PiS sięga po naukę

0
223

Rząd PiS przyjął projekt ustawy, która zreorganizuje polską naukę, wprowadzi nową strukturę w polskich instytutach badawczych. Patrząc na pomysły przedstawione, w ustawie można powiedzieć, że ustawa wpisuje się chory, szkodliwy sposób myślenia o państwie, w którym to państwo reguluje wszystkie dziedziny życia,  wszystko jest zhierarchizowane, podporządkowane władzy centralnej. Nic dziwnego, że PiS postanowił podporządkować sobie instytuty badawcze. Najważniejsze będzie Centrum Łukasiewicz, szef centrum będzie powoływał dyrektorów Instytutu. 38 Instytutów stworzy sieć, podporządkowaną dyrektorowi centrum. W ustawie mętnie określono cele sieci, jej zadania.

Podporządkowane sieci Instytuty stracą kontakty międzynarodowe, przestaną być częścią międzynarodowej sieci, niektóre stracą też prawo prowadzenia studiów doktoranckich, nadawania stopni naukowych. A co z  78 instytutami, które znajdą się poza siecią, niektóre z nich posiadają uprawnienia certyfikacyjne.

Projekt szkodliwej ustawy został skrytykowany został przez wszystkich zainteresowanych.

Powiem tak, iż projekt ustawy dobrze oddaje pisowską mentalność.

Podporządkować sobie ciągle, co tylko możliwe. Instytuty badawcze, mają być częścią orwellowskiego świata .

 

Więcej na ten temat, w materiale wideo z konferencji prasowej na ten temat jaka w czwartek 4 stycznia odbyła się w Sejmie.

Wideo: Platforma News

Foto: Rynek Zdrowia

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: