SABINA GATTI: Przemoc nie ma płci

4
466
Bez komentarza

Działania pod hasłem “przemoc nie ma płci” prowadzę od dawna. Teraz jest czas na krok dalej: 8 marca 2018 roku ruszyła Wirtualna Kampania przeciwko Przemocy Kobiet wobec Mężczyzn i Dzieci.

To data, którą łatwo zapamiętać. Więcej takich kampanii jest potrzebnych, aby obalić stereotypy o kobietach i mężczyznach. O przemocy domowej wiemy tylko część prawdy. Wiemy, że mężczyźni i ojcowie stosują przemoc a kobiety i dzieci są ich ofiarami. Osoby, instytucje i organizacje nagłaśniające tą przemoc, opierają swoją wiedzę tylko na statystykach policyjnych, z których wynika, że to kobiety są najbardziej pokrzywdzone w rodzinie. To kobiety najczęściej doznają przemocy w rodzinie a nie dzieci. Czy to możliwe, że osoba dorosła jest bardziej poszkodowana od dziecka? Czy niemowlę, dziecko, które jeszcze nie mówi, trzylatek, siedmiolatek, nastolatek mają możliwość zgłoszenia przemocy doznawanej od ojca i matki albo opiekunki w żłobku, przedszkolu, nauczycielki w szkole?

Jakie mają narzędzia takie dzieci, aby zgłaszać przemoc na policję? Statystyki policyjne mówią nam wyłącznie ile osób miało odwagę i narzędzia, aby zgłosić przemoc, a nie ile osób jej doznaje. To z licznych badań, które nie są, niestety, rozpowszechnianie, dowiadujemy się, że przemoc nie ma płci!

W rodzinie jest dwóch możliwych sprawców przemocy. Być może, jako społeczeństwo nie jesteśmy jeszcze świadomi tego, jak ważnym i poważnym wyzwaniem jest poznanie prawdy o kobietach i matkach, skoro o ojcach już wiemy wszystko – że niezaangażowani, że bierni, że biją, że porzucają partnerki i nie interesują się dziećmi. Bez desakralizacji drugiej strony, bez równowagi, błędne koło przemocy będzie trwać, a świadomość społeczeństwa się nie zmieni i stereotypy o kobietach i mężczyznach będą utrwalane.

Internet jest doskonałym narzędziem do szybkiego dotarcia do ludzi i dlatego kampania jest wirtualna. Wystarczy jedno kliknięcie na fb, żeby podać dalej informację. Zaangażowanie małej grupki ludzi, na samym początku, może sprawi, że informacja, zacznie przybierać zawrotną prędkość i w krótkim czasie dotrze do setek tysięcy, a nawet milionów osób.

Dlaczego kobieta angażuje się w taki temat? Dlatego, że mężczyznom nie wolno. Mężczyźni boją się głośno mówić o swoich matkach, jako sprawczyniach przemocy i kobietach, od których doznają przemocy w związkach lub w środowisku zawodowym. W naszym kraju nie pomaga im w tym nawet osoba pełniąca funkcję Rzecznika ds. Równego Traktowania. Wręcz przeciwnie utrwala w nich ten strach, oświadczając publicznie, że „przemoc ma płeć męską czy to nam się podoba czy nie”.

Wydawało mi się, że dla kobiety podjęcie tego tematu będzie łatwiejsze. Myliłam się. Jest równie trudne. Nawet polubienie fanpage’a okazuje się być niebezpieczne, więc o udostępnianiu nie ma mowy. Tylko nieliczni mają odwagę klikać i udostępniać wiedzę i prawdę o przemocy domowej.

Kampania skupia się wyłącznie na przemocy kobiet wobec mężczyzn i dzieci, tylko dlatego, że o tej mężczyzn wobec kobiet i dzieci wiemy już wszystko. Wiemy, że biją, gwałcą, stosują przemoc psychiczną, finansową, są pedofilami, mordercami. O kobietach wiemy tylko, że są ofiarami przemocy, ale nie wiemy, że potrafią być tak samo okrutne jak mężczyźni wobec partnerów, dzieci i swoich podwładnych.

Celem kampanii jest dostarczenie wiedzy, przedstawienie prawdy o kobietach, podniesienie świadomości w społeczeństwie, obalenie stereotypów o kobietach i mężczyznach oraz przedstawienie rozwiązań na wyeliminowanie problemu przemocy w rodzinie i poza nią. Zapraszamy na fejsbukowy profil Kampanii i przesyłania waszych historii na adres: przemoc@gatti.pl, które za waszą zgodą będą publikowane. Kampania ma cztery hasztagi: #przemocniemaplci, #trzymamstroneprawdy, #rodzinabezprzemocy. #obalamystereotypy.

SABINA GATTI

4 Komentarze

  1. Warto podkreślić, że tak jak porządni mężczyźni wspierają w dobrych sprawach kobiety, tak porządne kobiety wspierają mężczyzn… Przemoc trzeba zwalczać wszelkimi sposobami.

  2. Może do kampanii powinny dołączyć ruchy feministyczne. Femina(kobieta) miewa też ciemne oblicze ukryte często pod makijażem. Głośne mówienie o negatywnej sile kobiet nie jet oznaką słabości

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: