Pilne: Prezydent prosił szefa FBI o zakończenie dochodzenia w sprawie generała Flynna

0
210

Media, a konkretnie dziennik „New York Times” donoszą, iż po spotkaniu, z prezydentem szef FBI J. Comey sporządził notatkę informującą, iż prezydent prosił go o to, aby zakończył dochodzenie w sprawie generała Flynna  podejrzewanego, iż wszedł w zmowę z reprezentantami Federacji Rosyjskiej.

Eksperci nie mają wątpliwości. Jeżeli notatka istnieje, jeżeli Comey potwierdzi, iż fakt taki miał miejsce prezydent może być oskarżony o próbę zatrzymania dochodzenia, co jest przestępstwem. Sędzią w tej sprawie jest Kongres, który prowadziłby debatę i całą procedurę dotyczącą odwołania prezydenta z urzędu. To sprawa, która może zakończyć się odwołaniem z urzędu, jeżeli Comey potwierdzi i Kongres da mu wiarę.

W Kongresie, także w szeregach Partii Republikańskiej nie widać obrońców prezydenta. Comey pewnie zeznawać będzie przed całą senacką Komisją Sprawiedliwości, na jawnym otwartym przesłuchaniu. W trakcie tych zeznań Ameryka wstrzyma oddech, to pewne.

Komisja Senacka wyśle także nakaz wydania jej nagrania z rozmowy prezydenta, jeżeli takowe istnieje. Prezydent Trump sugerował, że nagranie istnieje.

Zdarzenie miało miejsce w lutym, dokładnie 14 tego miesiąca, gdy szef FBI informował prezydenta i jego bliskich współpracowników o zagrożeniach terrorystycznych. Pod koniec spotkanie prezydent poprosił wiceprezydenta i Prokuratora Generalnego o opuszczenie pokoju, gdyż chciał sam na sam rozmawiać z szefem FBI. Wówczas miał prosić o zakończenie dochodzenia w sprawie Flynna.

W piątek prezydent udaje się, w swoją pierwszą podróż zagraniczną. Trudno wyobrazić sobie gorszy moment dla takiej podróży. Zwłaszcza, iż zdaje się, że to informacje otrzymane z Izraela zostały przekazane do Rosji.

Nie wiem, czym skończy się to widowisko. Jedno jest pewne. Wygranym tej sprawy jest Władimir Putin.

Amerykańska demokracja znalazła się w trudnym, niebezpiecznym momencie. Najpierw 24 godziny temu okazało się, że Rosjanom w Białym Domu przekazano poufne dokumenty.  Następnego dnia okazuje się, że prezydent chciał wpłynąć na wstrzymanie istotnego dochodznia prowadzonego przez FBI. Kongres musi w tej sytuacji wykazac przywództwo i przywrócić wiarę w instytucje państwa, która została poważnie nadszarpnięta.

Wideo: Almutaz Bur News Network /CNN/Youtube.com

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: