Rośnie liczba zamożnych polskich gospodarstw

20
224

biznesW ciągu najbliższych pięciu lat prawie potroi się liczba majętnych Polaków. Polska jest w pierwszej dziesiątce krajów z perspektywą najwyższego wzrostu liczby gospodarstw domowych, których majątek wyceniany jest na minimum 400 tysięcy złotych. Dziś jest ich 717 tysięcy, w 2020 roku będzie ponad 2 miliony – wynika opracowanego na zlecenie banku Citi Handlowy raportu Economist Intelligence Unit.

– Na świecie, także w Polsce, tworzy się nowa grupa osób bogatych – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Joanna Olszewska, dyrektor ds. produktu w banku Citi Handlowy. – Jest to grupa określona mianem budujących nowe majątki. Dziś jest już duża grupa takich osób, a do 2020 roku będzie ona znacznie większa. Na całym świecie liczba tych osób wzrośnie o 7 proc.

Dziś grupa ta dysponuje globalnie aktywami wynoszącymi łącznie 88 bln dolarów, a prognozy wskazują, że do 2020 roku ich wartość wzrośnie do 145 bln. Na przestrzeni kolejnej dekady segment ten rosnąć będzie znacznie szybciej od pozostałych segmentów zamożnych klientów.

Gospodarstwa domowe budujące nowe majątki to grupa, która posiada aktywa w wysokości od 400 tys. zł do 8 milionów złotych. W Polsce takich gospodarstw jest ponad 700 tysięcy. Do 2020 roku liczba ta ma wzrosnąć do 2 mln.

– Osoby budujące nowe majątki w większości przypadków same do tego doszły. Dla ośmiu spośród 10 gospodarstw domowych ten majątek to wynik ich własnej ciężkiej pracy w ciągu ostatnich 10 lat, a tylko dla 3 proc. to wynik spadku czy wygranej – mówi Joanna Olszewska. – Osoby takie mają optymistyczne podejście do rzeczywistości, uważają, że są kowalami własnego losu. Są to obywatele świata, osoby odpowiedzialne społecznie.

Z badania Economist Intelligence Unit przeprowadzonego na zlecenie Citi wynika, że 97 proc. z nich oddaje część swojego dochodu na cele charytatywne. Ponad połowa często podróżuje po świecie, co najmniej dwa razy w roku. Jedna trzecia wysyła swoje dzieci na uczelnie zagraniczne, a co czwarty posiada konto zagraniczne. Chętnie i sprawnie korzystają także z nowinek technicznych, realizując większość operacji bankowych cyfrowo.

Jednocześnie osoby budujące swoje majątki to grupa dość mocno przekonana o swojej wiedzy, znajomości rynków i przekonaniu co do skuteczności własnych decyzji inwestycyjnych.

– W większości przypadków są to osoby inwestujące w pasje, np. w starodawne samochody, sprzęt muzyczny, biżuterię czy sztukę – wymienia dyrektor ds. produktu w Citi Handlowym. – Główny cel inwestycyjny, jaki im przyświeca, to pomnażanie majątku, by pozostawić go najbliższym. Na drugim miejscu jest inwestowanie jako cel sam w sobie, a na trzecim – pokazywanie statusu społecznego.

Ludzie, którzy bogacą się dzięki własnej pracy, za największe zagrożenie postrzegają niestabilność gospodarczą i ekonomiczną. Z drugiej strony największe możliwości pomnażania majątku dają państwa, która taką stabilność stworzyły relatywnie niedawno. W krajach, w których już dzisiaj jest bardzo wysoki poziom zamożności, w ciągu najbliższych lat ten przyrost osób budujących nowe majątki będzie znacznie wolniejszy niż w przypadku gospodarek rozwijających się.

– Kraje, które dziś zajmują kluczowe miejsce pod względem tempa przyrostu [grupy zamożnych gospodarstw domowych – red.], to są przede wszystkim azjatyckie tygrysy, a więc Indie, Indonezja, Filipiny, Tajlandia i Wietnam – podkreśla Joanna Olszewska. –Zaraz za nimi, na szóstym miejscu są Węgry, a na siódmym miejscu jest Polska. Węgry i Polska będą miały tempo przyrostu powyżej 19 proc. rok do roku, natomiast tygrysy azjatyckie ponad 40 proc.

USA i Chiny mają najwięcej gospodarstw budujących nowe majątki oraz największy majątek należący do tej grupy. Z pięć lat Chiny zyskają jednak dwukrotną przewagę nad USA pod względem wartości aktywów (53 bln dolarów wobec 27 bln w USA).

– W piątce najbogatszych krajów mamy Hongkong i Singapur z największym średnim poziomem bogactwa na jedno gospodarstwo z tej grupy gospodarstw budujących nowe majątki. Jest to ponad 600 tys. dolarów. Kolejne trzy pozycje są zajmowane przez Australię, Kanadę i Stany Zjednoczone z bogactwem średnim na jedno gospodarstwo powyżej 400 tys. dolarów. W Polsce ta wartość to dziś ok. 205 tys. dolarów na jedno gospodarstwo z tej grupy i w ciągu najbliższych pięciu lat wzrośnie ona do około 214 tys. dolarów – wyjaśnia Olszewska.

Tekst: Agencja Newseria.pl

Foto: biznes.pl

20 Komentarze

  • No i co z tego. Wyjechali, bo mieli ochotę. Nie ma żadnego przymusu mieszkania w Polsce. Tobie Jarun nteż by się przydałoby trochę zmnywaka w Londynie. Poznałbys jak funkcjonuje kapitalizm, może nauczył się języków, byłbyś bradziej przystosowany do zycia.

 1. Coś na wesoło.

  Mąż zdradza żonę z kochanką.
  Po nie lada wyczynach ubiera się i polewa wódką, aby żona nie poczuła zapachu perfum kochanki.
  Gdy wchodzi do domu żona od razu go bije mówiąc:- Myślisz, że jak się spryskałeś perfumami to wódki nie wyczuje.

  Przechodzi Jasiu obok stawu i widzi wędkarza łowiącego ryby.
  Myśli sobie Jasiu tak,” zapytam go czy biorą” ?
  Jeżeli powie, że biorą, to mu odpowiem, że “takiemu debilowi zawsze biorą”.
  Jeżeli powie, że “nie biorą”, to mu odpowiem , że “takiemu debilowi nigdy nie biorą”.
  Podchodzi Jasiu do wędkarza i pyta:
  – I jak , biorą?
  A wędkarz na to:
  – Spadaj debilu!

  II wojna światowa. Marszałek Żukow wychodzi z gabinetu Stalina zdenerwowany, na korytarzu zaklął i mruknął “A to skurwysyn wąsaty!”. Ale przed drzwiami stał oficer ochrany i zareagował natychmiast pytając:
  – Co powiedzieliście towarzyszu?
  Żukow na to, że nic.
  – No to wrócimy do gabinetu tow. Stalina i wyjaśnimy sprawę – powiedział oficer.
  Wrócili więc i oficer melduje:
  – Towarzyszu Stalin, ja będąc na służbie usłyszałem jak marszałek Żukow powiedział “A to skurwysyn wąsaty!”.
  Stalin popatrzył na Żukowa i zapytał:
  – Kogo mieliście na myśli towarzyszu?
  Żukow natychmiast odpowiedział:
  – Jak to kogo, Hitlera!
  Wtedy Stalin popatrzył przeciągle na oficera ochrany i zapytał:
  – A wy towarzyszu, kogo mieliście na myśli?

  – Na co umarł Stalin?
  – Na szczęście!

 2. Bogaci się nomenklatura, znaczy kto? Związkowcy, bo to nowa nomenklatura, to fakt, ci się bogacą ponad miarę, czesto zarabiają wielkie pieniadze, niektórzyt nawet 100 tysięcy miesięcznie. Jednak stopa zyciowa w Polsce rosnie szybko, wszytsko dzieki mądrytm rządom Platformy Obywatelskiej.

  • Stopa życiowa mieszkańców Chicago też rośnie dzięki mądrym rządom Demokratów. O zadłużeniu nie będziemy mówili bo to nie na temat.
   Tak samo o zadłużeniu Polski nie będziemy mówili bo to wina krasnoludków a poza tym nie ma żadnego zadłużenia la la la la la la la la la la la.
   *
   La la la la la.
   *
   Zagłuszymy wrogą propagandę.
   *
   La la la la la la la la la la.

 3. An co to już kontra Jarunowi nie można sobie trochę propagandy pouprawiac, ponadto nie jestem przekonana, czy stopa zyciowa mieszkańców Chicago rosnie. Raczej odwrotnie, dzieki rządom Demokratow rzecz jasna. Tekst Agencji jest rzeczowy, operuje konkretami.

 4. Państwo polskie istnieje tylko formalnie -tak powiedział minister z PO. Polska rządzą watahy spec-służb! Jakieś złudzenia ?

 5. Polską nie rządżą żądne watachy,a Michałkiewicz jest paranoikiem. Polska rządzi się sama i całkiem skutecznie.

 6. Grażyna masz typowe myślenie totalitarne (Sowieckie), jak nie po twojej myśli- to psychiczny i najlepiej zamknąć go w “psychiatruszce”.

 7. Zabawny fakt, że p. Jarmakowski i Jego “chlewik” dla niepoznaki zwany redakcją zaczynają kwiczeć z innej gamy. W odstawkę złowrogi poszedł Rydzyk i pisiorki a rozkazów od mocodawców nie ma kogo trzeba obszczekać. Dużo się nie zmieniło. Polska w dalszym ciągu rośnie w siłę a ludziom żyje się dostatnio, Amerykanie którzy tak bardzo pragną pokoju, że aż palą się do wojny w obronie drogocennego Izraela- pozostają strażnikami spokoju, najchętniej cmentarnego, maja do zaproponowania swoim przeciwnikom: wieczny odpoczynek racz im dać…

 8. Co za brednie. Prezydent Obama nad czym ubolewam jest w złych stosunkach z premierem Netanyahu. Ani Izrael ani USA nie pragną żadnej wojny. Rydzyk to oczywiście kolejn a czarna karta w historii antypolskiej aorganizacji jak KOściół katolicki. Biskupi wspierali targowicę, rozbiory Polski, Rydzyk obecnie zapisuje kolejny taki rozdział. Jest to wiedza tak powszechna, iż nie potrzeba o tym bez przerwy przypominać, od od czasu do czasu w ‘Ptasim Radiu”

 9. Zabawny fakt, że p. Jarmakowski i Jego “chlewik” /dla niepoznaki zwany redakcją/ zaczynają kwiczeć z innej gamy. Na razie w odstawkę poszedł złowrogi Rydzyk i pisiorki, no a rozkazów od mocodawców nie ma, więc nie bardzo wiadomo kogo trzeba obszczekać. Jednak dużo w chlewiku się nie zmieniło. Ano: “Polska w dalszym ciągu rośnie w siłę a ludziom żyje się dostatnio”, Amerykanie którzy tak bardzo pragną pokoju, że aż palą się do wojny w obronie drogocennego Izraela- pozostają strażnikami spokoju, najchętniej cmentarnego i mają do zaproponowania swoim przeciwnikom: wieczny odpoczynek racz im dać…Armia Ukraińska która z reguły jest niezwyciężona ciągle wycofuje się. Polska Armia tak silna i mobilna jak Ukraińska jest w stanie dojść nawet do Uralu a może nawet dojechać w eszelonach…podobnie jak w 1939r. nie oddać nawet guzika. Polską rzeczywistość trzeba tak w mediach lukrować, żeby nie było słychać -jak bieda piszczy.

 10. Coraz mniej Polaków (nie dotyczy to zacofanych amerykańskich polonusów) a więc coraz mniej Polaków daje się wciągną w tzw. wojenkę polsko-polską, zwłaszcza w spór PO z PiS-em, gdyż sam spór nie dotyczy gospodarki a jest to spór urojony -sztuka dla samej sztuki.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: