Polska będzie nadal się zadłużać, choć 10 państw UE będzie miało nadwyżkę budżetową

0
359

Według przyjętego przez rząd projektu budżetu na przyszły rok deficyt budżetu państwa ma wynieść 41,5 mld zł. Według prognoz Komisji Europejskiej tylko dwa kraje zwiększą swój deficyt, gdy 10 będzie miało nadwyżkę budżetową, aby wykorzystać dobrą koniunkturę gospodarczą dla zmniejszenia zadłużenia.

– Niestety, Polska będzie nadal się zadłużać, a większy deficyt jest planowany tylko w dwóch państwach, we Francji i Rumunii – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

Od redakcji: Na świecie mądre rządy bardzo często okres dobrej koniunktury wykorzystywały do przeprowadzenia koniecznych reform. W Polsce rząd PiS przyjął inną politykę, polegającą na przejedzeniu wszystkiego co powstanie w wyniku dobrej koniunktury. To polityka bardzo nieodpowiedzialna. Nie można zapominać o tym, że w momencie pogorszenia koniunktury, gdy trudniej będzie o wyższe wpływy do budżetu znacznie trudniejsze będzie utrzymanie deficytu budżetowego w ryzach, zaś przy obecnych wydatkach zupełnie niemożliwe.

Foto: natemat

Wideo: MarketNews24

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: