Pilne: Trump odwołał Tillersona

0
111

 

Prezydent Donald Trump odwołał ze stanowiska sekretarza stanu Rex Tillersona. Zmiany dokonano w najgorszym z możliwym momencie. Wiemy, że Tillerson nie rozmawiał o swoim odejściu z prezydentem, choć o odejściu Tillersona spekulowano od dawna. Fatalny moment wynika z faktu, iż w kryzysie znalazły się stosunki Wielkiej Brytanii z Rosją, prezydent zaś szykuje się do spotkania z liderem Korei Północnej. Fatalne wiadomości nadchodzą z Syrii, gdzie dochodzi do katstrofy humanitarnej.

Prezydent udał się dzisiaj do Kalifornii, gdzie zaprezentuje projektu muru na granicy z Meksykiem, na który Kongres nie dał mu pieniędzy.  Prezydent będzie więc prezentował fatamorganę, na którą nie ma kasy. Rozmawiając z dziennikarzami przed wylotem prezydent powiedział, że decyzję o odwołaniu Tillersona podjął samodzielnie, nie konsultując jej wcześniej.

Dziennikarze odwołują o przyczynach odwołania Tillersona, dlaczego prezydent tę decyzję podjął właśnie teraz? Na to pytanie w tej chwili nie znamy odpowiedzi. Nie jest to jedyne odejście z Białego Domu.

W związku z nie uzyskaniem dostępu do poufnych dokumentów odszedł z Białego Domu personalny doradca prezydenta John Mcente.

 

O zmianach prezydent poinformował za pośrednictwem Twittera. Podziękował Tillersonowi oraz pogratulował nowo mianowanym. Wyraził też przekonanie, że Mike Pompeo wykona “fantastyczną pracę”.  Sekretarz stanu nie został poinformowany z Białego Domu, że właśnie stracił robotę. Odejście Tillersona może oznaczać zmianę polityki w sprawie Korei. Mówi się, że przegranymi w tej sytuacji jest szef Pentagonu gen. Mattis. Dzisiaj specjalne wybory uzupełniające w Pensylwanii, w które zaangażował się Donald Trump.

Gina Haspel będzie pierwszą dyrektorką CIA w historii. Dotychczas pełniła funkcję wiceszefa Centralnej Agencji Wywiadowczej. Nominacje te musi jeszcze zatwierdzić Kongres.

Foto: The Hill

AJ

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: