Republikanie w końcu zmienią Obamacare?

0
1008

W piątek, w Izbie Reprezentantów głosowana ma być ustawa zmieniająca Obamacare.  Celowo piszę zmieniająca, gdyż głosowany tekst, który nie ma szans, aby stać się obowiązującym prawem, zachowuje niektóre postanowienia Obamacare. Mimo to tekst ma być głosowany, aby posunąć sprawy do przodu. W końcu odwołanie Obamacare było od dawna zapowiadane, przez prezydenta i republikanów. To jeden ze sztandarowych punktów ich programu wyborczego. Spiker Izby Paul Ryan twierdził, iż po trudnych negocjacjach posiada wystarczającą ilość głosów. Nancy Pelosi przekonywała, iż ustawa głosowana w Izbie jest obraźliwa dla ludzkiego rozumu, wielu Amerykanów zapłaci za ubezpieczenie więcej, a wielu z nich straci ubezpieczenie Ubezpieczenia, w wielu wypadkach, pozbawione zostaną osoby, cierpiące na choroby przewlekłe.

Procedura wygląda następując o: Ustawa przegłosowana przez Izbę Reprezentantów trafi do Senatu, który już to wiadomo, sporo  w ustawie zmieni. Jak sporo, zobaczymy, jednak nawet ustawodawcy w Izbie wiedzą, że ustawa posiada sporo niedoróbek i wymaga poprawienia w Senacie.

Po ewentualnym przegłosowaniu ustawy przez Senat, która będzie różnić się od tekstu przyjętego w Izbie, tekstem zajmie się wspólna komisja, która przygotuje tekst kompromisowy, tekst wspólny, który ponowie zostanie przegłosowany w Izbie i Senacie. W ustawie tej nic nie będzie działać na zasadzie automatu, dopiero jak wspólna wersja, jeżeli zostanie przegłosowana, zostanie przez obie Izby Kongresu, trafi do prezydenta do podpisu.  Droga do tego daleka i z pewnością nie będzie ona usłana różami.

Senatorowie bardzo uważnie czytać będą zapisy dotyczą tak zwanych „pre existing conditions”. Zasada z ustawy Obamy została zachowana, ale większe uprawnienia zyskają stany. W wielu wypadkach  ubezpieczyciele będą mogli żądać wyższych opłat za ubezpieczenie z tego powodu.

Ustawa przewiduje likwidację dopłat z budżetu do ubezpieczeń, ale wprowadza uzależnione od wysokości dochodów kredyty podatkowe za zakup ubezpieczenia. Osoby dobrze zarabiające nieco poniżej $100.000 rocznie takiego kredytu podatkowego w wysokości do $4.000 byłyby pozbawione.

Wielu ustawodawców obawia się, iż ustawa głosowana w Izbie spowoduje, iż wielu Amerykanów straci swoje medyczne ubezpieczenie.  Republikanie z kolei przekonują, że ustawa przywraca zasady wolnego rynku w przypadku ubezpieczeń medycznych.

Sytuację komplikuje fakt, iż Izba będzie głosować. tekst bez wyliczeń kosztów legislacji dokonanych przez Biuro Obrachunkowe Kongresu.  Senat poczeka na te wyliczenia. W tej chwili nie wiemy ile ustawa ta będzie kosztować.

Dlatego ostrożnie należy podchodzić do zapisów projektu, gdyż w trakcie dalszych prac legislacyjnych zajść mogą dość znaczne zmiany.  Głosowanie w Izbie nie kończy debaty nad Obamacare. To jedynie etap w zmianach zapowiadanych przez republikanów.

Foto: The Hill

Wideo: CNN

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: