Przetarg na samoloty dla VIP-ów powinien zostać unieważniony

0
274
AppleMark

“Trzeba wyraźnie powiedzieć, że grupa osób w MON z pełną świadomością, wbrew dokumentacji, którą sami zgromadzili, postanowiła zawrzeć kontrakt z jednym wykonawcą z rażącym naruszeniem przepisów prawa i zapewne z dużą szkodą dla interesów państwa polskiego” – podkreślił na konferencji prasowej Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Czesław Mroczek, nawiązując do podpisanej przez Inspektorat Uzbrojenia i Boeing umowy na dostawę samolotów do przewozu VIP-ów. Krajowa Izba Odwoławcza orzekła, że Inspektorat Uzbrojenia MON naruszył przepisy faworyzując jednego wykonawcę. Co więcej, ministerstwo miało świadomie wprowadzić KIO w błąd utrzymując, że jeżeli środki na zakup samolotów nie zostaną wydane do końca marca, to przepadną.

Politycy PO przypominali, że dziwnym jest, iż debatę nad odwołaniem z funkcji Antoniego Macierewicza wyznaczono na dzień kiedy odbywa się szczyt NATO. Chodzi pewnie o przykrycie tej debaty.

Znamy także już uzasadnienie Krajowej Izby Odwoławczej, opisujące patologie istniejące w MON.  Mimo, iż było potencjalnych 8 dostawców na samoloty dla VIP-ów, zakupiono je bez przetargu.

W MON działała grupa osób, która zadecydowała o wydaniu środków bez przetargu i to jeszcze o przepłaceniu za samoloty.  Zadecydowano o tym w ciągu kilku dni. Kto był tym zainteresowany?

PiS w takiej sytuacji, nie ma prawa mówić o uczciwości, uczestnicząc w takich aferach. Chodzi tutaj o 2 miliardy złotych, pieniędzy zebranych przez polskich podatników. Kontrakt ten przepłacono. Komu na tym zależało? Przetarg powinien zostać unieważniony i przeprowadzony od nowa.

Wideo: platformawideo

Foto; Polskie Radio

 

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: