Prezydent objęty dochodzeniem specjalnego prokuratora

0
457

Dziennik „Washington Post” doniósł, iż specjalny prokurator Robert Mueller będzie prowadzić dochodzenia, aby  wyjaśnić, czy prezydent w nielegalny sposób wpływał, bądź chciał wpływać na przebieg dochodzenia dotyczącego wpływania Rosji na przebieg kampanii wyborczej w USA.

Prezydent kilkakrotnie pytał dyrektora FBI, czy jest przedmiotem dochodzenia. Comey zaprzeczał, aczkolwiek dochodzenie Roberta Muellera to zupełnie inna sprawa, inne dochodzenie.

Prezydent Trump nie wytrzymał i użył twittera, aby skomentować tę sytuację, stwierdzając, iż to największe polowanie na czarownice w amerykańskiej politycznej historii.

Przypomnijmy, iż Comey twierdził, iż prezydent prosił go o zakończenie dochodzenia dotyczącego generała Flynna, argumentując, iż to dobry człowiek. Wielu komentatorów uznało, iż to możliwy przykład takiego, nielegalnego wpływu na dochodzenie, aczkolwiek powiedzmy sobie szczerze opinie prawników w ocenie jak zwykle były podzielone.

Informacja, iż dochodzenie w sprawie Rosji, wkroczyło do Gabinetu Owalnego Białego Domu posiada swoją wymowę i znaczenie.Może posiadać wpływ na zachowanie Kongresu, oczekującego na wyjaśnienie „Russiangate”.

Niektórych Republikanów jak Newta Gingricha niepokoi fakt, iż drużyna Muellera złożona jest w wybitnych, doświadczonych prawników, która będzie starała się wyjaśnić pojawiające się wątpliwości. Z tym zespołem mogą być spore kłopoty – przestrzega były spiker Izby Newt Gingrich.

Ponad 200 ustawodawców wytoczyło prezydentowi pozew sądowy domagając ujawnienia jego zeznań podatkowych. Prezydenta sądzi także stan Maryland,  Biały Dom ma więc spore prawne kłopoty, można spodziewać się, iż prokurator stanu Maryland także będzie w sądzie domagał się ujawnienia zeznań podatkowych prezydenta.

Sporo mowy było o Ameryce podczas tak zwanej konferencji prasowej Władimira Putina, kiedy odpowiada na pytania swoich rodaków. Był to rzadko kiedy oglądany popis propagandy. Na długo zapamiętam porównanie Snowdena do dyrektora FBI Jamesa Comeya. To tak jakby porównywać jakiś metalowy durszlak, do rakiety tenisowej marki Head używanej przez Novaka Djokovica. Na tym można zakończyć relację z konferencji Putina. Mueller rozpoczął już dochodzenie, wiadomo, że przesłuchiwał jednego z byłych dyrektorów wywiadu.

Senat także stosunkiem głosów 97-2 przyjął rezolucję zobowiązującą prezydenta do wcześniejszego poinformowania Kongresu, gdyby chciał znieść, bądź ograniczyć sankcje ekonomiczne nałożone na Rosję w ostatnich latach przez prezydenta Obamę. W waszyngtonie wróble ćwierkały, iz prezydent chce złagodzić sankcje, teraz nie będzie to takie proste.

Foto: Politicus USA

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: