Tillerson w Moskwie

1
227

Tuż przed wizytą sekretarza stanu Rex Tillersona, w Moskwie, na Kremlu strzelano z ciężkich armat. W Moskwie twierdzono nawet, że stosunki Rosji z USA lepsze były za prezydentury Baracka Obamy. Obaj przywódcy Putin i Trump używali ostrych słów. Takiego języka dawno nie słyszeliśmy. Prezydent Trump mówił, iż Putin zachowuje się jak zwierzę. Jego polityka jest zła dla Rosji, dla całego rodzaju ludzkiego. Od początku wielu polityków twierdziło, iż Tillerson jedzie do Moskwy z misją niemożliwą do wykonania. Nie uda się skłonić Kremla do porzucenia Assada, do czego miał przekonywać.

W Rosji, jakby zdawano sobie sprawę, że w USA postawili na polityka zupełnie nieobliczalnego. Tymczasem w USA na światło dzienne wychodziły kolejne informacje o bliskich związkach osób z kampanii wyborczej prezydenta Donalda Trumpa z oficjelami z Rosji. Doradca d/s bezpieczeństwa Carter Page podejrzewany jest przez FBI to to, iż mógł być agentem obcego mocarstwa. To pierwszy etap przed postawieniem zarzutu szpiegostwa.

Natomiast republikanie zasiadający w Komisji Wywiadu otwarcie twierdzili, iż nie istnieją żadne dowody, które potwierdzałyby zarzuty wobec Susan Rice, iż złamała ona prawo.

Nadal czarne chmury nad byłym szefem kampanii prezydenta Paulem Manaforte, który za pośrednictwem firmy zarejestrowanej w Belize otrzymywał wpłaty budzące zainteresowanie organów ścigania. Na Ukrainie twierdzą, iż to fragment większej operacji, prania brudnych pieniędzy. Chodzi o dwie wpłaty w wysokości $750.00 oraz $455.249 dolarów, rzekomo za zakup 51 komputerów, Ponadto firma Manaforte od Partii Regionów, Wiktora Janukowicza miała otrzymać 1.2 miliona dolarów za usługi konsultingowe. Sąd wydał zgodę na podsłuchiwanie rozmów Cartera Page. To bardzo zła wiadomość dla Białego Domu.

Tymczasem w Moskwie spotkanie pomiędzy Tillersonem a jego rosyjskim kolegą Sergiejem Ławrowem.  Ławrow,zaczął od ostrzeżenia, aby USA nie ważyły się ponownie atakować Syrii. Rosja nie przyjmuje do wiadomości, iż to reżim Assada użył broni chemicznej. Kiedy na Kremlu Tillerson rozmawiał z prezydentem Putinem i oczekiwano na wspólną konferencję prasową Ławrowa i Tillersona, mocnych słów w sprawie Syrii używała Niki Haley, ambasador USA w ONZ. Wiemy, iż Rosja zawetuje przygotowaną przez USA rezolucję.

Haley mówila, iż reżim Assada terroryzuje mieszkańców Rosji. Każda bomba z bronią chemiczną, zrzuconą przez Assada będzie izolować Rosję na arenie międzynarodowej. Haley zwracała także na bliskie związki reżimu Assada z Teheranem. Irańscy wojskowi dowodzą wojskami syryjskimi, planują operacje wojskowe. Haley wzywała Rosję do zmiany swojej polityki w Syrii i rozpoczęcia działań na rzecz pokoju w Syrii i zakończenia wojny domowej. Haley wskazywała także na zbliskie związki reżimu Assada z libańskim Hezbollahem. Język używany przez Haley, był tym, który pamiętamy z czasów zimnej wojny.

Tymczasem w Moskwie spotkanie Tillersona trwało dłużej niż pierwotnie zakładano.

W czasie, gdy w Polsce większość ludzi zajętych jest przygotowaniem do świąt, na arenie międzynarodowej rozgrywają się dramatyczne wydarzenia.

Nie wiemy w tej chwili, czy w Moskwie rozmawiano na temat Korei Północnej.

O trzeciej po południu czasu chicagowskiego zapowiedziano konferencję prasową prezydenta. Wcześniej być może na konferencji Ławrow i Tillerson.

Gdy publikowaliśmy ten tekst, rozmowa Tillersona z Putinem trwała już ponad dwie godziny. W tej chwili miał on zakończyć się.

Sergiej Ławrow i Rex Tillerson wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. Konferencja pokazała, że strony nie porozumiały się w żadnej sprawie. Konferencja potwierdziła ogromne różnice między obu krajami. Pozytyw, to utrzymanie linii komunikacyjnej między wojskowymi w sprawie Syrii, aby uniknąć incydentów.

W sprawie Korei, Tillerson stwierdził, iż misja to rutynowe działanie marynarki wojennej. Konferencja potwierdziła, iż stosunki między USA a USA są marne, oba kraje mają do siebie bardzo ograniczone zaufanie.

Andrzej Jarmakowski

Wideo: TODAY

 

Foto: Deutsche Welle

1 Komentarz

  1. Gra pozorów. Nic sie nie zmieniło.

    Na Fox News już ogloszono, że w związku z taką sytuacją, należy zaniechać śledztwa dotyczącego kontaktów trumpa z Rosja. Przypadek? Nie sadzę.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: