Porażka populistów w Holandii

0
290

W Holandii w środę odbyły się wybory parlamentarne. Wygrała je partia obecnego premiera Marka Ruttego. Zdobyła, ona jak wskazują „exit pools” ona 31 miejsc w 150 osobowym parlamencie Holandii.  Partia populisty Geerta Wildersa zdobyła 19 mandatów w parlamencie. System holenderski powoduje, że partia Ludowa będzie zmuszona zawiązać koalicję z innymi mniejszymi ugrupowaniami. Taki rząd rządził do tej pory. Wygrani w wyborach, wykluczają możliwość zawiązania koalicji z partią Wildersa, marzącym o wyprowadzeniu kiedyś Holandii z Unii Europejskiej.

Sondaże wskazywały na wygraną premiera Ruttego, jednak różnica miedzy innymi partiami była często w granicach błędu statystycznego.

Populista Wilders, bazował na rozbudzaniu niechęci wobec imigrantów. Wilders, atakował muzułmańskich przybyszy, ale namawiał także do pozbycia się imigrantów z Europy Wschodniej, także z Polski, Rumunii i Bułgarii.

W kampanii wyborczej krytycznie wypowiadał się na temat polityki Unii Europejskiej.

Holandia więc została uratowana, władzę w kraju tym utrzymają proeuropejskie ugrupowania, wspierające integrację.

To ważna wygrana. Może ona mieć pośredni wpływ na wybory we Francji, osłabiając nadzieję Marine Le Pen. Niektórzy politycy i komentatorzy wyrażali nadzieję, że fala populizmu w Europie osiągnęła już swoją kulminację o teraz będzie słabnąć.

Rządowi w wyborach mógł pomóc ostatni zatarg, albo wojna na słowa w Turcją. Holandia twardo się postawiła, wyrzucając turecką minister.

Europejskie elity mają nadal kłopot. Muszą odrzucić polityczną poprawność, trzeba ponownie nazywac rzeczy takimi jakie one są, warto przestać opowiadać bajki, że islam jest religią pokoju. Żadna religia nigdy nie była „religią pokoju”.  Trzeba przestać religię traktować jako świetą krowę. To właśnie źle rozumiana polityczna poprawność jak i nieumiejętność postępowania z islamem zwiększały popularność populizmu.

Holandia została obroniona, to dobra wiadomość dla świata i Europy.

Wideo: DW (English)

Foto: Ipernity

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: