Szantaż Iranu, rozmowy o Ukrainie

28
628

mapaNiespodziewanie w czwartek poinformowano, iż w poniedziałek spotkają się ministrowie spraw zagranicznych: Rosji, Niemiec, Francji i Ukrainy, w celu dokonania oceny przestrzegania tak zwanego drugiego porozumienia mińskiego. Od kilku dni z Ukrainy nadchodzą niepokojące wiadomości. Tak zwani separatyści z Doniecka, a tak naprawdę, najczęściej żołnierze armii Federacji Rosyjskiej odwoływani są z urlopów, aby stawić się na linii frontu. Znacznie wzrosła także liczba incydentów, naruszających porozumienie. Pozycje ukraińskie ostrzeliwane są po kilkadziesiąt razy w ciągu doby. W ciągu ostatnich 48 godzin śmierć poniosło przynajmniej 12 żołnierzy ukraińskich.

Zauważono także, iż wojska rosyjskie podciągają pod linię frontu ciężki sprzęt, który zgodnie z porozumieniem mińskim powinien zostać wycofany. Rosjanie w trakcie poniedziałkowych rozmów, z pewnością będą Ukrainie zarzucać łamanie porozumienia o zawieszeniu broni. Tak było, przed zerwaniem rozejmu, po tak zwanym pierwszym porozumieniu z Mińska. Siły tak zwanych separatystów posiadają około 1000 czołgów i 600 dział. To pospolite ruszenie, jak określa się, tą armię w Moskwie, zapewne kupiło sobie uzbrojenie w sklepie myśliwskim, na przykład na Arbacie w Moskwie. Sytuacja na froncie rosyjsko-ukraińskim jest coraz bardziej napięta. Pytanie brzmi, czy Putin zdecyduje się na wznowienie działań wojennych, przed moskiewskimi uroczystościami z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej.

W Kijowie do ukraińskiej Izby Najwyższej przemawiał w czwartek prezydent Bronisław Komorowski. Komorowski, w swoim entuzjastycznie przyjętym przemówieniu, wyrażał poparcie dla europejskich wyborów Ukrainy, jak i deklarował wsparcie dla niepodległej, wolnej Ukrainy.

Prezydent Poroszenko, aby nie zaogniać sytuacji, nakazał siłom zbrojnym przestrzeganie porozumienia o zawieszeniu broni, jak dodaje armia gotowa jest do odparcia agresji. Ukraina spodziewa się ataku na Mariupol, gdzie gromadzone są znaczne siły rosyjskie.

Rosja trzykrotnie zwiększyła swoją produkcję rakiet przeciwlotniczych. Symboliczne znacznie, prowadzące do wzrostu napięcia może posiadać zapowiedziany przejazd przez Polskę gangu motocyklowego Putina. Motocykliści będący wcześniej awangardą tak zwanych „zielonych ludzików” na Krymie, mają przejechać z rosyjskimi flagami. Udają się do Berlina na rocznicę zakończenia wojny. Polscy motocykliści za pomocą mediów społecznościowych już się zwołują, aby zablokować przejazd niepożądanych gości.

W Stanach Zjednoczonych mówi się zaś o kolejnych sankcjach jakie mogą zostać nałożone na Rosję. W przypadku zaostrzenia sytuacji na Ukrainie, Ameryka może nałożyć kolejne sankcje na Rosję, nie czekając na reakcję Unii Europejskiej.

Na Bliskim Wschodzie

Przedstawiciele władz Iranu poinformowali, iż nie podpiszą porozumienia dotyczącego irańskiego programu atomowego, jeżeli wcześniej nie zostaną zniesione sankcje ekonomiczne nałożone na Iran. Spiker amerykańskiego Kongresu Joahn Boehner powiedział, że w tej chwili nie istnieje w Kongresie większość, która może sankcje na Iran uchylić. Nie zamierza więc poddawać takiego hipotetycznego wniosku pod głosowanie. Z kolei w Izraelu wzywają do wynegocjowania lepszego porozumienia. Opublikowane niedawno założenia porozumienia nakładają na Iran ograniczenia czasowe. Praktycznie po pięciu latach od zawarcia porozumienia, przestałyby obowiązywać Iran ograniczenia dotyczące liczby wirówek służących do wzbogacania uranu.

Dramatyczna sytuacja utrzymuje się w Adenie. W Jemenie kontynuowane są naloty na pozycje pro irańskich bojówkarzy. W Adenie nie ma prądu, wody, żywności, ludność cywilna znajduje się w bardzo trudnej, dramatycznej sytuacji. Przedstawiciele rządu Arabii Saudyjskiej niechętnie wypowiadają się na temat udziału saudyjskich sił lądowych w operacji, jednak amerykańskie media twierdzą, że przynajmniej w rejonie Adenu operują już saudyjskie siły specjalne. Arabska koalicja chętnych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin naloty prowadziła intensywnie. Udało się w okolicy Adenu zahamować postępy pro irańskich bojówkarzy. Wielu komentatorów twierdzi, iż szantaż Iranu dotyczący negocjacji nuklearnych, może być związany z sytuacją w Jemenie. Iran może w ten sposób starać się wymusić zaprzestanie nalotów, na pozycje wspieranych przez Teheran bojówkarzy. Sytuacja w Jemenie grozi wybuchem regionalnego konfliktu. Na razie trwa jednak wyłącznie operacja lotnicza.

Andrzej Jarmakowski

 

Foto: www.vacationstogo.com

28 Komentarze

 1. Ja też jestem dumna z Pana Prezydenta, szkoda, że Polska dała tylko 100 milionów euro, na pomoc dla Kijowa, ale dobre i to. To jedna z takich chwil, kiedy możemy być dumni z Polski.

  • “Polska dała tylko 100 milionów euro”
   A to dla mnie nowość. Myślałem, że to pożyczka a nie darowizna.

 2. Pozyczka, ale nie mam nic przeciwko temu, aby byla darowizna. Ukraina zasługuje ma wsparcie i pomoc w reformach.

  • To niech ta “Ukraina” przestanie czcić zbrodniarzy z UPA a przynajmniej powie coś sensownego Polakom na temat tej swojej dla nich czci. Niech odda zbiory “Ossolineum”. Przestanie przeszkadzać porządkować polskie cmentarze. Niech wreszcie wytrzepie kieszenie tych wszystkich swoich oligarchów-miliarderów-złodziei. Zanim wyciągnie ręce do Polski po pomoc.

 3. “Szantaż Iranu”? Ciekaw jestem co wolą Amerykanie. Pro-irańskich kacyków czy Al-Kaidę? Tak się kończy popieranie skoorwysynów, byle tylko były to nasze skoorwysyny.

 4. Nie sadzę, aby problemy historyczne miały teraz znaczenia. Mogą poczekać. Co do kacyków i Al-kaidy załatwimy jednych i drugich.

  • Ty Jur zesrasz się niedługo 🙂 taki jesteś bojowy siedząc przy komputerze w kapciach. Dobra…spraw im lanie….na ekranie…sranie w banie…Wydoroślej małolacie!

 5. Banderowcy i SS-Galizien dostały pieniądze za morsowanie Polaków od polskiego prezydenta. Wiadomo Poroszenko to Żyd Walcman i żona Komorowskiego to żydówka. Dał dla szwagra. Zresztą nie swoje tylko gojów.

 6. Banderowcy i SS-Galizien dostały pieniądze za mordowanie Polaków od polskiego 🙂 prezydenta. Wiadomo Poroszenko to Żyd /Walcman/ i żona Komorowskiego to żydówka. Dał dla szwagra. Zresztą nie swoje tylko gojów. A może wy polonusy złóżcie się na banderowców i ukraińskich milionerów -oligarchów ?

 7. Jarun, nie masz racji za grosz. Cieszę się, że stosunki z Ukrainą mają dla ns strategiczne znaczenie. Ukraina dostała wsparcie na reformy, kosztowne. Wystepujesz przeciwko polskiemu interesowi narodowemu. O historii pogadamy z Ukrainą po wojnie, najpierw musza oni odeprzeć agresora. To nie ejst czas na rozmowy o historii. Zresztą w stosunkach z Ukrainą też mamy sporo za uszami. Cieszę sie, że dzisiaj POlacy i Ukraincy zyją dzisiaj w przyjaźni. Powtarzam jestem dumny z polskiego prezydenta

 8. Zgadzam się z jurem, też jestem dumna z polskiego prezydenta. Jarun – uwżam, że krzyczenie teraz o historii jest niemoralne. Oczywiście widzimy te rzeczy, które mi się nie poodbają, ale ludzie nie czas o tym gadać z ludźmi, którzy siedzą w okopach na pierwszej linii frontu.

  • A Banderze w dalszym ciągu stawiają pomniki. Bohater narodowy. Idź z Jurem i złóż tam kwiaty. Pozdrów też Hitlera.

 9. Nie mówmy też, że Niemcy mordowali Żydów i Polaków , bo to może ich obrażać. Wy kuurwy zakłamane, chuujki plujące na groby naszych ojców i dziadków. Żebyście tam sczeźli w tej Ameryce.

 10. mamy faceta, któremu wyraźnie puszczają nerwy, który oszalał, jak się nie uspookoi będzie trzeba poprosizć, aby admin go zblokował. Weź gościu sobie na wstrzymanie. Można zyć w przyjaźni z Niemcami i z Urainą, Nie ma w tym nic złego. dzisiejsze Niemcy nie odpowiadają za dawne zbrodnie, tak jak dzisiejsi Ukraińcu nie odpowiadają za tamte stare zbrodnie. Jarun strzel sonbie setkę

 11. To niech ta “Ukraina” przestanie czcić zbrodniarzy z UPA -rezunów z bandery 120 tys. Polaków bestialsko zamordowanych i przynajmniej powie też Żyd Poroszenko coś sensownego Polakom na temat tej swojej dla nich czci, a nie tylko daj, daj a sam ma 17 mld $. Niech odda zbiory “Ossolineum”. Przestanie przeszkadzać porządkować polskie cmentarze. Niech wreszcie wytrzepie kieszenie tych wszystkich swoich oligarchów-miliarderów-złodziei. Zanim wyciągnie ręce do Polski po pomoc.

 12. Jarun nie jestem żadną Grażyną, proszę zaś admina o usunięcie komentrzy Jaruna, w których używa wulgarnych słów. Jarun nie może zrozumieć, że na świecie zyją ludzie, nie podzielający jego chorych poglądów.

 13. Usunięto kilka komentarzy Jaruna, zawierające wulgarne określenia pod adresem kobiet, kontretnie Pani Grażyny. Przepraszam, że trwało to chwilę. Jarunowi zaś mówię, że jak ma coś do powiedzenia, proszę bardzo tylko bez wulgaryzmów.

   • Jeżeli ktoś popiera banderowców -rezunów z UPA (z SS -Galizien) to zasługuje na słowa pogardy zwłaszcza jak mieni się być Polakiem.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: