PILNE: cła i Trump w maju spotka się z liderem Korei Północnej

2
192

Prezydent Donald Trump podpisał dzisiaj dekret , nakładający cła na import do USA stali i aluminium, co zapowiedział już z ubiegłym tygodniu. Na stal cło wyniesie 25%, na aluminium 10%. Prezydent podpisując dekret, mówił o negocjacjach z Meksykiem i Kanadą w sprawie NAFTY, ale o negocjacjach takich nic nie wiadomo. Główny ekonomista prezydenta nie zgadzający się a decyzją prezydenta podał się do dymisji. Decyzję prezydenta skrytykowali czołowi republikanie w Kongresie, ze spikerem Izby Paulem Ryanem na czele.

Podpisując dekret prezydent mówił o bezpieczeństwie Stanów Zjednoczonych. Zdaniem prezydenta jego decyzja spowoduje powrót miejsc pracy do USA. Wielu ekonomistów twierdzi, że będzie odwrotnie, w pierwszym rzucie Amerykanie stracą około 140 tysięcy miejsc pracy. Podstawowe pytanie dotyczy oczywiście reakcji partnerów USA. Czy zdecydują się oni na odpowiedź, nakładając cła na towary amerykańskie? Ciekawa będzie reakcja Unii Europejskiej, Kanady, Chin.  Prezydent twierdzi, że wojna handlowa jest łatwa do wygrania, co jest oczywistą bzdurą. Patrząc na historię można powiedzieć, że protekcjonizm nigdy nie przyczynił się do rozwoju gospodarczego i ekonomicznego postępu.

Kongres rozważa przyjęcie ustawy dotyczącej uniemożliwienia prezydentowi nowych ceł bez zgody Kongresu USA. Ekonomiści ostrzegają przed wywołaniem ogólnoświatowej wojny handlowej, co mogłoby doprowadzić do światowej recesji. Prezydent Trump jest bokserem lubiącym kontry, w przypadku odpowiedzi w postaci nałożenia ceł na amerykański eksport, zapewne odpowie identycznie. Będzie to oznaczać początek wojny celnej o globalnym charakterze, co na pewno doprowadzi do globalnego kryzysu i recesji.

W Waszyngtonie Corey Lewandowski, po raz drugi zeznający przed Komisją Kongresu d/s wpływu Rosji na przebieg kampanii wyborczej w USA odmówił odpowiedzi na kluczowe pytania. Ustawodawcy zastanawiają się na kolejnymi krokami prawnymi wobec Lewandowskiego.  Zapewne dostanie sądowe wezwanie na przesłuchanie. Tematem dnia jest także pozew gwiazdy filmów porno Stormy Daniels przeciw Donaldowi Trumpowi. Pozew ten może oznaczać poważne kłopoty dla prezydenta.

Przełom w sprawie Korei Północnej?

Po spotkaniu w Białym Domu, delegacja Korei Południowej prowadząca rozmowy z Koreą Północną przekazała, iż lider Korei Północnej Kim Jong  Un zaprasza Donalda Trumpa na spotkanie. Zaproszenie stwarza presję na prezydenta Trumpa. Kim pozostanie u władzy być może wiele lat, długo po zakończeniu kadencji obecnego prezydenta. Dla Kima negocjacje to jedyna opcja. Prezydent Trump zgodził się spotkać z Kimem w maju tego roku. Korea wstrzyma wszystkie próby jądrowe i próby  bronią rakietową. Stwarza to nadzieje na likwidację koreańskiego arsenału jądrowego. Taki jest cel takiego spotkanie. Oczywiście spotkanie to musi zostać bardzo starannie przygotowane, aby było czymś więcej niż okazją do zrobienia sobie kilku fotek. Musi zostać ustalony sposób weryfikacji ewentualnych ustaleń.

Foto: The Financial Express

 

 

 

2 Komentarze

  1. A ja myslę, że KIM dobrze wiedząc jakim narcyzem jest Trump, opowie jakim jest super przywodca i zrobi Trumpa w jajo

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: