Platforma przedstawiła swoją propozycję dla Polski

0
327

Krajowa Konwencja Platformy Obywatelskiej RP… To najważniejsze wybory samorządowe w historii. Zadecydują, czy samorząd terytorialny w Polsce w ogóle przetrwa. Dziś stoimy przed alternatywą: albo Polska scentralizowana, w której o wszystkim decyduje się przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie, albo Polska samorządna, gdzie obywatele sami decydują o swoich małych ojczyznach. My opowiadamy się za tym drugim modelem. Przedstawiamy wizję Polski samorządnej, skoncentrowanej na obywatelach i ich sprawach, w której żadna władza nikomu nie mówi, jak ma żyć, ale pomaga w rozwoju.

Chcemy Polski silnej swoimi regionami, umiejącej wykorzystać ich unikalne przewagi i solidarnie wspierającej je tam, gdzie tego potrzeba. W Polsce samorządnej to człowiek jest na pierwszym miejscu. Nie abstrakcyjna transformacja i sztuczna modernizacja, ale właśnie człowiek. Realizacja naszego programu jest rozpisana na kilka lat. Wybory samorządowe to tylko pierwszy, ale bardzo ważny krok. Silne samorządy lepiej zadbają o bezpieczeństwo obywateli i czyste powietrze. Przejmą więcej odpowiedzialności za edukację, by zagwarantować dobre kształcenie wszystkim dzieciom. Samorządy zapewnią też większy dostęp do kultury oraz lepszą opiekę dla najsłabszych. Nikogo nie można zostawiać z tyłu. Silne samorządy dostosują swoją pracę do oczekiwań obywateli, począwszy od zmian najbardziej oczywistych, takich jak dostosowanie czasu pracy urzędów do potrzeb mieszkańców. W całej administracji będzie obowiązywać jedna, naczelna zasada: to państwo dopasowuje się do obywatela, a nie na odwrót.

Dzisiaj chodzi przede wszystkim o to, aby nie dopuścić do powrotu PRL. Nie możemy godzić się na ograniczanie niezależności sądów i wielu innym zmianom. Polakom trzeba także pokazać to jak ma wyglądać Polska. Nie chcemy rządzić ludźmi, ale chcemy zarządzać państwem. Chcemy być nie tolatną opozycja, ale totalną propozycją.

Nie chodzi o to, aby ludziom pokazywać jak mają żyć, jakie mają wyznawać poglądy. Platforma jest partią wolności i nie chcemy nikomu nic narzucać. Opowiadamy się za lokalnym wzmocnieniem samorządów. Dlatego PO zlikwiduje urzędy wojewódzkie. Wiele innych propozycji programowych w wystąpieniu Grzegorza Schetyny

Foto: Wiadomości Radio ZET

Wideo: Platforma Obywatelska

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: