Podatki w ostrzejszej wersji

1
193

Opublikowano tekst ustawy nowelizującej ustawy o CIT, PIT i zryczałtowanym podatku dochodowym. Wprowadzono liczne obostrzenia podatkowe.

Wprowadzone zmiany w zakresie podatku CIT dotyczą m.in. ograniczenie możliwości zaliczenia do kosztów wydatków na niektóre usługi niematerialne.  A chodzi o usługi doradcze, reklamowe, marketingowe, przetwarzania danych, koszty licencyjne, koszty ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń, jednak z wyłączeniem udzielanych przez podmioty profesjonalne np. banki, towarzystwa ubezpieczeń i reasekuracji.

Koszty te zostały ograniczone do 5 proc. EBITDA. Limit ma zastosowanie do kosztów przekraczających w roku podatkowym 3 mln zł.

– Takie obostrzenia dotyczą tylko grup kapitałowych, a będą problemem zwłaszcza dla firm w słabszej kondycji finansowej – mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Tomczykowski, partner zarządzający, Kancelaria Ożóg Tomczykowski.

Foto: Master TV

Wideo: @MarketNews24

1 Komentarz

  1. Kompletnie bezsensowne zapisy. Firmy z kapitałem zagranicznym nie są w Polsce po to, aby płacić podatki, tylko aby mieć tanie towary i usługi. Państwo polskie i tak podatków z tego mieć nie będzie, bo te podmioty, po prostu zamiast zmniejszać zyski poprzez koszty, zaczną zmniejszać zyski poprzez niższe ceny dla dodatkowego pośrednika w raju podatkowym. Ci durnie, co uchwalają podobnie durne przepisy, myśleli niedawno, że będą blokować strony z ofertami hazardu. Oczywiście zablokowali. Teoretycznie. Ale te strony i tak są dalej dostępne przez VPN, o istnieniu którego, ci mędrcy pewnie nie słyszeli. Tak samo będzie i tym razem. Skąd ci dyletanci się biorą, jest dla mnie wielką zagadką.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: