Rząd stworzy wielkie państwowe monopole

0
158

Orlen połączony z Lotosem to nie jedyny pomysł stworzenia championa narodowego. Może dojść do połączenia czterech koncernów energetycznych. Nie będzie wzajemnej konkurencji, rywalizacji niższymi cenami o klientów. A jakie mogą być korzyści?

– Nie wierzę w sens takich pomysłów – mówi w rozmowie z MarketNews24 Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Dialogu Społecznego. – Polskie doświadczenia pokazują, że karuzele kadrowe w firmach kontrolowanych przez rząd uniemożliwiają stworzenie dobrej strategii i jej realizację.

Czego należy się też obawiać? Przerzucania przez rząd różnych obowiązków politycznych. – Przykładem dofinansowywanie górnictwa przez koncerny energetyczne – komentuje J.Mordasewicz.

W ocenie eksperta absurdalnym pomysłem jest też hamowanie rozwoju lotniska w Modlinie, aby rząd wybudował wielkie lotnisko w Radomiu. – Politycy nie potrafią się powstrzymać przed takimi pomysłami – dodaje ekspert. – Jeżeli mają powstać championy narodowe, to muszą to być firmy prywatne.

Od redakcji: Tworzenie wielkich państwowych firm jest absurdem. Zrozumieli to Amerykanie tworząc antymonopolowe ustawy. Na tej podstawie doszło po długim procesie  do podziału monopolisty czyli koncernu „Standard Oil”,   w 1911 po wyroku Sądu Najwyższego dla przykładu Standard Oil of Indiana stal się firmą „Amoco”, z kolei na bazie Standard Oil of California powstał „Chevron”.  Standard Oil of New York stał się firmą Mobil.  To tylko kilka przykładów. Decyzja Sądu Najwyższego z 1911 roku, odegrała ogromną rolę w historii rozwoju amerykańskiego biznesu, wskazywała, że zasada wolnej konkurencji sprzyja rozwojowi i postępowi. Tworzenie wielkich jak to nazwano narodowych championów, niszczy konkurencję, co nigdy nie kończy się dobrze. Poszkodowanymi przez monopolistów są konsumenci, płacący wyższe ceny za usługi i towary monopolisty.Antymonopolowe przepisy w czasie prezydentury Ronalda Reagana znalazły zastosowanie przy podziale AT&T, powstał wówczas między innymi MCI.  Podział monopolisty, przywrócenie zasady wolnej konkurencji doprowadziły do znacznego postępu technologicznego oraz obniżenia kosztów usług telekomunikacyjnych. Naszym zdaniem tworzenie państwowych monopoli jest absurdem.

AJ

Foto: Elektro Info

Wideo i tekst: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: