Susza zaskoczyła PiS. Brak działań pomocowych dla osób dotkniętych klęską suszy

0
250

Od dawna informowaliśmy o suszy w  Polsce. Sytuacja jest ekstremalna, w czerwcu bilans wodny znacznie pogorszył sytuację. Klęską suszy dotkniętych jest około 4 milionów hektarów, czyli około 1/3 upraw w Polsce. W tej sytuacji Platforma Obywatelska zwróciła się o umieszczenie w porządku obrad, rozpoczynającej się jutro specjalnej sesji sejmu informacji rządu dotyczącej działań rządu dotyczącej przeciwdziałania skutkom suszy.

Niestety punkt ten nie znalazł się w porządku obrad. Wiceminister Rolnictwa Bogucki przyznał, iż środków w budżecie może nie starczyć dla wszystkich poszkodowanych gospodarstw. Dlatego pomoc państwa, dostaną tylko gospodarstwa najbardziej poszkodowane.

Sytuacja jest poważna. W województwach dotkniętych suszą najbardziej, zbiory będą o około 50% niższe niż normalnie.  Już odbija się to na cenach nabiału, co widzimy w sklepach, podwyżki zaś będą znacznie wyższe.

PiS mówi, iż nie zostawi rolników, pomoc obiecuje premier i minister rolnictwa. Obaj panowie twierdzą, iż pomoc będzie ponadstandardowa. Więc jaka? Opozycja obawia się, że PiS zostawi rolników. Rząd nie podaje żadnych konkretów dotyczących pomocy dla terenów dotkniętych klęską suszy.

Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku wielu rolników zderzyło się z niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. Straty sięgały miliardów złotych. Rolnicy zaś zderzyli się z z biurokracją rozbudowaną na niespotykaną skalę. Od lutego także jest obiecywana pomoc dla rolników dotkniętych świńskim pomorem świń. Od lutego jednak rząd nie jest w stanie tej pomocy uruchomić.

PiS obiecywał utworzenie funduszu klęskowego. Obiecywano, ale konkretów brak, nic w tej sprawie nie uczyniono, funduszu brak, choć stworzenie funduszu PiS zapowiadał już trzy lata temu.

Dlaczego rząd się tak bardzo obawia informacji na temat konkretnych działań pomocowych? Boi się ujawnienia, że nic w tej sprawie nie czyni? Minister Jurgiel dla siebie i podległych sobie urzędników wydali na nagrody 170 milionów złotych. To znacznie więcej niż wydano na pomoc dla rolników, czy na zabezpieczenie biologiczne dotyczące ASF.  Resort rolnictwa pieniądze dla siebie na nagrody ma, na pomoc dla rolników nie ma.  Tak wyglądają fakty.

Foto: Echo Dnia

Wideo: @Platforma News

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: