Sprzeczne sygnały płyną z Ameryki

0
168

W trakcie minionego weekendu prezydent Donald Trump wystąpił na wiecu na Florydzie, gdzie bronił swojej polityki. Mówił jak to doskonale funkcjonuje jego gabinet, zaś problemem są media. Przekazujące wiele fałszywych informacji. Prezydent straszył imigrantami, podając przykład Szwecji. „Patrzcie co wydarzyło się wczoraj w Szwecji”. W Szwecji nic się wydarzyło. Owszem w Sztokholmie był wypadek samochodowy, ale nie miał nic wspólnego z imigrantami i terroryzmem.  Szwedzkie Ministerstwo spraw zagranicznych Szwecji protestowało, przeciwko tworzeniu fałszywego obrazu ich kraju. Trump tłumaczył się, że wiadomość pozyskał w FOX News. Potem Biały Dom bronił się, iż prezydentowi chodziło o ogólny wzrost przestępczości w Szwecji. To także naciągana teza. Przestępczość wzrosła w Szwecji o 4%, głównie w dziedzinie przestępczości komputerowej. Ilość morderstw w Szwecji w ubiegłym roku była mniejsza, niż ilość mordów dokonanych w powiecie na Florydzie, gdzie przemawiał Donald Trump.

Największym wrogiem prawdy jest więc sam Donalad Trump. Prezydent podał nieprawdziwą wiadomość. Senator John McCain zauważył, iż wszyscy dyktatorzy zaczynają od ataków na media.  Za wroga media uważał także prezydent Richard Nixon, ale mówił to  w rozmowach prywatnych, nagrywanych w Białym Domu. Nigdy publicznie nie wypowiadał się tak o mediach, jak Donald Trump. Krytyka mediów prezydenta Nixona miała miejsce w czasie wojny wietnamskiej, kiedy media brutalnie atakowały administrację.  Jednak nawet wówczas, a tak trudnym czasie, Nixon unikał otwartej konfrontacji z mediami.

Wiceperezydent Pence przebywał na konferencji w Monachium, dotyczącej bezpieczeństwa, gdzie rozmawiał między innymi z Donaldem Tuskiem reprezentującym Unię Europejską. Pence potwierdził wagę relacji tansatlantyckich, wspomniał także o konieczności ponoszenia przez europejskich sojuszników większych wydatków na obronę. Pence przypomniał, że obecnie USA ponoszą 70% kosztów funkcjonowania NATO i to jest sytuacja nie do utrzymania.

Ton wystąpienia prezydenta Trumpa na Florydzie był zupełnie inny, niż wiceprezydenta w Brukseli.  Także generał James Mattis prezentował nieco inne pglądy. Nie twierdził, w przeciwności do prezydenta, iż Irakowi należało zabrać ropę. Nie podzielał też opinii prezydenta na temat mediów. Mattis podkreślał znaczenie NATO, tutaj także ton wypowiedzi był zupełnie inny niż prezydenta.

Działa także senacki Komietet d/s Wywiadu badający działania Rosji, mające wpływać na kształt amerykańskiej kampanii wyborczej. Komitet rozesłał do ponad tuzina rządowych agencji oraz wielu osób indywidualnych żądanie przekazania dokumentów dotyczących kontaktów z Rosją. Osoby te z pewnością będą przesłuchiwane przez Komisję. Dokąd zaprowadzi to dochodzenie, a tej chwili nie wiadomo. Za wcześnie, aby przewidywać. Odnotujmy jeszcze, że w Nowym Jorku niespodziewanie zmarł Vitaly Ivanovich Churkin, ambasador Rosji przy ONZ. Ambasador zmarł w wielu 64 lat.

Dzisiaj dzień prezydencki, w całym kraju odbędą się manifestacje przeciwko polityce Donalda Trumpa.

Foto: The Marshall Report

Wideo: CNN

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: