Schetyna spotkał się z ambasadorem USA

0
148

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna spotkał się w środę w Sejmie z ambasadorem USA w Polsce Paulem Jonesem. Podczas konferencji prasowej w parlamencie jaka odbyła się po zakończeniu spotkania lider PO zapowiedział, że jego partia niebawem złoży do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o IPN , z innymi zapisami najbardziej kontrowersyjnych paragrafów ustawy, które mogą być wykorzystywane do ograniczania wolności badań naukowych, czy mogą rodzić obawy o to, czy za relacje ocalałych mogą stanowić podstawę do działań prokuratury przeciwko składającym takie oświadczenia.

Schetyna powiedział, że chciałby, aby nowelizacja powstała w oparciu o możliwie najszersze konsultacje, w tym z Kancelarią Prezydenta.

Schetyna dodał, że nowelizacja przesłana została do prezydenta po pracach w parlamencie prowadzonych w ekspresowym tempie, ustawę w Senacie głosowano po drugiej nad ranem w nocy. Prezydent także błyskawicznie podpisał ustawę, wyraźnie wykonując polecenie kierownictw PiS.

Podpisanie ustawy wywołuje zdumienie naszych najważniejszych sojuszników.

Departament Stanu USA po podpisaniu ustawy przez prezydenta wydał kolejne oświadczenie, krytykujące polską ustawę. Departament Stanu uważa, że ustawa może ograniczać swobodę badań naukowych, czy wolność słowa w ogóle.

Realnie patrząc, wszystko zależy, czy PiS dysponujący większością parlamentarną będzie chciał takie poprawki w ogóle procesować.

Podpisanie ustawy przez prezydenta, jak i skierowanie najbardziej kontrowersyjnych zapisów do atrapy Trybunału Konstytucyjnego nie kończy sprawy.  Inna sprawa, że ustawa i tak poza granicami Polski będzie martwą literą.

wideo: Platforma News

Foto: WP Kobieta

AJ

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: