Puerto Rico także bankrutuje

0
186

PuertoOczy świata zwrócone są na Grecję, tymczasem gubernator Puerto Rico Alejardo Garcia Padilla w niedzielnym wywiadzie dla „New York Times” oświadczył, iż, wyspa nie będzie w stanie spłacać swojego zadłużenia w wysokości 73 miliardów dolarów. O ile Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie przyjdzie z pomocą, kredytodawcy nie zgodzą się na korzystne dla wyspy rozłożenie spłat, Puerto Rico wpadnie w spiralę długu o zbankrutuje. Puerto Rico podobnie jak Grecja domaga się umorzenia części spłat. Obecnie wyspa nie jest w stanie zapłacić za rachunki za energię elektryczną. Padilla wezwał kredytodawców do poświęceń na rzecz wyspy i umorzenia części zadłużenia.

Problemem jest upadająca gospodarka i wyjazdy mieszkańców wyspy do USA. Podatników jest coraz mniej. Agencja Moody’s od dawna ostrzegała przed bankructwem wyspy, mimo to banki jak i kompania energetyczne, udzielały wyspie pożyczek. Patrząc na to jak działają duże banki, które udzielają pożyczek bankrutującym państwom, czy innym instytucjom, jak na przykład Chicago, można przypuszczać, iż ekonomiści w bankach i ich prezesi, to specjaliści marnej kategorii. Padilla przekonywał, że jego informacje dotyczące braku możliwości spłacania długów, nie mają nic wspólnego z polityką, a jedynie z matematyką. Puerto Rico od długiego czasu znajduje się w gospodarczym zastoju, co powoduje, że mieszkańcy wyspy emigrują za chlebem. Na bankructwie Puerto Rico stracą głównie amerykańskie banki.

Skoro o bankructwach mowa, to odnotujmy jeszcze, że gubernator Bruce Rauner ogłosił, iż pomoże chicagowskiemu dystryktowi szkolnemu, zastrzykiem ponad 400 milionów dolarów. Musi to zostać zaakceptowane przez stanowy Kongres, na co szanse są raczej niewielkie. Wcześniej stanowa legislatura nie zgodziła się na przełożenie daty wpłaty na fundusze emerytalne nauczycieli do 10 sierpnia. Stanowi ustawodawcy domagają się podpisania budżetu, czego gubernator nie chce uczynić, z uwagi na planowany przez ustawodawców gigantyczny deficyt. Agencja Moody’s obligacje Illinois od dawna klasyfikuje jako śmieciowe, zdaniem analityków są one warte tyle ile papier użyty do ich wyprodukowania.

AJ

Foto: gaarrc.org

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: