Polska wypada ze światowego obiegu kultury

1
163

„Trzyletni program Bardzo Młoda Kultura został w tym roku pozbawiony przez wicepremiera Piotra Glińskiego połowy środków finansowych w trakcie realizowanych projektów” – powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie Rafał Grupiński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Gabinecie Cieni.

od siebie dodajmy, iż kultura tworzona jest przez dziesiątki organizacji pozarządowych, obecnie wiele takich lokalnych inicjatyw zostanie zlikwidowanych.

Istotne w tym jest także, że centralizacja kultury powoduje również, iż Polska wypada ze światowego obiegu kultury. Owszem,  w tym obiegu liczyć będą się pojedyncze osoby, jak Agnieszka Holland, Polska jednak w światowym obiegu kultury, jako kraj marginalny, przestaje uczestniczyć.  Holland zaś będzie jedynie takim wyrzutem, dowodem na to, iż nie wszyscy nad Wisłą postradali zmysły. Likwidacja wielu, nie tylko lokalnych inicjatyw kulturalnych przyspiesza ten proces.  Polska staje się dzięki polityce PiS, kulturową prowincją. Być może taką prowincją łatwiej rządzić, mniej niewygodnych pytań, mniej kłopotów.

Dotyczy to kultury, ale także polityki. Opowieści o propozycjach ministra Waszczykowskiego dla Europy można traktować jako dobry kabaret. W tej chwili Polska PiS poza rozbijaniem Europy, torowaniem drogi dla imperializmu Putina nie ma nic do zaoferowania.  Polska PiS marnuje dorobek pokolenia, które wolność dla Polski wywalczyło.

https://www.youtube.com/watch?v=wdDXEqNszxU

 

Jak kiedyś, u schyłku I Rzeczpospolitej, rosyjscy agenci w sutannach, często biskupi nawet, idąc ramię w ramię, z intelektualnym zaprzaństwem, nie dopuścili do tak potrzebnych reform, teraz odgradzając Polskę od Europy narażają niepodległą Rzeczpospolitą na wielkie niebezpieczeństwo.

Niszczenie polskiej kultury jest fragmentem tego procesu.

Andrzej Jarmakowski

Foto: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wideo: platformawideo

1 Komentarz

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: