Polska: nowa prędkość hamowania

0
203

Bez pomocy bratowej nie odnalazłbym grobów rodziców. To ogromny cmentarz. I bardzo kolorowy. Minęło już sporo lat. Farba zaczynała się już łuszczyć. Złocone napisy zostały odnowione. Zimno. Może tulipany wytrzymają chociaż kilka dni?

Potem łażę po mieście. Tutaj chodziłem do szkoły? Niemożliwe! Jaki maleńki budynek. To sklepik, gdzie mama robiła zakupy. Pamiętasz? – pyta mnie brat. Jest rozbawiony. Gdyż ja nie pamiętam. Nie wiem, gdzie jestem. Rozpoznaję tylko nazwę ulicy. Cała reszta jest inna. I spotkania z krewnymi, których istnienia nawet się nie domyślałem. Trochę kłopotliwe sytuacje. Okrzyki zdziwienia. Ktoś zgaduje moje imię. Krzysztof? Nie? Dariusz? Naprawdę? Ostatni raz, gdy cię widziałem…

Jestem w Polsce. Przyleciałem zaledwie na kilka dni. Wszędzie dobre żarcie. I wódeczka. Kolejna zmiana: nie zawsze czysta. Wchodzą inne alkohole, ale tutaj raczej nie zmieniamy prędkości. Cała naprzód.

Każdy temat sprowadza się do Polski. Stany już nie są takie ważne. Dolar jest nadal silny, ale przepowiednie dla złotówki są dzisiaj bardziej intrygujące. Słyszałeś, co się dzieje z frankowiczami? Wycyckali ich! Dobrze, że nie przyjęliśmy euro. Byłoby jeszcze gorzej. Ale i tak… Narobiło się! I zobacz – sami Polacy wybrali PIS. I co zrobisz? No, ale przecież wy macie Trumpa, tak? Zgadza się. Zobaczysz, że też będzie chciał podporządkować sobie sądownictwo. To idzie w tę stronę. W USA? Żartujesz chyba. Zobaczysz. Poczekaj trochę.

Wszędzie polityka. A jak polityka – to i media. Wszystko podzielone. Obejrzysz reżymowe wiadomości? Mówię ci, jak za komuny. Tak z ciekawości?

Donald Tusk ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej. Polski rząd robił wszystko, aby uniemożliwić jego reelekcję. Może dlatego taki wynik? Po powrocie polskiej delegacji z Brukseli wraz z premier Beatą Szydło i Witoldem Waszczykowskim, rząd ogłosił nasze zwycięstwo. Zwycięstwo? Przecież to strzał we własne kolano.

Czy można porażkę 1 do 27 zamienić w medialny sukces? Chyba nie. Jedyny kraj, który zagłosował przeciwko, to my. Beata Mazurek, rzeczniczka PIS, przekonuje, że “potrafiliśmy się Unii postawić”. To nowa definicja sukcesu. Miara determinacji i siły. Szczere gratulacje. Rząd sam sobie je składa. Chodziło o to, aby zrobić Unii na złość. Aby się postawić. No i udało się. Wraz z grupą Wyszehradzką zmniejszamy prędkość. Na własne życzenie.

Czy mniejsza prędkość oznacza wyjście z Unii? Jak nie wystawiamy środkowego palca, to odwracamy się do sojuszników plecami. Więc może o to chodzi? Nikt nie będzie nam narzucał, co mamy robić. Nasza suwerenność to wolność podejmowania decyzji. Bez niczyjej pomocy, niepotrzebnych ingerencji i instrukcji. Polska jest najważniejsza. Ale, rzecz jasna, Polska bez Tuska. I może też – już niedługo – bez Unii.

Dariusz Wiśniewski

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: