Sejm staje się niemy, kolejny wniosek o odwołanie Kuchcińskiego

0
125

Kolejny skandal w polskim Sejmie, który zgodnie z  wolą szeregowego posła staje się „sejmem niemym”. Sejm, polski parlamentaryzm ma długą tradycję. Prawo i Sprawiedliwość złamało wszystkie  obowiązujące w nim zasady. W polskim sejmie  obowiązywała zasada. Iż  zapytania dotyczące informacji bieżącej mogą zgłaszać poszczególne kluby i choć jest to niepisana zasada, robiły to rotacyjnie. Tak było od 1989 roku.

Na tym posiedzeniu Sejmu kolej przypadała na PO, która zgłosiła wniosek o informację w sprawie negocjacji rządu  dotyczących unijnych funduszy. Piszemy o tym dzisiaj osobno, Polska w Unii, z własnej winy,  w wyniku polityki PiS znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Trwają negocjacje dotyczące budżetu, jak i procedura związana z naruszaniem norm  praworządności w Polsce, które prowadzi Komisja Europejska. W konsekwencji prowadzi to, do zmniejszenia puli pieniędzy przeznaczonych dla Polski. Dla nikogo nie ulega wątpliwości, że sprawy o które pytała opozycja należą do fundamentalnych, jeżeli chodzi o ich wagę.  Marszałek Kuchciński, który chciałby zamienić Sejm w karny oddział wojskowy, jak powiedział na jednym ze spotkań z wyborcami, systematycznie odbiera opozycji wszelkie prawa.

Dzisiaj i odebrano prawo do do uzyskania ze strony rządu informacji  bieżącej. Systematycznie zmieniany jest regulamin Sejmu, posłowie mogą być karani za wypowiedzi, także poza terenem Sejmu. Ograniczona posłom została swoboda wypowiedzi.

PiS złamał kolejne zasady, wykształcone w polskim parlamencie. Polska coraz bardziej przypomina satrapię. Niestety. Zabranie możliwości pytania w sprawie informacji bieżącej, oznacza tak naprawdę śmierć polskiego Sejmu.

Najwyraźniej PiS bał się pytania, jakie działania chce podjąć rząd, aby nie stracić około 100 miliardów złotych, w kolejnej unijnej perspektywie budżetowej. Tak, to niewygodne pytanie.

Złożony zostanie kolejny wniosek o odwołanie marszałka Kuchcińskiego. Marszałek w  trakcie obrad prezentuje arogancję i chamstwo.

Foto: Polskie Radio dla Zagranicy

Wideo 1: Janusz Jaskółka

 

Andrzej Jarmakowski

Wideo 2; @Platforma News

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: