA.

Paul Manafort był szefem kampanii wyborczej w krytycznym momencie kampanii wyborczej Donalda Trumpa w 2016 roku. Odszedł ze stanowiska, gdy media ujawniły jego bliskie kontakty z Janukowyczem oraz rosyjskimi oligarchami.

Zarzuty nie są bezpośrednio związane z kampanią Trumpa, jednak Manafort jako jej szef miał na nią wpływ. Ponadto Manafort brał udział w tajemniczych spotkaniach w Trump Tower, z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej.  Zarzuty nie dotyczą jednak tych spotkań.

Na razie oczekujemy na reakcję Białego Domu, który jak do tej pory milczy.  Media zwracały uwagę, iż w trakcie trwania konwencji Partii Republikańskiej, zmieniono na żądanie kampanii Trumpa platformę wyborczą, znacznie łagodząc stanowisko wobec Rosji i gorącego wówczas konfliktu na Ukrainie.

Nie można zapominać, że Manafort reprezentował interesy reżimu wrogiego wobec sojuszników USA w Europie oraz wobec NATO.

Istotne jest także odpowiedzenie sobie na pytanie dlaczego Paul Manafort znalazł się na tak eksponowanym stanowisku w kampanii Donalda Trumpa, choć wiadomym było, iż jest on rzecznikiem rządu na Ukrainie oraz  partii,gorąco wspieranej przez Rosję. Jaki mechanizm spowodował, że Manafort, człowiek reprezentujący interes innego państwa, znalazł się tak blisko kandydata na prezydenta USA.

Poważnie wyglądają także zarzuty dotyczące prania pieniędzy. To bardzo poważne zarzuty. Dotyczą one również czasu, gdy Manafort był szefem kampanii wyborczej Trumpa. Biały Dom będzie zapewne pomniejszać jego rolę w kampanii wyborczej.podkreślać, że został zdymisjonowany, gdy ujawniono jego powiązania.

Dochodzenie Roberta Muellera trwa nadal. Wbrew temu co mówiła rzecznik prasowa Białego Domu, Sarah Sanders, nic nie wskazuje, aby dochodzenie miało zostać  szybko zakończone.

Z ostatniej chwili, do winy przyznał się trzeci oskarżony, były doradca d/s polityki zagraniczne,j George Papadopulos. Doradca już 3 października przyznał się do składania fałszywych zeznań. Zarzuty w tym wypadku dotyczą spotkania z reprezentantami z przedstawicielami Rosji, którzy mili proponować dokumenty dotyczące Hillary Clinton.

wideo: BBC News

Foto: WJLA

 

AJ

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: