Trump chce przenieść ambasadę USA do Jerozolimy

0
165

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że już dzisiaj w środę 6 grudnia uzna Jerozolimę na stolicę Izraela. Wystąpienie prezydenta zaplanowane jest na pierwszą po południu czasu chicagowskiego. Mówi się o przeniesieniu do Jerozolimy ambasady USA, co jednak z powodów logistycznych, nie nastąpi natychmiast. Prezydent realizuje w ten sposób swoją obietnicę wyborczą, jednak trzeba sobie powiedzieć jasno Izrael wcale nie naciskał na jej realizację. Świat jest w szoku i jest przeciw, wyrażą swoje zaniepokojenie.  Przywódcy mówią o tym, iż Trump manifestuje w ten sposób swój brak kompetencji.

Na świecie wiele katastroficznych widowisk, pokazujących jak doszło do III wojny światowej zaczynało się od zmiany statusy Jerozolimy.

Można odnieść wrażenie, że prezydentowi zależy na pogorszeniu atmosfery na świecie.

Prezydent USA poinformował telefonicznie przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, króla Jordanii Abdullaha II, prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego, króla Arabii Saudyjskiej Salmana i premiera Izraela Benjamina Netanjahu o zamiarze przeniesienia ambasady.

Przywódcy państw arabskich, włącznie z Arabią Saudyjską wyrażają swoje najwyższe zaniepokojenie. Izrael w związku z zaistniałą sytuacją postawił swoje siły zbrojne w stan pogotowia.

Zaniepokojenie planami USA wyraził także prezydent Francji Emmanuel Macron i szef MSZ Wielkiej Brytanii Boris Johnson i wielu innych europejskich przywódców. Głosy sprzeciwu płyną także z Rosji, Turcji i Watykanu. Papież Franciszek wyraził nadzieję na utrzymanie szczególnego statusu Jerozolimy. Turecki dyktator wyrażał się niezwykle ostro, stwierdzając, iż decyzja Trumpa zamieni świat w wielką pożogę. Wielu polityków zastanawia się, czy Donaldowi Trumpowi chodzi o wywołanie wojny na Bliskim Wschodzie?

Nikt nie potrafi znaleźć racjonalnych przesłanek uzasadniających podjęcie tej decyzji akurat teraz. Na Kapitolu wielu republikanów jest zaskoczonych.

– Palestyna zostanie wyzwolona, a Palestyńczycy zwyciężą – oświadczył w reakcji na decyzję Donalda Trumpa najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Dodał, że zamiar przeniesienia przez USA ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy to błąd i oznaka braku kompetencji.

Przed dwustronnym spotkaniem z Tillersonem w siedzibie NATO  turecki minister Cavusoglu powiedział: “To byłby wielki błąd. Nie przyniesie to żadnej stabilizacji (…), a raczej chaos i brak stabilizacji”. – Cały świat się temu sprzeciwia – wskazał szef tureckiej dyplomacji. Jednak co może dać spotkanie z Tillersonem? W Waszyngtonie mówi się o jego odejściu.  W tel Avivie ambasady posiada 86 krajów utrzymujących stosunki dyplomatyczne z Izraelem, ani jedno państwo nie posiada ambasady w Jerozolimie.

Nie będziemy się zagłębiać w historię, nie czas na to. Jerozolima jest świętym miastem dla wielkich religii, chrześcijaństwa i islamu.  Reakcja Turcji pokazuje, że kraju tego nie można już traktować jako prawdziwego sojusznika i członka NATO. Turcja politycznie coraz bardziej zbliża się do Rosji.  Decyzja prezydenta Trumpa może przyspieszyć ten proces.

Pozostaje wiele pytań. Czy : zachodni mur”  jest częścią Jerozolimy, czy Palestyny? Wszystko ma tu swoje historyczne, symboliczne znaczenie.

Ambasada Usa w TelVivie to budynek warowny:

Foto: American Jewish International Relations Institute

Wideo: BBC News

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: