Polska odpowiada w sprawie puszczy

2
537

Jak już informowaliśmy, Trybunał UE podjął w zeszły piątek decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. To środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Polska dostała czas do piątku, by przesłać swoją odpowiedź w tej sprawie. Dodajmy, iż z posiadanych przez nas informacji wynika, iż Polska nie zastosowała się do zakazu i nadal prowadziła wycinkę drzew w Puszczy.

Dzisiaj Polska odpowiedziała na zalecenie Trybunału. Zdaniem ministerstwa Pana Szyszki Wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, jak tego chce Komisja Europejska, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mld złotych – pisze w odpowiedzi do Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie resort środowiska. W odpowiedzi resort przytacza argumenty powtarzane już przez ministra Szyszkę, iż jego działania są zgodne z przepisami dyrektywy ptasiej i siedliskowej, a nawet niezbędne dla ochrony przyrody.

Postępowanie Szyszki spotykało się z krytyką organizacji broniących środowiska. Wskazywano, że wycinka prowadzona w Puszczy posiada wyłącznie komercyjny charakter, nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. Wskazywaliśmy także, iż zbadania wymagają finansowe i polityczne powiązania firm prowadzących wycinkę. To iny temat PO domaga się powołania sejmowej Komisji Śledczej, która zbada nie tylko sprawę Puszczy, ale zajmie się w ogóle polityką w dziedzinie ochrony środowiska.

W tej chwili więc czekamy na reakcję Trybunału i Komisji Europejskiej. Dodamy od sienie, że media donosiły, iż w razie wstrzymania wycinki Polska będzie domagała się zapłacenia ponad 2 miliardów złotych odszkodowania. Trudno powiedzieć za co. Wiadomo, że wiele wycinanych drzew było zdrowych, padały łupem czysto komercyjnych działań.

Red.

Foto: Pudelek

Wideo: Michal Zmihorski /Youtube.com

2 Komentarze

  1. Prawda John. W polskiej historii ostatnich kilkudziesięciu lat nie było złodziejswta na tak wielką skalę.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: