Pilne: Gwałtowne spadki na Wall Street

0
197

W piątek na Wall Street nastąpił gwałtowny spadek wartości akcji. Straciły wszystkie spółki, decydujące o wskaźniku Dow Jones. Traciły wszystkie spółki od Apple, przez McDonalda, po sektor energetyczny, te akcje straciły na wartości najwięcej Dow stracił 666.75 punktów, to największy spadek od w czasie prezydentury Donalda Trumpa. To także największy spadek od czasu brytyjskiego referendum dotyczącego Brexitu. Co było przyczyną tak gwałtownego załamania?  Pierwsza przyczyna to niepewność polityczna, związana coraz wyraźniejszym konfliktem pomiędzy prezydentem Donaldem Trumpem a FBI.  Technologiczna giełda NASDAQ straciła 144.95 punktów, zaś wskaźnik S&P spadł o 59.75 punktów. Indeksy straciły około 2% wartości. To sporo.

Przypomina się tutaj prezydentura Richarda Nixona, wówczas odwołanie prezydenta także poprzedził konflikt z FBI.  Wielu inwestorów taki scenariusz uważa za prawdopodobny.

Co prawda raport dotyczący powstawania nowych miejsc pracy nie był najgorszy, ale inwestorów niepokoją dane dotyczące inflacji. Dane te mogą powodować szybsze od oczekiwań rynku  podwyżki stóp procentowych.

Inwestorów niepokoją także doniesienia dotyczące możliwości konfliktu militarnego z Koreą Północną, jak i ciągłe opowiadania o renegocjacji umów handlowych.

Swoje dołożył były szef  FED Allan Greenspan. Powiedział, że giełda jest obecnie nadmuchanym, do granic wytrzymałości balonem. Greenspan ostrzegł, że takim samym balonem jest także rynek obligacji.

W nastroju politycznej niepewności upewniło  inwestorów opublikowanie kontrowersyjnego „memo”  Devine Nunesa dotyczącego rosyjskiego dochodzenia i pewnie krytyka ze strony wielu republikańskich ustawodawców, decyzji o upublicznieniu  tego dokumentu. Bardzo krytyczny w tej sprawie jest senator John McCain.

Giełda znajdowała się na niezwykle wysokim poziomie. Korekty spodziewano się od dawna.

AJ

Foto: TripAdvisor

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: