Święto polskiej edukacji

0
209

“By polska szkoła była wolna i otwarta; diametralnie inna, niż obecnie” – takie życzenia w przededniu święta edukacji narodowej przekazały w piątek nauczycielom posłanki Platformy Obywatelskiej: Urszula Augustyn i Krystyna Szumilas. Przypomniały o szkodliwych działaniach rządu Beaty Szydło w postaci “deformy” i ideologizacji oświaty.

Nauczyciele w tym roku 1 września rozpoczęli pracę w bardzo trudnych warunkach. Nie było odpowiednich podręczników, ani podstaw programowych.  Deforma edukacji wprowadziła chaos i bałagan.

Nauczyciele mają w szkole przekazywać wizję świata według PiS.  Nauczyciele, co trzy lata mają być poddawani ocenie społeczno-moralnej. Jaką ocenę wystawi się nauczycielowi, który na przykład zaprosi do szkoły Wielką Orkiestrę  Świątecznej Pomocy.

Minister Zalewska przygotowała dla nauczycieli szereg prezentów, choć, wątpię, aby o prezentach można było tutaj mówić. To już może tradycja rządów PiS, ale obniżek wynagrodzeń mogą spodziewać się młodzi nauczyciele. Obowiązkowa ocena nauczyciela co trzy lata mają podporządkować nauczyciela władzy Prawa i Sprawiedliwości. Jak nauczyciel będzie grzeczny mami się go podwyżkami, choć przygotowana ustawa jest w tej materii bardzo niejasna.

Polska edukacja, tak jak w czasach komuny jest obecnie edukacją partyjną. Nie ma tam miejsca na szerszą historyczną refleksję, na postawę badawczą.  PiS ci powie co jest dobre, co jest złe.

Wideo: Platforma News

Foto: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: