Prezydent poparł Roy Moore’a

0
170

O tym jak bardzo południowe stany różnią się od reszty kraju przekonać możemy się w tych dniach,  tuż przed wyborami uzupełniającymi wyborami senatora ze stanu Alabama. Prezydent Donald Trump ostatecznie  poparł republikańskiego nominata Roy Moore’a.  Sondaże wskazują na zaciętą walkę wyborczą. Kandydatów z obu głównych partii dzieli różnica, w granicach błędu statystycznego.  O wynikach zadecydują ostatnie dni, także to, komu lepiej uda się zmobilizować swoje elektoraty.

Sytuacja jest nadzwyczajna, Roy Moore oskarżony został o molestowanie seksualne, przez ponad 30 kobiet. Pozbyć się oskarżanego kandydata chcieli się republikanie, a nawet prezydent. Moore konsekwentnie odrzucał oskarżenia, przetrwał burzę, okazując się facetem niezatapialnym. Był jak niemiecki U-Boot, wymykający się z pułapek na niego zastawianych. Może zdarzyć się tak, iż facet oskarżony o kryminalne przestępstwa, wręcz o pedofilię, niegdyś, typowy jurny chłopak z Południa, zasiądzie w Senacie. Lider republikańskiej większości Mitt McConnell mówi, aby decyzję pozostawić obywatelom w Alabamie, niech oni zadecydują w wolnych wyborach.  To znaczy, że jeśli Moore zostanie wybrany, to znaczenia nie ma to, że na facecie ciążą poważne, kryminalne zarzuty! I McConnell poda mu rękę i pójdzie ze swoim partyjnym kolegą na piwo?Jak widać w południowych stanach takie rzeczy są możliwe. Wybory za tydzień we wtorek. Jak zrozumieć te stany? Polecam książkę Williama Doodda, „Dawne Południe”. Dodd był wybitnym historykiem,a także świetnym pisarzem, na prośbę prezydenta Roosevelta został charge daffairs w Berlinie, w czasie gdy Hitler umacniał swoją władzę. Pozostawił z tego okresu fascynujące dzienniki,  dokument opisujacy czas, gdy rosła potęga faszyzmu. Z kolei „Dawne Południe” uwypukla różnice w rozwoju stanów południa i północy, co doprowadziło ostatecznie do wojny domowej. Nie sposób – moim zdaniem – zrozumieć tego co dzieje się dzisiaj w Alabamie, bez znajomości historii, także ogromnej roli, w budowie tego stanu,  fundamentalistycznych, zazwyczaj protestanckich,  kongregacji religijnych.  Za tydzień we wtorek będą one miały znaczący wpływ na wynik wyborów. Czy decydujący? Tego nie wiemy. Przekonamy się we wtorek.

McMaster: wojna prawdopodobna

Doradca prezydenta Trumpa genrerał McMaster po ostatnim teście rakiety balistycznej, dokonanej przez reżim północnokoreański, powiedział, że z każdym dniem wzrasta prawdopodobieństwo wybuchu wojny z Koreą Północną. W poniedziałek rozpoczęły się duże manewry sił powietrznych Korei Południowej i USA.  Amerykanie wysłali do Korei Południowej swoje najnowocześniejsze samoloty,  które mają zademonstrować przewagę koalicjantów. Reżim północnokoreański dysponuje maszynami z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, a więc zabytkami muzealnymi. Potrafił jednak mimo sankcji zbudować arsenalik jądrowy i teraz straszy sąsiadów i Amerykanów, domagając się uznania go za mocarstwo atomowe, o czym Waszyngton nie chce słyszeć.

Prezydent ma nowych adwokatów, którzy jednak nie potrafili przekonać prezydenta, aby przestał na twitterze wypisywać swoje przemyślenia.  W takiej sytuacji jeden z adwokatów prezydenta broniąc swojego szefa, stwierdził, iż to on pisał, że prezydent wiedział, że Flynn nie był do końca szczery z FBI na temat swoich kontaktów z Rosjanami.  Wzbudziło to spore rozbawienie prawników.

W tym tygodniu przez Komisję d/s Wywiadu przesłuchiwany będzie syn prezydenta Donald Trump jr.

Eksperci analizują rozbieżności w ustawach podatkowych uchwalonych przez Senat i Izbę reprezentantów. Rozbieżności są spore. Izba była bardziej restrykcyjna jeśli chodzi o likwidację ulg podatkowych.  Nieco inne są progi podatkowe,Izba przyjęła bardziej korzystne rozwiązania dla bogatszych Amerykanów.

Procedura przewiduje, że obecnie powstanie komisja, która przygotuje wspólny tekst dla obu izb. Ustawa ponownie będzie musiała trafić do Izby reprezentantów i Senatu i ponownie zostać zaakceptowana. To wcale nie musi być takie proste.

Na razie trwa opracowywanie wspólnego tekstu.

Foto: The Hill

Andrzej Jarmakowski

 

 

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: