Pilne: Pierwszy wyrok w dochodzeniu Muellera

0
295

Alex Van Zwaan, młody adwokat skazany został dzisiaj przez sąd w Waszyngtonie, na 30 dni aresztu i 20 tysięcy dolarów grzywny za składanie fałszywych zeznań. Wyrok ten to wiadomość wysłana do wszystkich zeznających przed specjalnym prokuratorem, że trafią za kratki, jeżeli będą kłamać, być może na znacznie dłużej niż 30 dni.

Alex Van Zwaan przyznał się do winy, przeprosił, stwierdził, iż zdaje sobie sprawę, iż postąpił źle. Prokurator domagał się sześciu miesięcy więzienia, ale sąd skazał go tylko na 30 dni więzienia. Niedługo adwokatowi ma urodzić się dziecko, co pewnie było czynnością wpływającą na stosunkowo łagodny wyrok. Nie bez znaczenia było także przyznanie się do winy i wyrażenie skruchy. To oczywiście ważny dzień w dochodzeniu Muellera. Zapadł pierwszy wyrok. Zwaan blisko współpracował z szefem kampanii Trumpa Rick Gates’em.

Dokumenty sądowe wskazują, iż w coraz trudniejszej sytuacji jest Paul Manaforte, także wcześniej szef kampanii Trumpa. Dokumenty sądowe wskazują na odbywanie spotkań z agentem wywiadu Federacji Rosyjskiej. Sprawa Manaforta jest o wiele poważniejsza, grozi mu nawet od 300 do 400 lat więzienia.

Tymczasem zastępca szefa Departamentu Sprawiedliwości  Rod Rosenstein już w  sierpniu ubiegłego roku rozszerzył uprawnienia Muellera, aby w przypadku byłego szefa kampanii szefa kampanii Donalda Trumpa Paula Manaforta prowadzić dochodzenie także w kierunku ustalenia faktów dotyczących zmowy kampanii Trumpa z rządem Rosji.  Dokumenty sądowe wskazują na systematyczne kontakty kampanii Trumpa z reprezentantami Rosji.

Więcej żołnierzy do Syrii

Pod koniec ubiegłego tygodnia prezydent przemawiając w stanie Ohio zapowiedział szybkie wyvofanie wojsk z Syrii. Tymczasem dzisiaj Pentagon oświadczył, że wyśle dodatkowych żołnierzy do Syrii. Generał Mattis, sekretarz obrony ma prowadzić spotkanie w Białym Domu poświęcone imigracji do USA, będzie uczestniczył w spotkaniu z liderami republik bałtyckich. Prezydent pragnie, aby Kongres uchwalił nowe prawo w tej dziedzinie, jednak coraz bardziej widoczny chaos widoczny w Białym Domu powoduje, że nie specjalnie wiadomo co Kongres miałby uchwalić. Chodzi o mur i zahamowanie nielegalnej imigracji. Niektórzy mówią o wysłaniu żołnierzy na granicę z Meksykiem. Mattis uczestniczy także w spotkaniu z liderami republik bałtyckich. Prezydent podczas rozmowy z dziennikarzami przed spotkaniem z liderami republik bałtyckich, prezydent poparł  wysłanie wojska na granicę z Meksykiem. To nowa strategia.  Czy chodzi tutaj o realną zmianę strategii, czy o frustrację prezydenta w sprawach imigracji? Na to pytanie odpowiedzi nie znamy. Po zakończeniu roboczego lunchu z Bałtami, konferencja prasowa.

Prezydent na chwilę przed rozpoczęciem spotkania z przywódcami republik bałtyckich, mówił o problemach w relacjach z Chinami i deficycie handlowym  USA. Co ciekawe, w spotkaniu z republikami bałtyckimi nie uczestniczy Polska, która w przypadku konfliktu z Rosją natychmiast będzie krajem frontowym.  Choć spotkanie dotyczy wschodniej flanki NATO, potwierdzają się doniesienia o embargu  na spotkania polskich liderów, w Białym Domu. Brak Polski na tym spotkaniu to, porażka polskiej dyplomacji, choć można mówić o klęsce. Pokazuje to jak Polska PiS przestała się liczyć na arenie międzynarodowej.

Foto; Minnesota Lawyer

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: