Robert Mueller specjalnym prokuratorem, w sprawie Rosji

0
228

To zaskakująca decyzja. W czasie kiedy prezydent Donald Trump rozmawiał z kandydatami do objęcia stanowiska szefa FBI, Departament Sprawiedliwości podjął decyzję o powołaniu specjalnego prokuratora, w sprawie dalszego prowadzenia dochodzenia dotyczącego wpływu Rosji na przebieg kampanii wyborczej  w USA, jak i ewentualnej zmowy ludzi Trumpa z Rosją.  Mueller to były szef FBI, a także między innymi prokurator w San Francisco. Posiada on ogromne doświadczenie i szacunek. Powołanie go na funkcję niezależnego prokuratora spotkało się z pozytywnymi reakcjami ze strony demokratów, jak i republikanów.

To zła wiadomość dla Białego Domu, który konsekwentnie twierdził, iż nie potrzeba powoływać żadnego specjalnego prokuratora, czy śledczego. Ustawodawcy są jednak innego zdania, i uważają, iż po rewelacjach Comeya mamy do czynienia z możliwością, iż administracja poważnie naruszyła prawo, co trzeba dokładnie wyjaśnić. Dochodzenie będzie także miało wyjaśnić, czy doszło do zawarcia zmowy między ludźmi Trumpa a reprezentantami Federacji Rosyjskiej. Dochodzenie Muellera pewnie potrwa dość długo. Dla dziennikarzy ponura wiadomość to taka, iż w historii ze strony Muellera nigdy nie było żadnych przecieków do prasy.

Senator John McCain powiedział, iż afera związana w Trumpem osiąga rozmiary Watergate. Na Kapitolu otwarcie mówi się o możliwości odwołania z urzędu perzydenta Donalda Trumpa. Trzeba pamiętać, że dochodzenie specjalnego prokuratora ma charakter dochodzenia kryminalnego.

Giełda po raz pierwszy, na coraz poważniejszy kryzys polityczny,  zareagowała spadkami. Rynek, nie wiadomo na jakiej podstawie liczył, na obniżenie podatków. W tej chwili zaś cała agenda prezydenta Trumpa stanęła pod znakiem zapytania. Wskaźnik Down Jones stracił dzisiaj ponad 300 punktów, dolar zaś jest najtańszy od wielu miesięcy. Jeżeli chodzi o giełdę i tak jest to nadmuchany balon. Gdyby doszło do korekty może być ona poważniejsza. Nie będzie to miało żadego wpływu na Muellera oraz dochodzenie Senatu i Izby.

Mówi się o zmianach w Białym Domu. Możliwa jest dymisja rzecznika prasowego Seana Spicera.  Dwoił się i troił się, aby jakoś tłumaczyć posunięcia prezydenta Trumpa. Mówi się, iż zastąpić go może dziennikarka Fox News Kimberly Gullfroyle.  Fox w ogóle stał taką tubą propagandową administracji prezydenta. W poniedziałek w bardzo niewielkim zakresie Fox informował o memo byłego dyrektora FBI. Fox dwoi się i troi, aby zminimalizować straty polityczne wynikłe, z polityki prezydenta. Takie prymitywne zabiegi propagandowe odnoszą zazwyczaj odwrotny skutek od zamierzonego. Wielu republikanów poważnie zaczyna mysleć o kolejnych wyborach. Swoją drogą ważnym sprawdzianem będzie druga tura wyborów w 1 okręgu wyborczym w Georgii. To tradycyjny okręg republikański, gdyby demokraci wygrali te wybory, byłby to bardzo poważne ostrzeżenie dla republikanów.

Specjalnego prokuratora nie było w stolicy Ameryki od nieco pond 10 lat. Jego powołanie to początek długiego procesu. Prezydent wystąpił dzisiaj na Akademii Straży Przybrzeżnej. Mówił on, iż żaden prezydent, polityk, nie byl tak źle i tak niesprawiedliwie traktowany przed media jak on. Wielu komentatorów odwraca to twierdzenie. Nigdy prezydent USA nie traktował tak źle konstytucji USA i swojego kraju.

Politycy obu głównych partii twierdziło, iż powołanie specjalnego prokuratora to dobra wiadomość dla Ameryki.

Andrzej Jarmakowski

Foto: Politico

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: