Polska potrzebuje napływu cudzoziemców także z Afryki i Bliskiego Wschodu

1
931

Polacy będą wyjeżdżać poszukując lepiej płatnej pracy, a problemy demograficzne będę coraz większym ograniczeniem dla polskiej gospodarki. Dlatego musimy być coraz bardziej otwarci na napływ cudzoziemców już nie tylko ze Wschodu. Rząd powinien zadbać o stworzenie ram dla bezpieczeństwa społecznego.

Pierwszy wyjazd do zagranicznej pracy rozważa obecnie niemal 1,5 mln osób, jak wynika z ósmej edycji raportu  „Migracje Zarobkowe Polaków”. A to oznacza, że deficyt pracowników będzie coraz bardziej negatywnie odczuwalny dla polskiej gospodarki, bo już mamy rekordowo niskie bezrobocie.

– Będziemy musieli bardziej otworzyć się już nie tylko na pracowników ze Wschodu, ale także z Afryki czy Bliskiego Wschodu – mówi w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Polinceusz z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. – Powinniśmy o tym myśleć w wieloletnim kontekście, a rząd powinien przygotować stosowne ramy prawne, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo społeczne, a na cudzoziemców powinniśmy patrzeć, jak na potencjalnych obywateli Polski, zapewniając funkcjonowanie, rozwój czy edukację.

Foto: NDIE.pl

Wideo i tekst: @MarketNews24

1 Komentarz

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: