Senat rozpoczął dyskusję nad reformą systemu ubezpieczeń medycznych

1
344

W Senacie w końcu zebrano republikańską większość, która w Senacie przegłosowała rozpoczęcie dyskusji nad odwołaniem i zastąpieniem reformy systemu ubezpieczeń medycznych wprowadzoną przez prezydenta Baracka Obamę.

Stany Zjednoczone są jedynym krajem, członkiem OECD, które nie posiada powszechnego planu ubezpieczeń medycznych.  Republikanie nie mają pomysłu na polepszenie tego stanu rzeczy.  Głosowanie to, o wyłącznie proceduralnym charakterze nie oznacza rzecz jasna, że istnieje większość potrzebna do uchwalenia ustawy odwołującej „Obamacare”. Głosowanie było swoistą paranoją, gdyż nie wiadomo na dobrą sprawę nad czym konkretnie senatorowie mają obradować, gdyż ostateczna wersja senackiego projektu nie jest gotowa, prezydentowi jednak bardzo zależało, aby rozpocząć debatę na ten temat.

Oczywiście senatorom wraz z postępami prac  coraz trudniej będzie głosować przeciw.

Debata nad Obamacare przypomina pisowską rewolucję w sądach. Tutaj, czyli w Ameryce, także nie odbyły się publiczne przesłuchania dotyczącego systemu ubezpieczeń medycznych, republikanie prace prowadzili tajnie, wielu senatorów na dobrą sprawę do tej pory nie wie, nad czym ma dyskutować.

Do Waszyngtonu na to kluczowe proceduralne głosowanie wrócił senator John McCain, bez którego republikanie nie mieli większości.  Senatorowi zależy także, aby uczestniczyć w głosowaniu nad nałożeniem sankcji na Rosję. Prezydent Trump może zawetować ustawę, jednak w Kongresie, w obu Izbach, widoczna jest większość, która w tej sprawie bez problemu weto prezydenta obali.

Prezydent Trump toczy swoją wojnę z Prokuratorem Generalnym, którego obraża na różne sposoby, ten jednak trwa na posterunku i nie podaje się do dymisji. Być może Jeff Session zdymisjonowany zostanie dzisiaj podczas zapowiedzianej konferencji prasowej prezydenta.

W Senacie senatorowie: Murkowski i Collins głosowali przeciwko rozpoczęciu dyskusji nad odwołaniem Obamacare.  Republikańska większość jest więc bardzo mała, w każdej chwili sytuacja może ulec zmianie, wraz z dalszym procedowaniem ustawy. W senackim głosowaniu było 50-50, o rozpoczęciu debaty zadecydował więc głos wiceprezydenta Mike Pence.

Przemawiał także senator McCain, którego przywitano w Senacie owacją. McCain który głosował za rozpoczęciem debaty, w swoim pełnym emocji wystąpieniu, stwierdził, że ustawa w obecnej formie jaka była wcześniej procedowana w Senacie nie zyska jego poparcia. McCain mówił o konieczności współpracy, o konieczności organizacji publicznych przesłuchań w tej sprawie. Wiele stwierdzeń z jego mowy liderowi republikańskiej większości poszło w pięty. Przemówienie McCaina wskazywało, że proces nie będzie łatwy.  McCain przekonywał, że dobra ustawa może być przygotowana tylko w wypadku zgodnej współpracy republikanów i demokratów.  Bez tej współpracy grzmiał McCain dobra ustawa nie powstanie.

Prezydent Donald Trump był na wiecu wyborczym w Ohio. To ciekawe, nie toczy się żadna kampania wyborcza. Prezydent w swoim przemówieniu nie powiedział nic istotnego, przekonywał, że będzie bardzo prezydencki, nawet bardziej prezydencki niż Lincoln. A co z tego wynika?

Wideo: CNN

Andrzej Jarmakowski

Foto: Cleveland.com

1 Komentarz

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: