PiS chce zmienić ordynację wyborczą

0
181

Jak PiS bierze się za ordynację wyborczą, trzeba uważać na plecy – tak komentowali politycy PO  informacje o zgłoszeniu przez PiS projektu ordynacji wyborczej do samorządów.  Projekt ten został zgłoszony niemal potajemnie, nie jest to projekt rządowy, tylko poselski, zgłoszono go bez jakichkolwiek konsultacji.

Przyjęcie takiego scenariusza nie wróży nic dobrego.  Wielokrotnie w parlamencie projekty poselskie zmieniano, tak, iż stawały się sprzeczne z Konstytucją.

W projekcie PiS znalazły się rzeczy zaczerpnięte z programu PO, na przykład kwestia budżetu obywatelskiego, o czym szeroko mówiono podczas samorządowej konwencji PO. Szkoda tylko, że PiS ogranicza się tylko do miast powiatowych, PO uważa, że budżet obywatelski powinien dotyczyć wszystkich samorządów.

Niestety wszystkie inne propozycje zgłoszone przez PiS dotyczące bezpośrednio ordynacji są złe i niebezpieczne.

Bardzo niekorzystną zmianą jest odejście w ordynacji od jedno mandatowych okręgów wyborczych. Likwidowanie JOW, to upartyjnianie wyborów samorządowych.

Platforma będzie intensywnie walczyć o zachowanie JOW-ów. Ich likwidacja to bardzo zły pomysł. Ich obecność należy zwiększać, a nie likwidować.

Kolejna niebezpieczna informacja dotyczy zabierania się przez PiS za Państwową Komisję Wyborczą.

Zupełnie wręcz idiotycznym pomysłem jest tworzenie dwóch komisji wyborczej, osobnych do wydawania kart i osobnych do ich liczenia.

Więcej na ten temat w materiale wideo z konferencji prasowej jaka odbyła się w Sejmie na ten temat.

Wideo: Platforma News

Foto: TVN24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: