Trudne słowo sustainable, czyli english for little ones

0
206
Fot. Rafał Wodzicki; Progress for Poland

Kiedy czytam opisy dotyczące „zrównoważonego” rozwoju widzę, że są to nieudolne próby wyrażenia myśli dotyczących inżynierii eksploatacji. Jak pisałem już eksploatacja czegokolwiek jest eksploatacją środowiska, a przecież eksploatacja na różnych poziomach odbywa się wszędzie. Jest to powszechne zjawisko techniczno-ekonomiczne, a także najpowszechniejsze działanie człowieka (płk. dr Józef Konieczny).

Jedni zauważają w tym działaniu równoważenie różnych elementów, a drudzy – ekorozwój. Wszystko to wynika z braku zrozumienia jaki jest sens eksploatacyjny takich działań opisanych angielskim słowem sustainable. Mamy sustainable transport, mobility, development… Przez jakiś czas wydawało mi się, że nawet ten transport może być, ale przecież nie! Nie chodzi o równoważenie transportu (czy mobilności), a o to, żeby to były rzeczy trwałe. Żeby ludzie mogli się poruszać bez względu na okoliczności, bo to pozwala im działać w wielu dziedzinach. Zapewnia im to też bezpieczeństwo, niemożność odcięcia od świata…

Spróbujmy tu rozważyć skąd się wzięło to słowo. Otóż sustain – podtrzymać, podtrzymywać, wytrzymać, dźwigać, sustained – trwały, nieprzerwany, dłuższy, długotrwały, sustentation – utrzymanie, utrzymywanie (jest to tłumaczenie identyczne jak jednego z głównych terminów eksploatacyjnych, pochodzenia francuskiego, ale funkcjonującego i w angielskim – maintenance). Słowo sustainable swoją końcówką (-able = -alny)) od razu wskazuje na swój charakter: podtrzymywalny, czyli trwały.

No i w słowniku jest to tak jak tutaj piszę, ale pod tym są związki frazeologiczne, gdzie wszystkie tłumaczenia są „zrównoważony, zrównoważona”. I to bez żadnego komentarza. Pokazuje to jak bardzo bez sensu jest wmawianie ludziom tej zrównoważoności, która zaciera sens eksploatacyjny sprawy. Na jakim też poziomie rozpowszechnia się wiedza – zupełnie zła.

Wspominałem chyba kiedyś, że spotkałem raz na posiedzeniu prof. Ryszarda Bugaja. Okazało się, że on był w grupie, która uchwaliła takie tłumaczenie i umieściła je w Konstytucji. Niestety, ale w ogóle nie chciał słuchać mojego zdania i odpowiedział bardzo przykro przerywając dyskurs. Zadufanie w sobie nie jest widoczne w telewizji, a ja je zobaczyłem. Taki standard: brak kompetencji eksploatacyjnych zakrzykuje się na różne sposoby. Kierować systemami eksploatacyjnymi chce wielu, ale prawdziwe kompetencje, choćby intuicyjne ma niewielu z nich. Tu skutkiem tego wadliwego tłumaczenia jest wadliwe rozumienie sensu eksploatacyjnego działania mającego na celu jak najmniejsze oddziaływanie eksploatacji na środowisko. Ale, żeby to zrozumieć trzeba przynajmniej porozumiewać się na właściwym poziomie. Do tego służy eksploatyka: nie odkrywać Ameryki co chwila.

RAFAŁ WODZICKI, ekspert eksploatacji

Chaos eksploatacyjny: po to szeroki chodnik, po którym nikt nie chodzi, żeby go ogrodzić, ale nikt nie myśli o tym, że przecież on niepotrzebnie utrudnia retencję wody i brzydko wygląda z wypchniętymi przez korzenie płytami. Zrównoważoność taka… Fot. Rafał Wodzicki

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: