PILNE: Negocjatorzy Kongresu uzgodnili tekst ustawy podatkowej

0
172

Jak wiadomo republikanie w Kongresie uchwalili ustawę obniżającą podatki, głównie korporacyjne. Wersje uchwalone w Izbie Reprezentantów jak i Senacie znacząco się różniły. W takiej sytuacji powstaje komisja, której zadaniem jest opracowanie kompromisowego tekstu ustawy, który możliwy będzie do zaakceptowania przez obie Izby Kongresu. Jeżeli to się stanie, wówczas ustawa trafia do podpisania przez prezydenta.

Negocjacje nie były łatwe, jednak w środę poinformowano, że negocjacje zakończyły się sukcesem, uzgodniony został wspólny tekst ustawy.

Republikanie chcieliby głosować ustawę już w przyszłym tygodniu, tak, aby już w środę za tydzień mogła trafić na biurko prezydenta. W ten sposób Amerykanie mieli dostać prezent w postaci obniżonych podatków.

Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, zwłaszcza w sprawach podatkowych detale są niezwykle ważne, od tego zależy wysokość płaconych przez nas podatków.  Najwyższa stawka podatkowa według tego projektu ma wynieść 37%, korporacje zapłacą podatek w wysokości 21%.

Procenty od pożyczki hipotecznej będzie można odliczyć od pożyczki  do wysokości   $750.000. Jeżeli chodzi o inne rozliczenia, to poczekajmy, aż przestudiujemy tekst ustawy.

Negocjatorzy obecnie przekonać muszą ustawodawców w obu Izbach do poparcia przyjętego kompromisowego tekstu. Obie izby Kongresu muszą tekst zaakceptować.

Republikanie wraz z prezydentem przekonują, iż obniżenie podatków korporacyjnych przyspieszy rozwój gospodarczy, dzięki czemu nie zwiększy się deficyt finansów publicznych.

Nigdy w historii USA, to się nie udało. Nigdy w historii nie zdarzyło się tak, aby obniżenie podatków, zostało zrównoważone przez zwiększony napływ pieniędzy wynikający z szybszego wzrostu gospodarczego.  Tak było też w czasie prezydentury Ronalda Reagana.Zdaniem Kongresowego Biura Obrachunkowego, ustawa spowoduje zwiększenie deficytu o 1.7 biliona dolarów w ciągu 10 lat.

Jeżeli ustawa zostałaby przyjęta byłby to pierwszy ważny akt prawny, uchwalony w czasie prezydentury Donalda Trumpa.  Pierwsza ważna wygrana urzędującego od ponad roku prezydenta.

Foto: Kolo

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: