Rolnicy bez odszkodowań za wybicie 2 milionów świń

1
171

 

W Polsce szaleje epidemia afrykańskiego pomoru świń. Przypadki notowane są nie od dzisiaj, ale z epidemią nie poradził sobie rząd. To pierwszy najważniejszy wniosek. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wykazał się zadziwiającą wprost nieudolnością. W tej chwili jeżeli chodzi o świnie posiadamy stwierdzonych ponad sto ośrodków epidemii, ponad 1300 ośrodków wśród dzików. Straty dla gospodarki dla polskiej wsi mogą być kosmiczne.

Ponieważ zmarnowano dwa lata, bagatelizowano problem, gdy rozwijała się epidemia, teraz minister Jurgiel planuje wybicie około 2 milinów świń, bez żadnych programów pomocowych dla hodowców dotkniętych tym kataklizmem,  dodajmy w wielu gospodarstwach przez trzy lata obowiązywał będzie zakaz hodowli świń. To może być katastrofa dla polskiej wsi.

Rząd planuje zlikwidowanie wielu tysięcy gospodarstw. W gospodarstwach pojawiają się w najbliższym czasie kontrole weterynaryjne, które decydować będą o losach tych gospodarstw.

Posłowie podczas konferencji prasowej zorganizowanej dzisiaj w Sejmie wskazywali, że walka z chorobami zakaźnymi jest obowiązkiem państwa. Nie można obowiązków w tym zakresie przerzucić na barki rolników. Oni nie dysponują wyspecjalizowanymi instytucjami w takiej działalności.

Walka z ASF to także sprawa całej gospodarki. Eksport wieprzowiny w ubiegłym roku przyniósł 1.4 miliarda złotych. W tej chwili eksport ten jest zagrożony. Nie przygotowano zabezpieczenia budżetowego dla kontroli weterynaryjnych kontroli,  ani odszkodowań za zabicie 2 milionów świń.

Więcej na ten temat w materiale wideo z konferencji prasowej na ten temat jako odbyła się w polskim parlamencie.

Foto: firma.egospodarka.pl – eGospodarka

Wideo: @Platforma News

 

1 Komentarz

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: