Pomoc poszkodowanym w nawałnicach

0
1506

Posłowie Platformy Obywatelskiej zwrócili się podczas konferencji prasowej w Sejmie do premier Beaty Szydło o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na terenach zniszczonych przez nawałnice. Czesław Mroczek i Grzegorz Furgo dociekali też, dlaczego do likwidacji skutków nawałnic rząd nie uruchomił wojskowych jednostek odbudowy, stworzonych w 2014 roku.

Na terenie całego kraju już w roku 2014 stworzono 10 Jednostek Odbudowy Kraju. Jednostki te wyposażono w odpowiedni sprzęt, na przykład agregaty prądotwórcze. Jednostki rozlokowano w miejscach gdzie najczęściej zdarzają się takie zdarzenia. Pytanie brzmi, dlaczego ani jedna z tych jednostek nie została do tej pory użyta. Przecież tworzono je właśnie na taką ewentualność. Nie wiadomo także dlaczego w ogóle nie wykorzystano tworzonych Wojsk Obrony Terytorialnej.

Politycy zwracali uwagę, iż w miejscach, gdzie doszło do największych zniszczeń, w ogóle nie było jeszcze przedstawicieli dostawcy energii, którym w większości przypadków jest państwowa firma Energa. W cztery dni po zdarzeniu w wielu miejscach nadal widoczne są przewody elektryczne na chodnikach.

Politycy apelują, aby w stosunku, do osób, które straciły wszystko uprościć procedury związane z przyznawaniem funduszy na odbudowę. Pomocy wymagają także właściciele prywatnych lasów, które w wielu przypadkach przestały istnieć. Minister Szyszko mógłby już przestać łamać prawo, pastwić się nad Puszczę Białowieską,ciężki sprzęt wysłać na pomoc tym ludziom.

W akcji pomocy służby korzystają ze specjalnych pojazdów, które często posiadają ponad 25 lat. Tylko niezwykła zapobiegliwość powoduje, że pojazdy te nadal jeżdżą.  Ochrona jednej miesięcznicy smoleńskiej kosztuje mniej więcej tyle ile taka ciężarówka z pełnym wyposażeniem.

O tych i o innych sprawach związanych z pomocą, mówili posłowie PO podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie. Dodajmy, iż na miejscu nie ma przedstawicieli PZU, gdzie wielu poszkodowanych było ubezpieczonych. Można więc odnieść wrażenie, że Polska pod rządami PiS jest państwem istniejącym tylko teoretycznie.

Foto: TVN24

Wideo: Platforma News

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: