Prokurator Generalny zataił swoje kontakty z ambasadorem Rosji

1
208

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Jeff Sessions zataił podczas przesłuchań w Senacie swe kontakty z przedstawicielami Rosji – ujawnił wczoraj dziennik “Washington Post” powołując się na anonimowych informatorów z resortu sprawiedliwości. Potwierdzono dwa spotkania Sessiona z ambasadorem Federacji Rosyjskiej. Biały Dom wydał oświadczenie, iż to kolejny atak polityków Partii Demokratycznej, dokonany w dzień, po bardzo udanym wystąpieniu prezydenta przed połączonymi izbami Kongresu. Biały Dom twierdzi, iż Sessions spotykał się jako senator, członek ważnego senackiego komitetu.

Podczas presłuchań w Kongresie Jeff Sessions pytany był wprost,  czy miał jakieś kontakty, z przedstawicielami Rosji. Sessions zaprzeczył. Trudno wyobrazić sobie, aby teraz, jako Prokurator Generalny miał nadzorować dochodzenie w tej sprawie. To tak jakby lisowi powierzyć pilnowanie kurnika. Wielu polityków, w tym Nancy Pelosi wzywają Prokuratora Generalnego do dymisji.

Trudno także przyjąć za dobrą monetę oświadczenie Białego Domu. Jeff Sessions w tym czasie był jednym z głównych doradców Donalda Trumpa d/s polityki zagranicznej. Wspomniany Komitet liczy ponad 20 senatorów, ambasador Rosji spotykał się tylko z Sessionem, z żadnym innym senatorem. Oczywistym jest, iż Sessions spotykał się jako doradca Trumpa, przynajmniej pewnie Rosjanie tak myśleli.   Dodajmy, iż w tym czasie istniały już informacje o usiłowaniu wpływania na przebieg kampanii wyborczej w USA przez Rosję. Politycy w USA powinni więc zachować szczególną ostrożność. Tymczasem spotykali się z oficerami rosyjskiego wywiadu, lecieli do nich jak ćmy do lampy.

Politycy stwierdzają, iż w tej sytuacji powołać należy niezależnego prokuratora, który zajmie się dochodzeniem dotyczącym kontaktów kampanii obecnie już prezydenta Trumpa z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej.

Media od lutego szeroko piszą na temat regularnych się na temat kontaktów sztabu wyborczego Trumpa z Rosjanami. “New York Times” opublikował informacje wskazujące na regularne kontakty między agentami rosyjskiego wywiadu a współpracownikami Trumpa, a dziennik “Washington Post” napisał z kolei, że administracja Trumpa próbowała pozyskać przedstawicieli wywiadu i kongresmenów do podważania doniesień o tych kontaktach z Rosjanami.

Komentatorzy, politycy przekonują, iż Amerykanie maja prawo poznać wszystkie informacje dotyczące tych kontaktów.

Sprawa Prokuratora Generalnego jest bardzo poważna. W tej chwili posiadamy zbyt mało informacji, aby cokolwiek wyrokować. Nie wiemy, czy Jeff Sessions zataił te inforarmacje świadomie, czy po prostu zapomniał o tych spotkaniach.  Teoretycznie za skłamanie podczas przesłuchań w Senacie grozić może do pięciu lat więzienia.  Do tego jednak droga daleka.

Foto: The Hill

Wideo: CNN

 

AJ

1 Komentarz

  1. No i już wszyscy zapomnieli o przemówieniu trumpa.
    Czekamy na następne afery.
    229 republikanów w Kongresie sprzeciwiło się, aby odtajnić zeznania podatkowe trumpa. A cymbał z KY powiedział wprost: Najpierw Partia, potem kraj.
    Utajniono również to, co rep. chcą zrobić w sprawie Obamacare.

    Wszystko jest bardziej gorące, niż w ostatnich dniach urzędowania Nixona.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: